Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Petr Příhoda, důkladný laický historik

diskuse (7)

„Na podzim roku 1976 jsme se s přáteli, psychologem Petrem Příhodou a historikem Milanem Otáhalem rozhodli, že začneme pracovat na souhrnném textu o problematických místech v moderních českých dějinách...,“ napsal Petr Pithart a jen nepřipomenul, že takový projekt jako byla kniha Češi v dějinách nové doby, který podepsali pseudonymem Podiven, jim dal v době vládnoucí nenormality, kdy nesměli pracovat ve svém oboru, smysl života. Pseudonym si vypůjčili ze svatováclavských legend: tak se totiž jmenoval sluha a nejbližší spolupracovník svatého Václava, který propůjčil svou existencí duchovní rozměr našemu státu.

Petr Příhoda

Tato zcela výjimečná kniha v české historiografii se zrodila z osudového setkání v roce 1972 na jednom z bytových seminářů, které pořádala Jiřina Šiklová. Tam svými postoji Příhoda Pitharta tak zaujal, že ze semináře odešli spolu. Pithart byl vyhozen z právnické fakulty, Příhoda byl obvodní psycholog na Praze 4, Otáhal, kterého přizvali, byl vyhozen z Historického ústavu ČSAV. Na ideu napsat knihu přišel právě Petr Příhoda, který měl tehdy dva kluky v pubertálním věku a přesvědčil své přátele, aby spolu napsali pro tuto generaci malou brožuru o historii bez ideologických zkreslení.

Do roku 1976 se scházeli u Petra Příhody v bytě v Pařížské ulici a jen si povídali a teprve po čtyřech letech se rozhodli, že začnou pracovat: to už ale věděli, že jejich projekt bude důkladnější, než si na počátku mysleli. Knihu psali 13 let až do roku 1989, kdy se dostali do roku 1938, což bylo datum, kterým mohli projekt ukončit. Petr Příhoda byl hlavním editorem knihy. Celou dobu měli panický strach z toho, aby jim StB rukopis neukradla, a dodnes Petr Pithart neví, u jakých známých Petr Příhoda po celá léta rukopis schovával.

Petr Příhoda měl ještě jeden závažný důvod, který ho vedl k hlubokému zájmu o historii. Jeho otec byl důstojníkem československého letectva a matka učitelka. Po obsazení země nacisty, se otec pokusil emigrovat do Anglie, ale Němci ho chytli. Zemřel ve věznici v saském Waldheimu.

Matka, jako žena velezrádce, se dostala do těžké sociální situace, a proto Petra Příhodu vychovávali příbuzní nejprve v Ostravě a později v jižních Čechách. Matka byla vlažná katolička a jihočeští příbuzní byli evangelíci. Po válce se matka znovu provdala, vzala si opět důstojníka, který byl ale oddaným služebníkem komunistické strany, zatímco jihočeští příbuzní byli vyvlastněni a rok 1948 hodnotili jako katastrofu.

Za odměnu se Příhodův otčím stal vojenským atašé ve Varšavě, kde on navštěvoval sovětskou základní školu, kterou později dokončil v Kolíně, kde byl otčím posádkovým velitelem. Rodina tam bydlela ve vyvlastněném bytě bývalého továrníka a tam taky Petr Příhoda absolvoval gymnázium, z kterého odešel na Masarykovu univerzitu v Brně. Celou dobu ho ale právě díky rodinné historii trápila otázka: Kam vlastně patří? A právě ta ho přivedla k hlubokému zájmu o historii a učinila z něj křesťana.

Po roce 1989 pracoval Petr Příhoda jako tiskový mluvčí ve vládě Petra Pitharta, byl kmenovým autorem Přítomnosti a přednášel v Praze na Karlově univerzitě lékařskou etiku. Kromě toho byl kmenovým komentátorem pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu. Zemřel před pěti lety 14. září 2014 ve věku 75 let. Petr Pithart se všem jeho přátelům omlouvá, že kvůli nemoci tuto vzpomínku nemohl sepsat sám.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

hej Adam Hejduk
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz