Neděle 19. ledna 2025, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

zvědavec

25. 8. 2006 22:04
Kdyby Hegel

vystudoval přírodní vědy, asi by žvanil méně, což by bylo pouze přínosem. Tohle se skutečně nedá číst. Co tím chtěl básník říci ?

0 0
možnosti

třetí

25. 8. 2006 10:33
Prosím autora

o bližší vysvětlení, proč je podle něj Prigogin pravdivější Hawkinga. Děkuji

0 0
možnosti

M.D.

25. 8. 2006 15:39
Odpověď

Hawking píše: "Byli jsme (s Penrosem) schopni dokázat, že v matematickém modelu obecné teorie relativity musí mít čas počátek v události, které říkáme velký třesk. (...) Obešli jsme Kantovu antinomii čistého rozumu tak, že jsme vypustili její implicitní předpoklad, že čas má význam nezávislý na vesmíru" (Vesmír v kostce). Naproti tomu Prigogine: "Všude v přírodě (...) pozorujeme výsledky spontánních procesů, které v žádném případě nemůžeme kontrolovat tak, jak jsme si donedávna představovali na základě fyziky a klasické mechaniky. (...) Evoluce vesmíru není evolucí popsatelnou termodynamickými zákony. (...) Místo aby vesmír vznikl ze singularity, vznikl z nestability. (...) Vesmír byl započat vystřelením šípu času. (...) Dokonce jsem v pokušení tvrdit, že čas tu byl už dříve: musel tu být, ale nebyl manifestován" (přednáška Znovuobjevení času).Hawking jede po klasické koleji deterministické fyziky, která čas bere jako matematický atribut hmoty, který společně s ní velkým třeskem vznikl, od rychlosti jejíhož pohybu se v nepřímé úměře odvíjí i jeho plynutí a bez níž neznamená vůbec nic, nejméně pak nějaké a priori. Prigogine jde dál: vnímá tvůrčí princip, který je v čase zakletý, chápe, že je to něco víc než jen čtvrtý rozměr prostoru. Jinak řečeno, Prigogine překračuje meze karteziánství a překonává omezení analytické metody materialismu, jeho mateřské fyzice jinak nezbytně vlastní. Klasičtí fyzici předpokládají čas jako cosi až metafyzicky daného, ale nepřiznají to, Prigogine jako by tak činil: "Mohli bychom předpokládat, že časoprostor může vyprodukovat hmotu, ale hmota nemůže vyprodukovat časoprostor."A tak si opravdu myslím, že Prigogine je Hawkinga pravdivější. Čas je podle mne totéž co jakýsi světový duch, kosmické vědomí, mysl boha, a je to myslím patrné i z ostatních mých článků. Jinak mě velmi těší, že tohle alespoň někoho zajímá, a děkuji Vám.

0 0
možnosti

Josaf

25. 8. 2006 2:46
Hegelovi těžko porozumět

což jste právě dokázal tím útržkovitým povídáním

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz