26.2.2021 | Svátek má Dorota


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vágner 15.1.2021 9:05

Seifertuv život by měli důkladně promyslet současní pokrokoví svazáci. Je hodně o tom, jak jej totalita, kterou avantgardně pomáhal ve dvacátých letech budovat dostihla a pak pronásledovala celý život. Je hodně o tom, jak to, co z počátku vypadá mladě a nevinně umí, když se to urve z řetězu zakroutit suše krkem demokracii. Je to o této době.

J. Ticháček 15.1.2021 11:01

To by ovšem bylo marné studium.

Víte, to samé určitě říkali i mladému nobelistovi. I on měl spoustu historických případů které znal, chápal, že kterých se mohl poučit. Jenže nikdo se nepoučí.

Z jednoho prostého důvodu. Nikdo nebojuje proto, aby pomohl ke vzniku totality. Naopak. Každý z bojovníků za lepší budoucnost si myslí, že bojuje za větší svobodu, za spravedlnost, a vidí před sebou ten krásný svět.

Jen jim uniká, že to nejde najednou, ale krůček za krůčkem. Protože dělat to z gruntu zavání průšvihem. Ale chybí jim trpělivost, takže si to lepší nakonec prosadí jako jeden celek. A protože není v lidských silách to vše udělat správně, jsou v maléru. Musí bojovat. Proti těm, kterým se nelíbí jejich představy, proti těm, kterým se ty představy líbí, ale upozorňují na nedostatky v jejich prosazování a nakonec i proti těm, kterým se nelíbí boj s předchozími dvěma skupinami.