26.5.2022 | Svátek má Filip


PRAHA: Čarodějnice to rozjedou v zahradě

26.4.2007

Botanická zahrada, Salon U Bradavice, oheň. špekáčky, tanec

"Ropucha sedící na levém rameni čarodějnice je jednou z podob, přisvojenou ďáblem…," píše se v čarodějnických knihách. V Botanické zahradě hl. města Prahy se konečně poslední dubnový den ukáže, kdo a komu na ramenou sedí...

čarodějnice 1Každoroční čarodějnický slet se uděje 30. dubna na venkovní expozici botanické zahrady, začínáme v 15 hodin. "Sabaty a extáze čarodějnic a vlkodlaků se sice běžně odehrávají v tajnosti nebo jen v malých skupinkách kompliců, ale my už se nehodláme skrývat," odhodlaně tvrdí jedna z vysoce postavených trojských čarodějnic Lusila Trusomilná. Podle druhé, Hanimíry Svatouškové jsou do Troji zváni všichni ti, kdož chtějí za šumného zvuku kapel Luna Blue a Reskata strávit příjemný večer s posezením nebo i tancem u ohně a opékáním špekáčků. Malé i velké krasavice s bradavicí (nebo bez) mohou využít neodolatelné nabídky Salonu U Bradavice. Podle obou organizátorek nejlépe uděláte, pokud přijdete v maskách (tedy v civilu). U nezletilců je požadován doprovod minimálně jednoho staršího smrtelníka. Občerstvení zajištěno!

čarodějnice - pozvánka

Určitě víte, že:
* U čarodejnic se většinou předpokládal neobvykle dlouhý život, nikdy ne nesmrtelnost.
* Čarodejnice často sloužily temným silám (třeba ďáblům), jindy jejich chování bylo motivováno vlastním prospěchem.
* Víra v čarodějnictví obsahuje přesvědčení, že existují způsoby, kterými lze ovládat druhé lidi.
* Čarodějnické procesy byly v českých zemích ojedinělé. Jediným územím, které významněji postihly, bylo Jesenicko a Šumpersko. Během 17. století zde bylo upáleno asi sto lidí.

Docela nedávno, v roce 1942, skupina baskických čarodějnic pod silným vlivem čarodějnice 2alkoholu v kotli uvařila a následně vypila vývar z kočky, aby se za úsvitu vydaly nahé lovit do polí ropuchy… Dá se jen stěží odhadovat, jak v roce 2007 kočky v Troji dopadnou (a co teprve ropuchy!)… Čarodějnice v Botanické zahradě hl. města Prahy to rozjedou už za pár dnů, takže minimálně koště s sebou!

A co více (o tom již dříve):
* Botanická zahrada hl. města Prahy pořádá od roku 1996 letos již 11. Hmatovou výstavu, a to nejen pro nevidomé ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. města Prahy a Institutem rehabilitace zrakově postižených Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Letošní hmatová výstava nese název: V zemi čaroděje Konzuma aneb Příroda volá SOS a potrvá ve výstavním sále botanické zahrady do 29. dubna 2007, denně 9 - 18 hodin.
* Poslední dny má před seboui Výstava exotických motýlů. Ta probíhá ve skleníku Fata Morgana do 29. dubna 2007, denně 9 - 18 hodin. Včera z anglické motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou dorazila čtvrtá, poslední zásilka, která čítala 500 kukel. Jejich líhnutí mohou návštěvníci skleníku sledovat na vlastní oči...

Foto: Čarodějnice v botanické zahradě - to je každoročně zábava pro mladé i starší návštěvníky. (Fotografie jsou z loňska.)

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.