Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NA CESTY: Po stopách pohyblivých svátků

diskuse (5)
Toulky světem: Dvě slova tvořící větu, která dnes sotva někoho vzruší tak, jako vzrušovala před půl stoletím nás, mladé čtenáře cestopisů, ale i Pohyblivý svátekjejich předválečné autory. František Alexandr Elstner, Ladislav Mikeš Pařízek, Alan Forejt a další, méně známí starší cestovatelé, mohli tou dobou už jen tiše závidět mladým Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi, kterým bylo v padesátých letech dovoleno jako jediným cestovatelům vyjíždět na dobrodružné cesty do dalekých exotických krajin a přinášet nám o nich svá svědectví v podobě vlastních dokumentárních filmů, rozhlasových reportáží a knih.

Bylo mně deset let, když jsem si v polovině padesátých let v touze poznávat daleké kraje vyměňoval pohlednice se svými vrstevníky ze SSSR, Polska i Slovenska (Leningrad, Kyjev, Lódž, Kielce, Nové Zámky, Brezno). Vzpomínám, jak jsem tenkrát jednou před maminkou rozevřel školní atlas a vzrušeně jí oznamoval svůj objev: „Maminko, pojeďme do Užhorodu! Podívej se, to je ještě u nás, tam sebou nepotřebujeme žádný pas!“ Nevím už, jak mi tenkrát maminka opatrně vysvětlila, že vzdor tomu, že je na mé mapě Užhorod ještě stále „náš“, bez pasu a víza se tam od nás už nikdo nedostane. Tehdy jsem tomu nějak neporozuměl, teprve až na přelomu Listy z Provancepadesátých a šedesátých let jsem pochopil, že zatoužím-li po „toulkách světem“, mohu být šťastný, když dostanu výjezdní doložku k občanskému průkazu, na níž se mohu po stezce Československo-polského přátelství v Krkonoších vydat na takzvaný „malý pohraniční styk“ nejdál do města s názvem Jelenia Góra. Anebo že se na podobnou výjezdní doložku dostanu také na tři dny do Budapešti, kde si budu moci na radu rokenrolového zpěváka Mikiho Volka koupit v ulici zvané Váci utca podobné módní černé brýle, jakými on oslňoval fanoušky na pololegálních koncertech svých Crazy boys. Pak jsem se také začátkem šedesátých let mohl vypravit na třídenní zájezd s Čedokem do Drážďan a Míšně s tím, že krátce na to se už pak do těchto měst dalo zajíždět individuálně - pro šišku dobrého trvanlivého salámu, láhev weinbrandu, pro záclony a boty, anebo pro koření, sojovou omáčku a nádobí vhodné k čínské kuchyni. Popisuji zde chvíle, kdy jsem jako kluk poprvé ve svém životě začal objevovat okolní „velký“ svět, kdy jsem byl okouzlen názvy prvních železničních zastávek a městeček na druhé straně hranic naší republiky – Bad Schandau, Szklarska Poreba, Komárom…

Aby však tento můj úvod k následujícím stránkám nevyzněl jen jako jeden velký sentimentální povzdech, musím zde vzpomenout i na světlé Italské prázdninyokamžiky, které mi přinesly pak roky v druhé polovině let šedesátých: Konečně jsem se dočkal několika devizových příslibů, a mohl tak začít poznávat i ten svět, o kterém se mi do té doby jen snilo: Paříž, Londýn, Řím… Zvláště toulky po Paříži se staly pro mě nezapomenutelným zážitkem. Víte také proč? Protože jsem si sebou do kufru přibalil knížku Ernesta Hemingwaye, Pohyblivý svátek. Knížku o Hemingwayově mládí prožitém mezi pařížskými umělci, knížku plnou adres na kterých tento slavný spisovatel pobýval, kam chodíval do antikvariátů, do kavárniček a za svými přáteli. Mohu-li vám něco do případných vašich „toulek světem“ doporučit, pak jsou to knížky jakou je tato, dávající čtenáři možnost vydat se po autorových stopách.

Pojedete-li jednou třeba na jih Francie, proč byste nemohli do zavazadla přibalit knížku Miroslava Horníčka Listy z Provence a porozhlédnout se tam po krásách kraje Horníčkovýma očima? Míříte autem do Itálie? Italské prázdniny Jana Wericha z cesty přes Vídeň do Říma a Benátek vytvoří mnohem bohatší zážitek, než jaký nabízí pouhý bedekr a automapa…

Nebudu pokračovat ve výčtu zemí či měst a knih o nich v minulosti napsaných; princip literaturou „vylepšených“ toulek světem znáte. Mohu vám všem popřát už jen: Šťastnou cestu!

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Americké bombardéry B-2 Spirit, které USA použily při svém nočním útoku na íránská jaderná...

Lidovky.cz
22. 6. 2025

Zcela první spartakiáda se odehrála roku 1955. Začala 23. června a prapůvodně měla připomínat...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Spojené státy v noci na neděli zaútočily na tři íránské jaderné objekty, které zcela zničily,...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Do Prahy dorazil v noci na neděli druhý repatriační let s více než 80 českými občany, kteří se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz