Pátek 25. dubna 2025, svátek má Marek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Rádiové patnáctiny

Zcela mimo zájem veřejnosti probíhá v těchto dnech jedno zajímavé a pro naši republiku v mnohém smyslu zásadní výročí. Přesně před patnácti lety (30.10.1991) totiž byl zákonem č.468/1991 Sb. odstartován duální systém rozhlasového vysílání. Tedy byla uzákoněna již více než rok existující praxe, v níž vedle sebe žil Český resp. Československý rozhlas, a řádka rádií soukromých.

Vůbec rok 1991 a rok následující byl na zlomové okamžiky v této oblasti bohatý. Byl přijat zákon č.103/1992 Sb., podle něhož byla zřízena Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákon č.484/1991 Sb. zase dal vzniknout samostatnému Českému rozhlasu, a na jeho základě byla ustavena také historicky první Rada Českého rozhlasu.

Mezitím se ovšem čile k světu měli privátní broadcasteři. Před rokem 1992 jich vzniklo několik desítek, z nichž některá jména známe doposud, jiná zanikla v toku času. K dosud funkčním a často klíčovým hráčům na rozhlasovém poli patří pražské City Radio, Evropa 2, po různých kotrmelcích je tu stále značka Rádia Bonton a následník někdejšího Rádia Stalin, pirátského rádia, které se legalizovalo a dosud vysílá pod názvem Radio 1. Do roku 1991 patří také start rádia Kiss, rádia Zlatá Praha (dnes Fajn rádio) a Rádia Country. Naopak z paměti už pomalu mizí vzpomínka na pražské rádio RIO, taktéž pražské Collegium, Metropolis či Kobra. Minulostí jsou i tehdy velmi proponované známky rádií Vox a Golem.

A když se podíváme mimo Prahu, dosud si můžeme naladit – z těch úplně prvních „otců zakladatelů“, například českobudějovický Faktor, liberecký Contact, přerovské Rubi, plzeňské FM Plus, karlovarského Dragona, olomoucké Rádio Haná, chebské Egrensis, severomoravské Rádio Orion, Radiohrad v Karviné, brněnské Hády a ještě pár dalších. Zatímco z povrchu zemského zmizelo jen relativně málo regionálních provozovatelů, třeba Rádio 21 České Budějovice či ostravské Rádio Ekols.

Z přehledu je zřejmé, že mimopražští provozovatelé se do podnikání v rozhlasové branži pustili možná s jakousi osobnější vervou, pro méně z nich (ve srovnání s pražskými byznysmany typu Karla Svobody) to byl jen jeden z řady podniků, regionální rádia měla – určitě aspoň zpočátku - spíše rodinnou atmosféru, ať už to v důsledku znamenalo pro rádio samotné vzestup, či naopak stagnaci, málokdy však zánik.

Od roku 1991, kdy začaly platit první licence k soukromému rozhlasovému vysílání, došlo k mnoha změnám, zejména vlastnickým. Rádia se sdružovala v reklamní a obchodní sítě, spojovali je majitelé, prodávala se do zahraničí (některá opakovaně – viz Bonton), jiná naopak tvrdošíjně setrvávala v původních rukou (například Petra Dvořáka či Jaroslava Krále).

Na podstatě rozhlasového podnikání to ale nic nezměnilo. Soukromá rádia velmi účelně a pohotově doplnila profil vysílání v éteru, znamenala v mnoha směrech potřebný impuls pro rozhýbání leckdy zkamenělých zvyklostí státního, resp. veřejnoprávního rozhlasu. Zavedla institut moderátora a začala ze svých lidí dělat mediální celebrity. Zkrátila a zjednodušila zpravodajství a odstartovala – ruku v ruce se soukromými televizemi – trend nazývaný infotainment. Převálcovala publikum nejprve vlnou zahraniční pop music, později, koncem 90. let, přišla retro vlna staré české populární hudby, útočící na sentiment čerstvých čtyřicátnic. U zrodu této vlny ovšem byla opět soukromá rádia. Důvod je prostý: jako privátní podniky měla tato rádia vždy bystřejší čich na to, co se může stát dobře obchodovatelným artiklem.

Soukromá rádia – samozřejmě i při všech vlnobitích a proměnách, které během let scénou prošly – jsou jednou z nejčistších podnikatelských sfér. Ani nové digitální technologie do ní zatím nijak dramaticky nevstupují, prostě proto, že tato technologie nevyhovuje většinovému zákazníkovi soukromého rádia. Řidiči, kteří si pouští rádio za jízdy v autě, či lidé v domácnosti, kteří mají rádio jako kulisu k jiným činnostem, nemají potřebu pořizovat si digitální konvertor či nový přijímač. Nemají důvod.

Od soukromých rádií, jak už bylo řečeno, se mnohému musel přiučit i veřejnoprávní rozhlas. Především dynamice zpravodajství, pružnosti programové skladby, vývoji nových formátů – a dokonce i nových stanic typu Rádia Wave. Je samozřejmě otázkou, do jaké míry má veřejnoprávní rozhlas suplovat privátní rádia v programové nabídce a v reklamních časech. Tyto otázky ovšem lze klást až ve chvíli, kdy si – podobně jako u České televize - nejprve co možná uspokojivě odpovíme na otázku, jak si vůbec představujeme onu veřejnou službu v médiích. Co má být jejím minimálním obsahem. Kde je výjimečná a privátním sektorem nenahraditelná. A co je tedy oním důvodem existence veřejného sektoru v médiích.

Patnáct let duálního systému v rozhlasovém vysílání by mohlo být dobrým důvodem k zamyšlení a diskusi – právě nad těmito fatálními otázkami. Patnáct let zkušenosti s duálním prostředím je dostatečně dlouhá doba, aby byl čas účtovat, je to natolik obsažná zkušenost, aby šlo srovnávat, a je to ještě naštěstí tak krátká doba, aby byli pro tu diskusi připraveni ti, kdo stáli u zrodu duálního systému: provozovatelé, regulátoři, legislativci, politici. A je to ještě pořád natolik čerstvé, že by ta diskuse mohla mít energii a adresnost. A tedy i smysl.

(Psáno pro Česká média)

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Petr Kolman
25. 4. 2025

Když zemřete, supi s razítky se jen slétnou.

Tomáš Vodvářka
25. 4. 2025

Předvolební letáky nečtu, a to žádné strany.

Alexander Tomský
25. 4. 2025

Vlastní děti mají přednost před příbuznými...

Aston Ondřej Neff
24. 4. 2025

Objednal jsem si po internetu antikvární knížku.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

Josef Kopecký
25. 4. 2025

Poslanci kývli na to, že vláda bude moci v příštích osmi letech zvyšovat výdaje České republiky...

dtt Ditta Stein
25. 4. 2025

Internetový obchod šéfa Bílého domu Donalda Trumpa prodává oblečení s nápisem „Trump 2028“, což je...

kh Kateřina Havlická
25. 4. 2025

Ukrajina musí mít právo svobodně se rozvíjet, i nadále vlastnit armádu a Rusové jí musí vrátit...

25. 4. 2025

Mnoha lidem otevřel velký latinskoamerický svět. Ale nejen to: profesor Josef Opatrný, který minulý...

Eva Pospíšilová, Petr Heřmánek, ČTK
25. 4. 2025

Na zpravodajský kanál České televize ČT24 se mají vrátit dříve zrušené pořady. Mezi nimi je...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz