22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

POVÍDKA: Upřímný posudek

Před Vánoci roku 1834 se odpoledne ve Stavovském divadle uskutečnila premiéra hry „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“ od Josefa Kajetána Tyla. Tak jako vždy pojal autor hru vlastenecky a výchovně a po jednoduché zápletce vše dobře dopadlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 9.10.2020 9:26

Pěkně jste to napsal pane autore

Z. Lapil 9.10.2020 7:43

Ta písnička vůbec není jednoduchá. Všimněte se někdy, jak muzika i text na pár řádcích z poklidu vygraduji a zase se zklidní. Vše "ilustrovano" textem v oblouku domov - příroda poklidná- divoká- domácí a zase domov.

I. Hil 9.10.2020 21:34

jak ji jednou nazval nějaký cizinec, když si nemohl vzpomenout na název: "Nefim kde bydlim..".

Z. Lapil 9.10.2020 22:19

Von to asi ten cizinec neslyšel celé :-).

Mně se nejvíc líbí ještě z dob československých: "Podivnou hymnu máte. V první sloce netrefíte domů, druhá je předpověď počasí".

Dokonce si dovolím tvrdit: hymna, včetně té slovenské, je obvykle nějaká dost jednoduchá písnička, kterou na dva tři poslechy zahraje většina kytaristů u táboráku. To, co napsal Škroup, je vysloveně vymakaný. Všimněte si, jak zvláštní a zároveň přirozená/snadno naučitelná je melodie se slovy "a to je ta krásná země". Co kytara s akordy - zkuste to jen vybrnkat na klavír. Nejste-li fakt dobrej, dá vám to docela přemejšlení.

I. Hil 10.10.2020 6:55

To zase ano, mě se naše hymna líbí. Taky jsem svého času četl, že je považovaná za jednu z nekrásnějších na světě...