26.1.2022 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

OSOBNOST: Jiří Menzel, dítě štěstěny

Když jsem k nám domů přivedl Hrabala a představoval mu tatínka, tak mě Hrabal přerušil, že mého otce zná. Padaly z něj historky o tom, jaký je můj vážený pan otec v hospodách nepřehlédnutelný pivní bohatýr, jak všude všechny umí královsky bavit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Oldřich 20.9.2020 21:01

Původně se ta povídka v knižním vydání (rok už nevím) skutečně jmenovala Smrt pana Baltisbergera. Jen taková zajímavost. [>-]

P. Moravčík 20.9.2020 18:16

Tých úspešných a skutočne dobrých českých režisérov však, pripusťme si to, bolo naozaj viac. Slovensko sa skôr nebralo až tak vážne. Republika bola, podľa výsledkov jednaní pri rozdelení, česká záležitosť. Vykašlal by som sa na to, ale nemyslím, že si Česi potrebujú takýmto spôsobom zvyšovať vlastný pocit sebauspokojenia. Majú dosť výlučne vlastných predností a úspechov, aby sa nemuseli prezentovať aj takýmto spôsobom. Ale deje sa to. K tým majstrom Európy som počul vyjadrenie športového redaktora ČT, že išlo o najväčší úspech českého futbalu, to máte pravdu. Ale tento prístup ma dosť mrzí, preto mi to občas nedá a ozvem sa.

J. Prečuch 19.9.2020 17:21

Pán Moravčík, to máte ťažké, aj úspech fotbalistovi v Belehrade sa v mysliach mnohých Čechov rovná “česká medaile” pretože penaltu kopal Tonda Panenka. O tom , že jádro mužstva tvoril výnimočmý Slovan Bratislava sa vie už menej. Ondruš, Masný, Gogh, Petráš ... to všetko boli Slováci. A podobne mizne i rozdíl medzi československým a českým . I keď pripusťme že v tej vlne bolo potom veľa Čechov. Ale Obchod na korze tiež si privlastňujú viac,než by bolo slušné.

P. Moravčík 19.9.2020 8:49

Neprivlastňujte si zase všetko:-). Bola to "československá nová vlna", len v Čechách prešiel jeden z prvých filmov tohto obdobia, "Slnko v sieti" z roku 1962, skoro bez povšimnutia. Je pravda, že bol na pozeranie náročnejší, ale bol to film, ktorý zlomil dovtedajšiu šablónu spoločenských filmov a filmoví historici jeho režiséra radia k prvým priekopníkom novej vlny.

Š. Hašek 19.9.2020 8:34

Připomínám, že "chvíle štěstí" pro Jiřího Menzela (nejen pro něho) přišly za Antonína Novotného. A možná mohly i plynule pokračovat ............

Nebýt blouznivce Dubčeka a zas vylézajícího Smrkovského. Pamatuji si, jak blouznivci chtěli komunismus s lidskou tváří.

Zkráceno.

Ostře sledované vlaky (tedy film, voboje) byly pro mně tehdy zjevením. Ale "plně jsem je rozkoukal" až po delším čase. Klenot z oboru válečných filmů.

D. Polanský 19.9.2020 8:13

Štěstí jaksi k úspěchu patří. Ale to je na životě napínavé, někdo jej má, někdo vůbec.

F. Žůrek 19.9.2020 5:21

Ano, umět zaujmout, to je také umění. Aby se lidé na divadle anebo v kině nenudili.

Ano, tehdy přišla "česká vlna" ve filmu, naše filmy zaujaly. Možná, že právě díky Hrabalovi, jeho vypravěčskému talentu a možná, že přímo v tom byl ten talent Jiřího Menzela, že věděl, co lidi zrovna zajímá...