Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POVÍDKA: Krátký život

diskuse (2)

Václav IV. zdědil po otci vládu v Čechách i v Německu, ale panování ho vůbec nebavilo. Mnohem raději se opíjel a lovil zvěř. Nejdříve ho sesadili z trůnu v Německu a i ten český se pod ním viklal. Moudré rádce nesnášel, místo nich se obklopil pochlebníky z řad nižší šlechty, kteří ho chválili ve všem jeho počínání. Jezdil s nimi na lovecké hrady Křivoklát, Valdek, Týřov nebo Točník a tam házel všechny starosti za hlavu. Na jeho loveckou vášeň doplatila jeho první choť Johana. Když jednou na Karlštejně šla v noci na záchod, zakopla o manželovy psy a ti ji zardousili.

Všechny tyto hrady byly od Prahy příliš vzdáleny, a proto si vladař nechal postavit ještě jeden u Kunratic. Na Novém hrádku pak pobýval velmi často, tam ho s mrzutostmi nikdo neotravoval. Stačilo otevřít okno a dovnitř se linul z lesa svěží vzduch a uklidňující zpěv ptáků, mezi nimiž vynikala kukačka a datel. Hluboko dole pak šuměl potok.

Všechny jeho hrady musely být dobře zásobeny vínem, protože panovník holdoval pití stále víc. On sám to vysvětloval tím, že se ho jeho nepřátelé dvakrát pokusili otrávit a od té doby cítí v hrdle pálení, které musí zavlažovat. V opilosti pak tropil výtržnosti. V Praze nepohrdl ani pivem a chodil často v přestrojení do obyčejných krčem. Taktéž navštěvoval lázně, kde laškoval se spoře oděnými lazebnicemi. Díky vydatnému chlastu měl k stáru napuchlou tvář a také s jeho rozumem to šlo z kopce.

Není divu, že si ho pak skoro nikdo nevážil. Dvakrát byl dokonce vězněn - jednou českými pány, podruhé nevlastním bratrem Zikmundem. V zemi bez pevné panovníkovy ruky přibývalo zmatku a násilí. Král Václav si s nepokoji nevěděl rady, jen se vztekal a pil a nakonec s velkým řevem vypustil duši na svém Novém hrádku, několik dní poté, kdy vzbouřený lid vyhodil konšely z oken novoměstské radnice. Lidové bouře se rozšířily po celé Praze a pro královnu Žofii a zbylé služebníky nastala potíž, co s královou mrtvolou. S obtížemi ji dovezli na Vyšehrad, pak na Hradčany a nakonec lodí do zbraslavského kláštera. Tam byl panovník ve vší skromnosti pohřben za přítomnosti mnichů, pekařů a rybářů od Vltavy a Mže.

Ale ani potom neměl král Václav klid. Pod vedením kněze Korandy přitáhla do Zbraslavi pražská lůza a klášter pobořila. Někteří raubíři se opili mešním vínem, vytáhli mrtvého krále z rakve, na hlavu mu položili korunu ze sena a nutili ho k pití se slovy:

„Co nepiješ? Vždyť zaživa jsi s námi rád popíjel.“

Když odtáhli, ujal se mrtvoly rybář Moucha. Zahrabal ji do země a zatížil velkým kamenem.

Zatímco s tělem zemřelého krále se dělo ledacos, jeho duch přebýval mnohem poklidněji tam, kde vládce skonal a kde to měl nejraději - na Novém hrádku u Kunratic. Purkrabí a ostatní obyvatelé hradu si již zvykli na noční kvílení a záhadné kroky.

O tom však nebožtíkův bratr a nástupce Zikmund nic nevěděl. Příští rok v létě vtáhl s velikým vojskem do Čech, aby vyhubil kacíře a ujal se v zemi vlády. Když ale jeho útok na horu Vítkov byl odražen, zase odtáhl a vrátil se až na podzim. Nejdříve chtěl zachránit obleženou posádku na Vyšehradě, která mu zůstala věrná a už neměla co jíst. Proto se přibližoval k Praze z jihu a na noc se zastavil u Kunratic, kde hodlal přenocovat.

V Novém hrádku povečeřel, a protože byl velmi unaven, lehl si brzo do postele. Ale jakmile upadl do mrákot, zjevil se mu jeho bratr Václav.

„Co děláš v mé posteli, ty zrzavá bestie?“ řekl duch a začal mu skákat po břiše.

Zikmund se pak probral na podlaze vedle postele zalitý potem a potlučený. Zavolal sluhy a nechal se přemístit do jiné ložnice, ale i tam si ho bratr našel. Pak už se Zikmund usnout neodvážil. Probděl celou noc a teprve za svítání, když ve vzdálené vsi zakokrhal kohout, konečně usnul.

Ráno se jeho vojsko chystalo vyrazit k Vyšehradu, ale sluhové nemohli panovníka vzbudit.

„Ještě chvíli,“ bručel ryšavý vladař. Vylezl z postele až s velkým zpožděním.

Když vojsko dorazilo k obleženému Vyšehradu, hodlal Zikmund zaútočit na husity ze dvou stran. Proto popojel na vyvýšené místo a mečem dával ozbrojencům na hradě znamení, aby se pustili do boje. Netušil, že hladoví obránci uzavřeli s husity dohodu, že jestli jim do 1. listopadu do devíti hodin ráno nepřijde pomoc, vzdají se. A dohodu čestně dodrželi a do boje nezasáhli, protože už bylo deset. Zikmund zuřil. Přes varování svých velitelů zahájil bitvu, kterou drtivě prohrál a musel se spasit útěkem.

Husité pak přitáhli k Novému hrádku u Kunratic a Václavovo oblíbené sídlo zbourali. Málokterý český hrad měl tak krátký život - pouhých devět let! Jen Roháčovu Sionu u Kutné Hory bylo dopřáno ještě méně času.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

Robert Schuster
23. 7. 2024

Prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová, jež byla kdysi státní zástupkyní, chce svého...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz