Neděle 10. listopadu 2024, svátek má Evžen
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NA CESTY: Magie Jana pod Skalou

diskuse (1)

Vůbec prvou knihu o Svatém Janu pod Skalou, která právě vyšla, napsal kolektiv šestadvaceti autorů (včetně nejznámějšího Václava Cílka). Upozornila mě na ni Františka Vrbenská, která se vedle science fiction věnuje i psaní o historii, a ilustracemi jsou fotografie, ačkoli právě fotografovat se v oné oblasti za předešlého režimu nesmělo. Ta oblast ani nepatřila mezi cíl turistických zájezdů a během následujících 35 let o lokaci vyšlo jen pár brožur. Nelze je srovnat - s touto třísetstránkovou monografií.

Mezi roky 1517-1785 tu bylo opatství, projdeme i historií za totality 20. století a závěrečná část se zaobírá přírodou, krasovou hydrologií, skalami i tokem Kačáku: přítoku Berounky, oficiálně známého jako Loděnice. Je to pozoruhodné místo: středočeská krajina okolo Jana vlastně připomíná alpské údolí.

Za komunismu bylo zatlačováno do neviditelna a občasní návštěvníci směli chátrající památky okukovat zvnějšku, zatímco se v útrobách kláštera střídal tábor nucených prací (po válce) s věznicí a několika typy policejních škol. Ministerstvo vnitra sem schovalo archiv. Ale situace se mění už 35 let a roku 2018 se areál s dvěma kostely (Narození sv. Jana Křtitele, Panny Marie) stal národní kulturní památkou. Pro změnu tak bývá Jan zaplaven návštěvníky, i když mnozí směřují pouze k nedalekému skanzenu těžby vápence ve fascinujících Solvayových lomech. A Ivan (jenž zde ani možná nežil)? To je patrně nestarší český poustevník, i když nedoložený.

Už Dobrovský (1807) příběhu nevěřil a jeho osudy chápal více jako příběh seskládaný z osudů jiných legendárních poustevníků. Ono se totiž něco podobného hodí mít a mýtus byl možná stvořen mnoho set let po údajných událostech proběhnuvších v devátém století. Ještě doba Karla IV. Ivana každopádně neznala, i když nedaleko jeho jeskyně vyrůstal Karlštejn.

Není vyloučeno, že jsou jeho osudy odvozeny od příběhu svatého Jiljí: i jej prý napájela laň.

Přehled názorů na autentičnost svatého Ivana v každém případě zveřejnil už roku 1987 Ivo Kořán, ale někteří pověsti věří na základě známého Saganova tvrzení, že není absence důkazu důkazem absence. Nu, a sice Ivanovou existencí otřásl již Gelasius Dobner (1765), ale nepříliš. On jenom polemizoval s Hájkovou Kronikou českou (1541), kde se vyskytuje o Ivanovi krátká sekvence. A proč by taky nepolemizoval. Hájek z Libočan byl spíše spisovatel, nikoli kronikář. Na druhou stranu, zrovna v tomhle případě si možná nemusel moc přibarvovat. V letech 1527-1533 byl karlštejnským děkanem a do roku 1539 farářem na Tetíně, což je pouhá hodina chůze od Ivanovy jeskyně.

Vlastní legenda se zachovala ve třech hodně podobných verzích. Jen stručně: kníže Břetislav prý při pohledu na poustevníka a „pána laně“ hned vycítil, že tento musí požehnat jemu i jeho choti Ludmile… Pozvali Ivana na Tetín, ba dovezli ho tam na oslu: na koně odmítl vlézt.

Odmítl údajně pohoštění (sotva uvěřitelné) a vyslovil přání, ať kníže u jeho jeskyně postaví klášter k poctě Janu Křtiteli. Ten totiž měl Ivanovi pomoct v boji s duchy.

Potkali se v místě, kde dnes je kaplička, a Jan dal Ivanovi kříž; načež Václav Hájek pokračuje Ivanovými slovy:

„Nejlítější duch odejít nechtěl. Vtlačil se do jeskyně, otevřel ústa, jako by mě pohltit toužil, a já, přiblíživ se k němu, hodil jsem mu kříž do hrdla. Ještě větší a hroznější křik učiniv a uprostřed skály díru udělav, vyleťal (a byl pokoj).“

Navzdory bizarnosti podobných historek se Ivan dostal do českého panteonu a za baroka se zdejších poutí (24. 6.) účastnily masy. Imaginární (?) poustevník se stal světcem a široce mu prokazovali úctu. Dvě sochy má i v pražském Mikuláši a je mezi osmi zemskými patrony ve svatém Vítu. Ale v rámci reforem Josefa II. byl klášter zrušen a masy lidí už vidět nebylo. Ivan zůstal „lidovým“ svatým a nebyl nikdy oficiálně ratifikován, kanonizován a zapsán do Římského martyrologia (seznamu světců). Mezi ústředními patrony ho nahradil Jan Nepomucký.

Až do roku 1989 pak v Janu nebylo nejlépe a spíš ticho. V letech 1938-1974 tu dokonce nikdo ani nevedl kroniku. V padesátých letech zmizela obec i z některých map. Byly zakázány církevní slavnosti a zrušeny hospody; dalo se pít jen z pramene. Ale roku 1965 byla uzavřena i stáčírna krasové vody Ivanky. A po převratu?

Starostovali zde především Jiří Ševčík (1991-2010) a Jiří Bouček (od roku 2016), s místem je spojeno i pár zajímavých osobností. Je to mj. včelař a kaplan František Vogel (1795-1866), který svého času (1857) nechal odlít lis na výrobu (šestiúhelníkových) včelařských mezistěn. Jednalo se o revoluci v oboru.

Mezistěny jsou voskové výlisky umístěné v rámech a včely díky nim nebudují plástve nadivoko. Roku 1884 byl lis vystaven ve Frankfurtu, kde inspiroval německé včelaře. Ti se, pravda, pokusili dobýt svět s jeho napodobeninami. A původní, sofistikovanější vynález? Znali a znají snad jen v Podbrdsku.

Po maturitě v Janu taky studoval astronom Antonín Mrkos (1918-1996), dlouholetý pracovník hvězdárny na Lomnickém štítě (a účastník dvou expedic do Antarktidy) a ve srubu na loučce pod „Dušičkovou stěnou“ desítky let žil letecký mechanik Míla Urban (1932-2010), který byl i cestovatelem a autorem knížky Nesmrtelných 12 HP.

Do Jana se - až zmámeně - vracel i spisovatel František Nepil (1929-1995)… a píše o něm v knize Lipová alej i ve hře Noc a skála.

Vracíval se na prázdniny… a žil zde od narození do roku 1934; i v čase, kdy se zde natáčely záběry pro C. a k. polního maršálka (1930). Svatojanští hasiči hrají také v dalším známém filmu Ostře sledované vlaky (1966).

Spoluautor knihy Václav Cílek má smysl pro srovnávání, i tvrdí, že se ve středních Čechách vyrovnají skále nad Janem jen vltavské „skalnatiny“ Svatojánských proudů. Právě ke Svatému Janu se Cílek vrací už půl století a pamatuje časy, kdy klášter vyhlížel jako Kafkův zámek. „To teprve později nás napadlo, že se cesta - skalnatým údolím Kačáku - podobá stejně významné pouti Josefovským údolím v Moravském krasu, končící kostelem Panny Marie ve Křtinách.“ Ale… Ale jinak nejsou mísa okolo Svatého Jana srovnatelná s čímkoli.

nn

Kolektiv autorů: Svatý Jan pod Skalou. Dějiny, genius loci a přírodní poměry. Vydalo nakladatelství Dokořán. Praha 2024. 336 stran.

Svatý Jan pod Skalou - Václav Cílek, Martin Majer, Jiří Ševčík, Karel Žák, kol. | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Jan Kovanic
9. 11. 2024

Během amerických prezidentských voleb se staly už různé věci.

Aston Ondřej Neff
9. 11. 2024

Vládní koalice utržila další vítězství , když ve sněmovně protlačila úpravy penzijních parametrů.

Marian Kechlibar
9. 11. 2024

K posunu ve prospěch republikánů došlo prakticky plošně, i ve státech, které jsou tradičně baštami...

přečetl Panikář
9. 11. 2024

Po desetiletích mnozí z nás konečně mohou s úlevou vydechnout.

Hyena Neff
9. 11. 2024

Jako každý den. Ať je spodek misky pogumovaný nebo odrbaný, vše jedno.

Aston Ondřej Neff
8. 11. 2024

Organizace přisáknuté na stát si vymýšlejí fígle, jak se napakovat.

Aston Ondřej Neff
7. 11. 2024

Ve středu odpoledne se svíjel Jozef Síkela na takzvané grilovačce Evropského parlamentu.

Tomáš Guttmann
7. 11. 2024

Trump kormidluje Západ v době progresivismu, podoben Churchillovi v době nacismu.

Aston Ondřej Neff
9. 11. 2024

Vládní koalice utržila další vítězství , když ve sněmovně protlačila úpravy penzijních parametrů.

Ladislav Jakl
8. 11. 2024

V opozici číhá sestava CDU-CSU, ani ta není imunní vůči bruselskému zelenému fanatismu.

Lukáš Kovanda
10. 11. 2024

Pokud Donald Trump zavede cla vůči zemím Evropské unie, tak to podle Konfederace dánského průmyslu...

jla Jiří Lacina
9. 11. 2024

Na zvolení Donalda Trumpa do funkce 47. prezidenta USA začínají reagovat americké firmy vyrábějící...

duff Dominik Duffek
9. 11. 2024

Pod novým koučem se jim daří. Pardubičtí fotbalisté zvládli s čistým kontem i druhý zápas v řadě,...

Lidovky.cz, ČTK
9. 11. 2024

Piráti zvolením Zdeňka Hřiba předsedou strany vsadili na viditelnější tvář. Hřibovi zřejmě pomohlo...

9. 11. 2024

Na obor Národní hospodářství na Národohospodářské fakultě VŠE (NF) jsem se přihlásil jako student...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz