20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


PRAHA: Dýně a zase dýně

5.10.2007

Okrasné i užitkové "obludky" v trojské botanické zahradě

DÝNĚ - ARANŽMÁ Z DÝNÍ
5. - 31. 10. 2007, denně 9 - 17 hodin.
Botanická zahrada hl. města Prahy: venkovní expozice - areál Jih (u pergoly)

Ing. Petr Herynek, letitý skvělý spolupracovník Botanické zahrady hl. města Prahy dýně všudedo Troje "přikulil" více než pět stovek okrasných a užitkových dýní. Až na pár výjimek všechny vyrostly na jeho polích...

Domovinou dýní je Střední a Jižní Amerika. Je to jednoletá, teplomilná, liánovitá rostlina patřící mezi zeleninu. Mohou být kulaté, zploštělé, vejcovité, válcovité, hruškovité i baňaté, malé i velké. Povrch plodu bývá hladký, žebrovitý nebo hrbolatý. Některé jsou zbarvené zeleně, jiné krémově, oranžově, žlutě, mohou být dokonce tmavě zeleně kropenaté či pruhované. Dužnina tykví bývá nazelenalá, krémová, žlutá i oranžová. I chuťově jsou tykve velmi rozmanité, některé se na jazyku jen rozplývají díky své hladkosti a jemnosti, chutnají po oříšcích, po másle, ovšem najdou se i takové, které byste do pusy rozhodně strkat neměly...

Mezi vystavovanými exponáty najdeme v Troji po celý říjen tykve všech barev, tvarů, velikostí a chutí... . Nechybí "stará - dobrá" odrůda špagetová, fíkolistá, goliáš, cuketa, olejná, turbanová, patizon a divoce rostoucí (nic moc chutnající), ve vystavované sbírce jsou však zastoupeny i novošlechtěné, dosud u nás nepěstované krasavice. A řada zajímavostí: třeba dýně, ze kterých se po vysušení dužiny vyrábějí lidové nástroje či nádoby na víno a taky třeba italský hit - bradavičnaté dýně. Nebo vítězné obryně ze soutěžení v rámci výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích, odkud pocházejí i vyzdobené dýně od dětí. Ty jsou malou pozvánkou na "vloženou akci", jež v trojské zahradě proběhne 27. října od 13 do 16 hodin: Pracovní dílny pro děti - výroba zvířátek z dýní.
"Oproti loňské dýňové výstavě je v té letošní sortiment zhruba o 50 procent širší. Ovšem chtěl jsem, aby vedle dýní lidé vnímali i aranžmá a barevnou skladbu expozice. Proto je tentokrát kladen větší důraz na kompozici celé výstavy," prozrazuje "dýňovou" filozofii Petr Herynek, který věří, že se letos budou návštěvníci zahrady ještě více kochat.

Tak se přijďte pokochat!

Co byste měli o dýních rozhodně vědět (když už odoláte dýňovým aranžmá v zahradě):

* Účinky na organismus:
- obsahuje až 90% vody a relativně málo sacharidů. Je bohatá na sodík, měď, draslík, dýně veseléhořčík, železo, chlor a fosfor.
- odstraňuje škodliviny ze střeva, podporuje trávení, posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, podporuje činnost srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, pomáhá slinivce břišní, ulevuje při chorobách ledvin, působí močopudně, regeneruje tělesné buňky, pomáhá při ateroskleróze, revmatismu a dně.
* K tomu má dýňový olej:
- pozitivní vliv na krevní zásobení mozku, snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko infarktu myokardu, zpomaluje kornatění tepen a blahodárně působí proti zánětům kůže. Pravidelným používáním celkově zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost organismu. Zmírňuje potíže u onemocnění prostaty - bolestivé močení. Velmi se osvědčil při masírování žaludku při křečích a bolestech krční páteře.
* A dýňová semínka:
- jsou výborná pro zdravé vlasy a nehty. Slaná loupaná dýňová semínka jsou výbornou náhražkou za chipsy pro "volné požírání" u večerních televizních pořadů...

Foto: Dýně a zase dýně...

tisková mluvčí BZ