Neviditelný pes

MÉDIA: Kavčí h....o

9.1.2012

Filipika rozzlobené matky

Ne, není to to, co myslíte. Řeč bude o Kavčím hnízdě. Česká televize přesunula od Nového roku dětské pásmo na ČT2. Samozřejmě, naladit místo jedničky dvojku umím a problémy mi to nečiní. Ale herdek, ten čas! A vůbec!

"ČT1 je většinový program, kde se očekává program, který zasáhne většinu společnosti, nikoli pouze její zlomek,jako je to v případě dětí. Proto jsme využili ČT2 a tam jsme udělali to Kavčí hnízdo, což je dvouapůlhodinové pásmo mezi pátou hodinou a půl osmou," vysvětlil Milan Fridrich.

Pan Fridrich může argumentovat nízkou sledovaností dětských veřejnoprávních pořadů, může si myslet, že děti jsou nepodstatný zlomek populace, pro něž jsou dvě a půl vysílací hodiny denně na hlavním kanále zbytečným luxusem a přesunout je na vedlejší kolej. Ale proč ještě těm malým dětem házet klacky pod nohy a pouštět jim pohádky ausgerechnet v době, kdy mají večeřet a koupat se? Proč, když se prvňáček vrátí domů ze školy, nenajde nic, u čeho by si na chvilku odpočinul? Pak by si v klidu a odpočatý udělal úkoly, najedl se, vykoupal a po večerníčku šel spát.

Martin Fridrich má po ruce vysvětlení: "Nám z výzkumů vyšlo, že tak, jak bylo dětské vysílání umístěno mezi třetí a pátou hodinou odpolední, že to většina rodičů označovala za velice nevhodné. Děti ještě nejsou doma a pohádky už začínají, anebo skončí dřív, než by potřebovali, aby pohádky v televizi běžely. Takže z výzkumů nám vyšlo, že pokud to celé pásmo vezmeme a posuneme dál, pro většinu rodičů to bude pozitivní krok."

Výsledkem změn však je, že předškolní děti se prvního pořadu dočkají až ve čtvrt na sedm večer! V době, kdy valná část z nich už večeři, klíží se jim oči a těší se do postele. Je skutečně většina těch, které jsou venku a pohádky nestíhají, a ty, co jsou doma, se jim tedy musí přizpůsobit? Opravdu?

Mé podezření, že to možná nebude tak úplně pravda, dokazují téměř komicky debilní upoutávky, jak se odteď (tj. časovým souběhem na dvou kanálech) budou moci dívat rodiče i děti na svůj program nebo třeba jako dnes: "Kavčí hnízdo, v němž se celé odpoledne nebudete nudit". Předpokládám,že korektnější a pravdě bližší formulace "celý večer se nebudete nudit" by s ohledem na diváky-malé děti zněla divně. Jak ale prodat to, že za celý den ČT dětem neumí (nechce) nabídnout žádný pořad a dohání to až večer na vedlejším kanálu? Vytasí se s průzkumem, dle něhož většina rodičů poletuje s dětmi po kroužcích. A skutečně je vážně myšleno, že školáci mohou k televizi už o páté, zatímco malé děti ze školek si musí ještě hodinu a čtvrt počkat? Vlastně pardon, ony jsou busy, mají každý den ty kroužky.

Ano, večerníček stále začíná ve stejnou dobu. Ale je beznadějně utopen v pásmu podobných kreslených pohádek. (Nebude jistě dlouho trvat a ten kluk v papírové čepici, co uprostřed Kavčího hnízda snižuje sledovanost tím jeho zákeřným "dobrou noc", bude v rámci optimalizačních procesů odejit.) Moment, který dával několika generacím signál, bonbonek na dobrou noc, po němž je čas jít spát, byl letos v lednu zabit, rozpuštěn.
Hned poté, bez jakéhokoli jasného oddělení, pouze s další upoutávkou Kavčího hnízda a večerníčku na další den, totiž opět pokračují animáky - je to kreslené, jsou tam děti, chtějí se dívat i ty mladší - ačkoli jsou pro ně naprosto nevhodné. Už vím, že musím u té televize stát, skutečně hlídat, co tam běží - a vypínat. Dceři je šest a už si stihla vrýt do paměti, že líbat kluky nikdy nebude, protože je to hnusnýý, fuuj a že se z toho pobleje. A že vykrkat abecedu je cool.

Ano, můžu dětem pouštět bambilion jiných videí, a taky to dělám, ale možná by bylo dobré si uvědomit, že ani ty nejmenší děti nebudou dětmi pořád. A až povyrostou, dojde jim, za jak málo zajímavé je veřejnoprávní televize v honbě za sledovaností a ziskem považuje, a najdou si úplně jinou zábavu než spoléhání se na to, v jaký nemožný čas jim ČT co nabídne.

Takže přátelé na Kavčích horách, pokud jste měli dobré úmysly a malovali si, že maminy doma ocení klid na vaření, tak jste se spletli. FAIL.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek