Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Neblahé dědictví, na které neustále narážíme

diskuse (14)

Totalitní komunistické systémy za sebou nenechaly pouze miliony mrtvých. Takzvaný třídní přístup přinesl s sebou i přepisování dějin, což hrubě snížilo vzdělanost mnoha generací našeho národa. Někdy oni falešní vykladači dějin nemuseli vše přepisovat, stačilo vymazat z historie (a z učebnic) stovky osobností, od politiků až po významné umělce. Stačilo pouze to, že patřili dobou svého života do jiné časové a dějinné epochy. Nebo měli tu "smůlu", že jejich jazykem mateřským nebyla čeština. Dlužno dodat, že některým, kteří se nám hodili, jsme to odpustili.

Pravdou je, že nástupem demokratických svobod se napravilo mnohé. Mnohé jinak pozitivní informace o významných osobnostech již nejsou tabu. Ale nedělejme si iluze, že si poválečné generace budou hromadně doplňovat vzdělání v tomto smyslu.

Bohužel jsme, nikoli jen světu, ale především sami sobě, dlouho zamlčovali životy a díla mnoha výrazných osobností evropského či světového formátu, kteří spatřili světlo světa v Čechách, na Moravě či ve Slezsku. Kteří nejprve tady byli doma a učili se zde slabikovat první slova i malou násobilku.

A tak jsme například v jisté době "vymazali ze světa" vynikajícího světoznámého architekta Leopolda Bauera (1872-1938), jehož tatínek provozoval v Krnově hostinec v domě U Bílého koníčka. Stejný osud stihl opavského rodáka malíře a designéra Josefa Maria Olbricha (1867 – 1908) nebo jejich kamaráda, světově neméně ceněného architekta Josefa F. M. Hoffmanna (1870 – 1956). Několik generací Hoffmannových předků odpočívá na hřbitově v Brtnici, Josefův tatínek byl v tomto městě dokonce 36 let starostou. Dům, v němž několik staletí bydlili jeho předkové, jsme mu po roce 1945 znárodnili a usídlila se v něm místní organizace KSČ. Budova chátrala a vnitřní vybavení se ztrácelo. Naštěstí soudruzi všechny místnosti vybílili, takže se po roce 1989 mohla obnovit původní nádherná malba. Josef Hoffmann postavil mimo jiné ve dvacátých letech minulého století nádhernou vilu bruntálskému podnikateli Sigmundu Berlovi. Pochopitelně, že byla po válce také zničena a její vnitřní stěny natřeny emailem, jelikož složila jako zdravotní středisko.

A kousíček od Bruntálu je obec Široká Niva. Její součástí jsou také dvě místní části. Pocheň a Skrbovice. Když se Skrbovice ještě jmenovaly Schreiberseifen, byla to samostatná obec, mající v roce 1884 asi 350 obyvatel. Bruntál si letos připomíná 800 let od nabytí městských práv, ale kdybyste se zde někoho zeptali na Schreiberseifen, možná, že by si někdo vzpomněl. Ale kdybyste se zeptali, kdo to byl Rudolf Koppitz, to už by vám neřekl vůbec nikdo. A přitom po Evropě putují výstavy jeho nádherných fotografií, před pár lety vydala Vídeň katalog o jeho celoživotním díle, neboť je opravdu na co se dívat. A zírat. Ve Vídni by vám řekli, kdo to je. V Bruntále nikoli, jenže oni to nevědí (nebo nechtějí vědět?) ani v Praze.

