28.9.2020 | Den české státnosti


OSOBNOST: Na Slovensku zemřel zpěvák Jozef Kuchár

29.1.2009

Když jsem 15. září loňského roku napsal do Neviditelného psa článek Jozef Kuchár, zpěvák s krutým osudem, netušil jsem, že připomínka, co všechno dobrého vytvořil na českých i slovenských divadelních a koncertních prknech, bude poslední radostí tohoto neštěstím postiženého umělce. Připomínám, že Jozef Kuchár onemocněl kdysi cukrovkou, v roce 1995 mu museli amputovat obě nohy a mnoho let žil v naprostém osamocení. Přesto mi v roce 2005 do telefonu řekl: "Co bych si přál? Abych se dožil osmdesátky, kterou bych měl oslavit za tři roky…" Tehdy už za ním docházela ošetřovatelka paní Jarka Fussyová. O tři roky později, v den Kuchárova životního jubilea, jediný Neviditelný pes přinesl o této události článek. A pak už jsem dostával překvapivé mailové zprávy, které hřály u srdce. První přišla vzápětí od u nás dobře známého populárního slovenského komika:

16.9.2008
Dobrý deň, pán Suchý, vďaka Vašej poznámke v internetovom denníku Neviditelný pes som si zistil telefónne číslo na pána Kuchára, aby som Jozef Kuchár v roce 1966mu zablahoželal k osemdesiatke. Nebolo to len kvôli "naplánovanému dobrému skutku", svojho času sme mali sporadické kontakty. Pán Kuchár mal obrovskú radosť, isto o to väčšiu, o čo menej ľudí si už dnes naňho spomenie. Vďaka Vám za túto inšpiráciu.
Pozdravujem Vás, a to srdečne!
Milan Markovič

Další potěšující zpráva následovala:
26.9.2008:
Dobry vecer,
v mene pana Kuchara Vam dakujem. Urobili ste mu nesmiernu radost. Ci uz clankom na internete (cely som mu ho precitala), alebo Vasim pricinenim sa o nom vysielalo v rozhlase. Dostal mnozstvo pohladnic "cca 100". Mimochodom len dve zo Slovenska. Tu sa akosi zabuda na nase byvale osobnosti a vobec na starsich ludi. Ostal v podstate sam. Ma len nas dvoch, mna a mojho manzela. Tak sme oslavovali jeho osemdesiatiny v trojici. Ak dovolite
posielam Vam nejake foto. Este raz Vam dakujem. Jeho byvala opatrovatelka, teraz jeho najblizsi rodinny prislusnik.
Jarka Fussyova

Také o vánočních svátcích bylo vše ještě šťastné a radostné:
25.12.2008
Nech vianocny zvoncek stastim Vam zvoni, nech vianocny cas v lasku sa zmeni, a tak krasne ako sa hviezda ligoce, tak nadherne a tajomne Vam prajeme Vianoce.
Jarka a pan Kuchar

A pak zcela dorazila nečekaně zpráva poslední:
26.1.2009
S hlbokym zarmutkom Vam oznamujem, ze dna 23.01.2009 nas navzdy opustila velka osobnost hudobneho sveta Jozef Kuchar. Na jeho vlastnu ziadost bude spopolneny v Bratislavskom krematoriu bez ucasti verejnosti.
Jarka

Tento malý příběh mě opětovně přivedl k úvaze, že by lidé neměli mít krátkou paměť a neměli by zapomínat na umělce, kteří nám, ať už pro vysoký věk či pro nemoc, mizí s očí. A proto prosím: Upozorňujme se navzájem na ně, projevme jim úctu, poděkujme jim a zkusme jim tím přinést ještě trochu radosti do života. Já vím, v dnešní době, kdy každý má svých starostí dost, je to asi složité. Jenomže - jak se ukázalo - v Neviditelném psovi se to v případě pana Jozefa Kuchára podařilo! A pocit každého dobrého činu hřeje, věřte.

Jozef Kuchár oslavuje 80. narozeniny

Popisky k fotografiím:
1 - Zpěvák Jozef Kuchár, když v roce 1966 ještě stával u mikrofonu
2 - Na snímku z domácí oslavy 80. narozenin je šťastný Jozef Kuchár se svým "andělem strážným", paní Jarkou FussyovouAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.