24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Diskuse k článku

OSOBNOST: Mystérium času

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Okoloidúci 3.1.2007 8:03

Chyba ?

" ... jedna prastará východní filosofie, co boha nepojímala jako osobu, nýbrž jako princip. "

"V barvité hinduistické tradici se dualita jin-jang dočkala personifikace v božském páru Šivy a Šaktí; bůh Šiva s trojzubcem představuje kosmické vědomí, Šaktí, pěkná a přívětivá, je zosobněním kosmické energie."

Domnievam sa, že ide o nedostatok článku. Šiva a Šaktí boli dávno pred knihou premien a nie naopak. Nie filozofia sa dočkala personifikácie, ale (ako obvykle) bohovia boli preformulovaní na systém tvrdení.

Kolemjdoucí 29.12.2006 13:30

Čas – Kantovo nejčistší a priori

Nevím, co znamená, že je to „kvalita sama“, ale myslím že lépe lze problém pochopit přes druhé Kantovo a priori – prostor. Líbí se mi, že dávno před Einsteinem si K. troufl zpochybnit objektivitu naši představy trojrozměrného lineárního prostoru a prohlásit, že je nám vrozená, a že tudíž nemusí odpovídat fyzikálnímu prostoru.

Až další generace badatelů ukázaly, že si lze nadefinovat i jiné prostory, vícerozměrné a různě zakřivené, ale že my nejsme schopni tomu svou názornou představivost přizpůsobit jako v jiných oborech, kde nové poznatky celkem snadno vedou ke změně představ. Praxe potvrdila, že člověk není schopen názorné představivosti ve vícerozměrných a navíc zakřivených prostorech, které mu předkládají fyzikové, a tudíž se potvrdil i Kantův názor o vrozenosti a tudíž i neměnnosti naší prostorové představivosti – to je podle mne ta apriornost.

Jakub S. 29.12.2006 12:10

Nekončete!!!

milan 29.12.2006 10:47

Dík

Děkuji mockrát, pane Dřevojánku,  ... prosím, neříkejte, že se s Vámi máme loučit !!

Aleš 29.12.2006 9:34

Díky

Celý rok vytrvale sleduji náhledy těch co byli na jevy které stále jsou. V hodně pohledech obyčejný malý člověk jako já musí sejmou ze své hlavy pomyslnou pokrývku a obdivně přikývnout......

Děkuji pane Dřevojánku,

že jste byl tak laskav a přiblížil mi tolik informací, co mě zajímají.

Lucifer 29.12.2006 2:09

hmmm

v každém případě dobře napsáno

mně, přírodovědné kočce, se vždy ježí srst, když narazím na filosofického psa

ale vy píšete vcelku stravitelně

a tohle je fakt dobrý

;-P