20.1.2021 | Svátek má Ilona


MÉDIA: Politická agitka Čertí brko

28.12.2019

Jedinou pohádku, kterou jsem o svátcích sledoval, byla pohádka Čertí brko. Inzerce ČT nás naladila na vtipné dialogy. Skutečnost v mnohém předčila očekávání. Bohužel jenom k horšímu.

Už začátek děje mě poněkud překvapil. Peklo je dle pohádky úřad, kde se poctivě archivují všechny hříchy a hříšky. Když se něco v „našem“ pekle pokazí, je tu peklo „nadnárodní“ (EU?), které vše napraví a tam kraluje spravedlivý Lucifer. Už tohle mělo být pro mě dostatečnou výstrahou k tomu, co přijde.

Lucifer pošle svého syna, jak vyjde najevo koncem děje, do světa, aby se naučil pořádné čertovské kousky a stále neexperimentoval s nějakými vynálezy. Bonifác, jak se čertík (jestli se nepletu) jmenuje, je dobrák od kosti. Potká neúspěšného hledače pokladů, který chce získat za ženu dceru hostinského, a všechno mu vybreptá. Hledač pokladů ho opije, ukradne mu kápézetku (krabičku pekelné záchrany) a získá čertí brko, které neúnavně píše seznam hříchů všech hříšníků.

Starosta obce oznámí všem svým sousedům, že se na základě voleb stal opět starostou. Volby ale byly zfalšované. Hledač pokladů se pak jako „císařský vyslanec“ spolčí se starostou (jehož jméno je, jak jinak, Křiváček). Uzavřou pakt, potom silnici kolem hospody, a nařídí obyvatelům obce kopat místo křivolaké cesty tunel, který má do obce zkrátit cestu. Cílem je ale najít poklad. Prokopou se ale do pekla, které je prázdné, odvezou všechny knihy hříchů a výstroj čertů, kteří si „odskočili“ v civilu do hospody na pivo. To už se na svět vydá sám Lucifer (taky dobrák od kosti), rovněž v civilu, a nakonec díky šikovnému Bonifácovi všechno dopadne dobře, zlo je potrestáno a Bonifác si vezme dceru hospodského.

V pohádce je několik „trefných“ replik o tom, že mít se dobře a být pod správou starosty, který falšuje výsledky voleb, není v pořádku. Neměli bychom proto věřit těm, co nám každý den připraví nový oblek a to nejlepší jídlo a my pro ně děláme „tunely“. K dokonalosti alegorie na českou realitu se však měl „Křiváček“ jmenovat Hrabiš nebo Bereš. K tomu nakonec tvůrci filmu odvahu neměli. Nicméně, agitka to jinak byla jako řemen.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.