26.5.2022 | Svátek má Filip


POVÍDKA: Zasloužený odpočinek

3.11.2017

Po náhlé smrti krále Albrechta si žili Češi čtrnáct let bez panovníka. Čeští páni se snažili někoho na trůn posadit, ale to se jim nezdařilo a mezitím Albrechtův syn Ladislav Pohrobek povyrostl. Protože byl pravnukem Karla IV., klokotala v něm i kapka přemyslovské krve. Se svými zlatými vlasy vypadal jak andílek a lidé tím byli tak nadšeni, že mu odpustili jeho katolickou víru. S velkou slávou byl korunován a po delších průtazích se přestěhoval do Prahy. O vladařské záležitosti se starat nemusel - ty obstarával zemský správce Jiří z Poděbrad - a on sám se věnoval zábavě. Pořádal hostiny a turnaje, navštěvoval lázně a hampejzy.

Přivezl si i několik šašků a český sněm mu přidal ještě jednoho - Jana z Drozdovy hory. To proto, aby se panovník zdokonalil v českém jazyce. Ale bezvousý král se učit nechtěl, zajímala ho pouze některá ošklivá slova. U Drozda oceňoval jeho vrcholný kousek, kdy šašek předváděl zlého medvěda. Tehdy tajtrlík vyskočil na stůl, zakoulel očima, zařval a neuvěřitelným způsobem otevřel pusu. Stávalo se pak často, že se mladý král vrátil v noci z hampejzu, vzbudil Drozda a poručil mu:

„Udělej mi zlého medvěda!“

Drozdovi to začalo být nepříjemné, protože ho při tom bolelo za ušima.

Král Ladislav pak náhle onemocněl divnou chorobou. Pokoušel se dát se do pořádku ředkvičkami a pivem, potom ho lékaři léčili všemi čtyřmi způsoby: pocením, zvracením, průjmem i pouštěním žilou. Vše marno - do tří dnů byl panovník mrtev.

Novým králem byl zvolen Jiří z Poděbrad a ten si na přepych a zábavu nepotrpěl. Všechny šašky kromě Drozda propustil a přivedl si ke dvoru i jednoho vlastního - Palečka. Dva šaškové mu úplně stačili. Drozd a Paleček většinou neměli co na práci a časem se docela spřátelili.

V prvních letech své vlády žádné větší potíže král Jiří neměl. Papež ho zatím nechával na pokoji a katoličtí páni i vladaři okolních zemí si ho vážili.

Roku 1459 uspořádal český král v Chebu schůzku s německými knížaty. Vzal tam s sebou celou svou rodinu, hudebníky, astrologa a oba šašky, své kejklíře přivezla i knížata. Nejlepší ze zahraničních šašků byli braniborský Kilián a saský Marcius, byli to opravdoví mistři svého řemesla! Nejen že dovedli metat kozelce, dávat si nohy za krk, polykat oheň a vypouštět z uší kouř, ale uměli svými kousky a vtipy panstvo skutečně rozesmát.

Čeští šašci za nimi zaostávali. Německý jazyk neovládali a o metání kozelců se ani nepokoušeli. Paleček postřehl, že se jejich král na ně mračí. Šťouchl proto do kolegy a vybídl ho:

„Nedá se nic dělat - musíš udělat zlého medvěda.“

Drozdovi se nechtělo, už dlouho to nedělal. Nakonec si dal říct. Vyskočil na stůl, zakoulel očima, zařval a otevřel pusu tak moc, že si vykloubil čelist. Dosáhl tak velkého úspěchu, ale za jakou cenu? Ani lékaři mu nepomohli a už to vypadalo, že mu to zůstane. Naštěstí při zpáteční cestě vjel kočár u Rabštejna do výmolu a drcnutím se pusa sama od sebe srovnala.

Po této příhodě se už Drozd pitvořit nechtěl a odešel na zasloužený odpočinek. Za kratochvilné služby mu král Jiří daroval statek, kde bývalý šašek hospodařil se svým synem až do smrti. Český panovník pak měl už jen jednoho šaška.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!