Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
bitaxe
Problém je jinde
Není to o tom "nedat peníze na kulturu" jak většina nadšenců zde i jinde tvrdí, problém je v tom která kultura je ta správná (proč zrovna film a ne třeba TV tvorba) a také to že je zcela nejasné a netransparentní přidělování prostředků. Představa že dílo vzniklé za víc peněz je kvalitnější je poněkud zcestná (důkazem je i nejdražší český film Tmavomodrý svět, s jeho námětem obšlehlým z Nebeských jezdců který jim nesahá ani po kolena) . Takže představa že někam nalijeme peníze a tím dostaneme kvalitu zřejmě neplatí. A další věc která je zcela nesmyslná, proč zpoplatnit jednoho soukromníka (provozovatele kina) a tyto peníze dát jinému soukromníkovi (producentovi) tady se mi zdá že je základní problém.
to Petra překvapuje mne jakou má ta ODS moc když jeden její poslanec zažertuje (jak sama píšte) a celá komise pro přípravu zákona se posadí na zadek je z toho vedle.
Peníze v rozpočtu samozřejmě jsou, jen by jich nesmělo být užíváno zcela nesmyslně, třeba na vytváření dalších úřednických míst ve státní správě, náklady na jednoho úředníka ročně jsou hodně střízlivě kolem jednoho milionu (plat, pojištění, místnost a další ) pokud tedy stát vyhodí část svých podržtašků zbude mu i na ten tak úžasný film, který jsem já nějak nespozoroval. Ale třeba nechodím na ty správné filmy nebo nechápu složitý ponor šedesátiletého režiséra do křehké duše adolescentního delikventa 
Petr Kunetka, zlocinec
Re: Problém je jinde
Tu vetu mate trochu nesrozumitelne, spravne je:
"nejdrazsi film Tmavomodry svet, s nametem obslehlym z Nebezkych jezdcu, KTERYM nesaha ani po kolena."
Nemluve o tom, ze ty kolena jsou uz relativne vysoko ;)
Petra
Re: Problém je jinde
Bitaxe,
akceptuji Vaše názory a v jistém smyslu s nimi souhlasím. Ovšem co se týče té netransparentnosti - fond má informační povinnost a na internetu si můžete najít, jak rozhodoval a komu, kolik a v jaké formě peníze poskytl a jaké má náklady na svůj provoz.
Poznámku pana poslance jsem uvedla jen pro příklad, jak asi jeho přístup vypadal, nic jiného, co si z toho vyvodíte vy, už záleží jen na Vás.
Samozřejmě, že kulturní hodnota, přínos a kvalita filmů je sporná věc - od toho je komise fondu složená z lidí různých názorů na tuto věc - střet jejich názorů je podle mě přínosný. Ale přesto zastávám názor, že aby mohl vzniknout výborný film, musí tu být určité podhoubí - musí se tvořit a ne živořit.
Nevím, jestli jste se díval(a) teď o svátcích na film "Vyšší princip" - myslím, že ten film je pro lidi, kteří válku nezažili stokrát lepší než učebnice - alespoň pro mě to tak je. Geniální herecký výkon na jevišti si pamatují jen pár diváků, ale film (a odraz doby v něm) tu zůstává pro nás i pro ty, co přijdou po nás.
Petr Kunetka, zlocinec
Re: Re: Problém je jinde
No, ale to je film stary... 50 let? To je to, co mne desi... Fond kinematografie existuje uz 13 let, a nevim - mozna je to mou ignoranci, ale pochybuji - ze mne z ceske tvorby teto doby neco zaujalo.
Petra
Re: Re: Re: Problém je jinde
Ten film je starý, ale pořád nám má co dát - a vznikl v době, kdy stát film financoval. Podpora Fondu za posledních 13 let byla tak mizivá, že se divím, že vůbec nějaké filmy vznikly, to nejlepší z naší kinematografie vzniklo v době, kdy financoval film stát. To podle mě potvrzuje souvislost mezi nedostatkem peněz a kvalitou filmů.
Čumil
Re: Re: Re: Re: Problém je jinde
No, ve včera zde uveřejněné odpovědi prezidenta Klause paní Třeštíkové, naznačil pan prezidnet pozoruhodné stanovisko: Jemu by lépe vyhovovalo, kdyby zdroj financí pro Fond byl součástí rozpočtové kapitoly státu...
Petr Kunetka, zlocinec
Re: Re: Re: Re: Re: Problém je jinde
Zvlastni... I kdyz, ja mam trochu podobne stanovisko, penize - proc ne, ale ne na zaklade tak spatneho zakona... Ale ja to fakt nevedel, to je samostatny zaver ;)
Stredocech
Petro, ono to je trochu jinak
Nejlepší filmy vznikly v době, kdy je stát financoval ale neurčoval příliš jejich obsah. Proto vznikla "nová vlna" 60 let.
A občas nějaký prozíravější byrokrat uznal, že lidu třeba nejen chleba, ale i her, čímž filmů i v vzniklo pár slušných jiných dobách.
Ovšem, na každý takový film připadalo 10 bolševických slátanin. Některé z nich (např. Vítězný lid) byly staženy z distribuce snad už po 14 dnech promítání.
Čumil
Re: Petro, ono to je trochu jinak
No vidíte, Středočechu, ani nevím, zda nějaký Vítězný lid vůbec byl natočen, zřejmě ano. Ale byl Forman - Výborný Konkurs, vynikající Lásky jedné plavovlásky, geniální Hoří, má panenko, byli Papouškovi Homolkové (aspoň první dva), bylo Chytilové Ovoce rajských stromů jíme a Sedmikrásky, Juráčkova Postava k podpírání, Menzelovy Vlaky a Rozmarné léto, byl Vláčil a nejen jeho Markéta Lazarová; každá může pokračovat po libosti (Němcovo O slavnosti a hostech, že) a dva Vávrové, na něž se nedá zapomenout: Romance pro křídlovku a Kladivo na čarodějnice... Srágory zapadnou - kvalita žije.
huhu
Re: Re: Petro, ono to je trochu jinak
zrovna tyhle filmy si na sebe vydělaly...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz