27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

OSOBNOST: Odešel pan skladatel

Ačkoli jsem věděl, že je hospitalizován, jeho smrt mě zasáhla. Možná víc – a tady prosím o prominutí skalní fandy mnohonásobného Zlatého slavíka – než Karla Gotta. Ladislav Štaidl byl pro mě pan muzikant.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 3.2.2021 19:16

No jasně. Štajdl na to měl. Kdybychom dnes měli alespoň pár takových.

V. Církva 3.2.2021 19:14

Štaidl a hodně skladatelů této generace, třeba kolem Gotta byli skvělí. Nevím proč se pořád píše že jsou lidmi normalizace a podepsali "antichartu". Jako kdyby byli dnešní neomarxističtí progresivní umělci vzorem inteligence a morálky. Ti dnešní navíc už ani neumí skládat.

Takže díky pane Štaidl, přinesl jste krásné songy.

V. Církva 3.2.2021 19:09

Třeba proto, že ta jeho hudba má ještě nějakou melodii a kouzlo. Na to, že nejsem fanda popu si myslím, že byl Štajdl skvělý. Jasně na Západě tehdy byli tehdy lepší. Ale ta dnešní škvára u nás i na Západě, to je hrůza (i moje děti s hudebním nadáním uznávají že staré hity byly lepší).

A proto jsou tito (jako Štaidl či Gott, Svoboda, ne teda všichni) "normalizátoři" komunismu populární. Protože uměli! A ti dnešní neumí.

V. Církva 3.2.2021 18:59

No tak on Štaidl trochu na peníze byl, tak se nedivte že složil hudbu k Chlapci a chlapi. Ale protože jsem rovněž na peníze a o mrtvých jen dobře, Chlapci a chlapi si už moc nepamatuji, ale myslím že to bylo o záložácích. Sice v komunistické armádě, ale nebylo to o hodném Stalinovi ani Gottwaldovi, proč by tu hudbu neměl Štaidl napsat?

Jinak je hnus co se teď vyrojilo moralizujících antikomunistů a revolucionářů. Kde jste byli v roce 1982 kdy mého kamaráda vyslýchala STB?!

Z. Lapil 3.2.2021 14:03

Zdravíčko vespolek.

Popravdě - Štaidlovy písničky nejsou úplně můj šálek čaje, ale zato má jednu neoddiskutovatelnou zásluhu o můj osobní rozvoj :-).

Totiž - když jsem onehdy usoudil, že po sedmi letech chození do houslí přišel čas naučit se na kytaru, tak jsem se hluboce zamyslel a vyšlo mi, že když se naučím Mží ti do vlasů a Hotel California, tak budu umět skoro všechno, co můžu u ohně potřebovat. Samozřejmě co do techniky hraní, repertoár mám přeci jen rozsáhlejší :-).

V. Kuhaj 3.2.2021 11:20

Svého času se s mistrovstvím sobě vlastním vyrovnal herec Vladimír Brabec s propagandistickým škvárem Třicet případů majora zemana. Byl to herec, tak hrál roli, kterou dostal. A stejně to pak schytal tak, že už si nezahrál.

Vaše hodnocení, jak se Štaidl vyrovnal s propagandistickým škvárem Chlapci a chlapi, beru na vědomí. Nicméně byl už v pozici, kdy si mohl dovolit toto angažmá odmítnout.

Já nevím, mně to připadá, že některým lidem odpouštíme jejich normalizační prohřešky snadněji, než jiným. Člověk by řekl, že psychiatr v roli agenta politické policie bude považován za morální zrůdu (ano, o Plzákovi mluvím), je to něco jako odposlech ve zpovědnici nebo nastrčená štěnice do ložnice - a ono nic! Takže mě nepřekvapuje, že populárnímu skladateli, který nám všem připravil tak pohodové chvíle, jeho malou nemorálnost odpustíme také. Jen je mi líto toho Brabce, toť vše.

J. Tulejová 3.2.2021 10:17

Pane Stejskale, děkuji za krásná slova. Mám stejný pocit, Štaidl v mém srdci zůstává jako mladý pohledný šoumen, milovník, skladatel i zpěvák, který uměl žít a jeho písně "Mží ti do vlasů" a "Ospalé ráno" mi pokaždé vhánějí slzy do očí. R^V

D. Hulka 3.2.2021 10:13

Presne tak souhas ;-D

M. Valenta 3.2.2021 10:00

No mě ze Štajdlovy tvorby nezůstalo v hlavě nic, jen mě pořád udivuje, jak jsou tihle "normalizátoři" komunizmu stále populární.

D. Hulka 3.2.2021 9:32

No tak neco napsal byl to snad hudebni skladatel a zil z toho byla to jeho prace jako prace kazdeho delnika nebo hornika a pod. Jeho osodni zivot nebyl v poradku a politicky se angazoval vzdy ze se priklonil ke komunistum a napriklad o Zemanovi jeho vyroky byli podlizave a to se me osobne na nem nelibilo. Zase na druhou stranu je me kazdeho cloveka lito co zemre zasazen zakernym virem