Motion Study

Vlastní akt

Světově proslulý fotograf Rudolf Koppitz se narodil 3. ledna 1884 v dnešních Skrbovicích. Je s podivem, jak mohl malý chlapec z tak zapadlé vísky podlehnout kouzlu fotografování, o čemž se v době jeho narození toho všeobecně moc nevědělo. Pocházel z chudých poměrů, ale díky podpoře několika evangelických rodin se mohl vyučit fotografem. A to je ten důvod, proč by ho měli především v Bruntále znát, protože Rudolf nastoupil v roce 1897 do učení k místnímu velice známému bruntálském fotografovi Robertu Rotterovi, který mu dal dobré základy a v roce 1901 také výuční list. Ostatní již zařídil Bůh a zákazníci. Koppitz se stal vyhledávaným fotografem, který měl snad talent od Boha. Pracoval v ateliérech v Opavě a v Brně, takže jeho umělecké cítění bylo formováno vlastně převážně ve Slezsku, neboť Bruntál byl již také Slezsko.

Koppitz ale cítil, že má na víc. Nechal výnosného řemesla a dal se v necelých třiceti letech znovu do studia. Tentokrát ve vídeňském grafickém uměleckém institutu (Graphische Lehr und Versuchsanstalt) po jehož absolvování zde začal pracovat v roce 1913 jako asistent a po skončení první války jako učitel.

Až do své smrti, tedy do 8. července 1936, fotografoval a šokoval svět. Jeho nádherné krajiny udivovaly svou prostotou, jeho ženské i mužské akty (často i skupinové) přitahovaly svou vroucí cudností. Fotografoval přírodu, kostely, rybářské lodě, letadla, vojáky v době války, baletky, tanečníky. Cokoli zvěčnil svým fotoaparátem, bylo skvělé, protože uměl využívat světlo, počasí, emoce, měl smysl pro harmonii a pro zajímavé kompozice. Inspirací mu byla nejen příroda, ale i hudba, divadlo a pochopitelně lidé. A také secese. A konstruktivismus. Svou tvorbou mu byl blízký František Drtikol. Vystavovali spolu v Americe.

Jeho snímek "Bewegungsstudie" (Motion Study) z roku 1925 způsobil v první polovině minulého století umělecký úžas a obdiv, nikoli pouze v Rakousku. A je obdivován dodnes.

Již v roce 1929 zaznamenala jeho existenci Encyclopedia Britannica, zatímco v žádném českém uměleckém slovníku nebo encyklopedii není jeho jméno dodnes. Od roku 1926 vystavoval pravidelně ve Spojených státech. Spolu s dalšími evropskými a světovými fotografy patřil k předním vystavovatelům v Carnegie Museum of Art v Pittsburghu. Jeho snímky plnily stránky prestižních amerických uměleckých časopisů.

Sekáči

Těžké břemeno

Na snímcích u toho článku je nejprve proslulá "Bewegungsstzudie", dále autorův vlastní akt. Třetí snímek Rudolf Koppitz nazval " Těžké břemeno". A ještě, chce se volat. Tak se alespoň na jeho čtvrtém a málo známém snímku podívejte na sekáče – tedy muže s kosami. Nejsou úžasní? Na kluka ze Schreiberseifen?

A ještě k tomu těžkému břemenu. Koppitz zdaleka netušil, že tím těžkým břemenem bude nám, kteří jsme přišli do jeho rodné krajiny po něm, především ideologická zaslepenost, nacionalismus, nevzdělanost a xenofobie. Jednou se snad o Rudolfu Koppitzovi dozví i děti v Bruntále, možná, až bude toto město slavit 900. let od nabytí městských práv. A také se o něm možná dozvědí i jinde. Ve Slezsku, na Moravě nebo i v Čechách.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Středeční program hokejové extraligy tvořily dvě dohrávky. V utkání osmého kola podlehla Plzeň na...

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Dva čeští zástupci se představili ve středečním programu pátého kola hokejové Ligy mistrů....

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Ruská protiletecká obrana zničila 47 ukrajinských dronů v západních oblastech Ruska. Oznámilo to...

dtt Ditta Stein
9. 10. 2024

Ruská armáda v rámci cvičení na Sibiři nasadila do akce několik odpalovacích zařízení nesoucích...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během středeční návštěvy Chorvatska uvedl, že současná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz