29.11.2021 | Svátek má Zina


MINIPOVÍDKA: Mecenáš a básník

18.8.2017

Velký český vlastenec, architekt a mecenáš Josef Hlávka všemožně podporoval umělce a studenty a nezapomínal ani na žebráky. Aby jim nemusel pořád otvírat, zhotovil na svém zámku v Lužanech penězovod - potrubí, které vedlo z prvního patra do misky u zámeckých vrat. Toto důmyslné zařízení mu šetřilo čas. Když jednou v létě zacinkal zvonek, Hlávka vykoukl z okna a spatřil zvlášť zpustlého žebráka s umolousanými vousy. Poslal mu tedy hrst mincí, dohromady to dělalo více než korunu. Žebrák však zazvonil znovu. Mecenáš se tomu podivil, když vtom vběhla do pokoje jeho choť a oznamovala:

„Ach, muži, máme vzácnou návštěvu. U vrat čeká Vrchlický!“

Manželé seběhli po schodech dolů a velmi se básníkovi za omyl omlouvali. A protože bylo hezké počasí, zavedli ho rovnou na zahradu, poskytli mu v altánku pohoštění a zapředli konverzaci. Unavený Vrchlický brzy pookřál. Zavzpomínal si především na svůj pobyt v Opatiji, na věčný šum moře a na omamné vůně jižních květin. Žena se po chvíli musela vzdálit a oba vousáči osaměli. Tehdy se Hlávka nachýlil k hostu a pravil:

„Mistře, přečetl jsem se zalíbením všechny vaše básnické sbírky, ale vaši ́Baladu o hovně ́ jsem v nich nenašel.“

Vrchlický si bohužel z této básně pamatoval jen malé kousky, při obdivuhodném množství jeho lyriky a epiky, která z něj tryskala, nebylo divu. Kromě toho už mu to tolik nemyslelo jako dřív. Třebaže byl o třicet let mladší, vypadal zchátraleji než Hlávka, asi ho zdrbla manželčina nevěra s hercem Národního divadla. Zarecitoval však jinou svou báseň: Za trochu lásky šel bych světa kraj ... Slova básníkova se mísila s ptačím zpěvem vůkol.

Tu přilétla vosa a zapletla se Hlávkovi do vousů. Mecenáš ji šetrně vyhnal ubrouskem a nepřestával poslouchat. Vosa však nedala pokoj a zachumlala se vzápětí do vousů Vrchlického. I nyní Hlávka zakročil. Zmatená vosa pak nemotorně lezla po stolku a kníže českých básníků ji pohotově rozmačkal sklenicí, jen to zakřupalo! V očích se mu při tom divoce zalesklo, bylo zřejmé, že jeho láska nebyla všeobjímající.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.