Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LONDÝN: Hampton Court Palace

diskuse (0)

Když jsem projížděla v Londýně Richmondem a spatřila tu stověžatou nádheru, okamžitě jsem věděla, že se k ní vrátím. Že si musím prohlédnout její krásu a dopátrat se jejího vzniku. Řekli mi, že je to původní královský palác.

Jakmile jsem stanula před vstupní branou, nebo posléze před hodinovou věží mezi vnitřní a vnější částí, jako bych se vrátila do dob jeho největší slávy, do počátku 16. století.

Při vstupu do komnat jsem požádala docela nahlas: "Přidržte mě někdo, ať tu nádheru přežiju." Šla jsem jako ve snách a když jsem vstupovala do další a další prostorné komnaty, čekala jsem, že ve vší té nádheře spatřím, v kardinálském rouchu s masivním zlatým řetězem a křížem na prsou, samotného Wolseyho.

Hampton Court 1

Ještě je na výsluní, ještě se mu daří dobře, ještě vlastní velké panství a patří k jednomu z nejvlivnějších lidí v Anglii. Je hlavním rádcem samotného krále a v skrytu si troufale vysnívá usednout na papežský trůn.

Thomas Wolsey se narodil roku 1475 v Ipswichi. Často se uvádí, že jeho otec byl chudý řezník, jiné prameny tvrdí, že padl v bitvě, ale nejpravděpodobněji byl bohatým obchodníkem. Jeho syn Thomas studoval v Oxfordu teologii a roku 1498 byl vysvěcen na kněze. Po odchodu z Oxfordu se stal kaplanem arcibiskupa canterburského. Roku 1507 vstoupil do služeb Jindřicha VII., který ho jmenoval kaplanem.

V té době byl Jindřich, druhý syn krále Jindřicha VII., zakladatele Tudorovců, vychováván pro církevní kariéru. Ale osud tomu chtěl jinak. Když Jindřichův starší bratr Artur zemřel a Jindřich po něm v roce 1509 převzal vládu, začala Wolseyho hvězda závratně stoupat. Král ho jmenoval svým kancléřem. Wolsey se stal i jedním z jeho nejlepších přátel. Od roku 1515 byl jmenován kardinálem katolické církve, což ho nadřadilo nad arcibiskupa canterburského. Obrovský vliv u krále získal svou vysokou inteligencí, mimořádnými organizačními schopnostmi a extrémní pracovitostí. V neposlední řadě k tomu přispěla i jeho ambiciózní povaha.

Provedl s královským pokladníkem velké změny v daňovém systému. Tato jím stanovená daň v Anglii je základem současné daně z příjmu. Také obnovil soudní řád. Provedl i některé změny v církvi. Rozpustil třicet klášterů, v nichž bujela korupce, a získané peníze věnoval na založení gymnázia v Ipswichi a kardinálovy koleje v Oxfordu. Miloval královskou nádheru, vlastnil velké panství a pro svůj vliv byl označován jako druhý král.

Jindřich VIII. má ještě za manželku Kateřinu Aragonskou, o šest let starší vdovu po svém starším bratrovi Arturovi, která mu neporodila syna, jen v roce 1516 dceru Marii.
Ve funkci arcibiskupa z Yorku a prvního ministra krále měl Wolsey v úmyslu vytvořit z Hampton Courtu kardinálský renesanční palác. Po dobu sedmi let rekonstruoval sídlo po vzoru italských umělců. Jediné, s čím se nemohl smířit, že mu všichni nepřestávali připomínat jeho nešlechtický původ.

Karta se v neprospěch Wolseyho obrátila, až když se král zahleděl do Anny Boleynové.
Téměř jsem se bála na ni pomyslet. Její otec, sir Thomas Boleyn, jí dal vynikající vzdělání v Bruselu a ve Francii. Domů na Hever Castle v Kentu se vrátila proto, že otec naplánoval její sňatek s dědicem hraběcího titulu. Ale z finančních důvodů ke sňatku nedošlo.

Mnozí tvrdili, že nebyla krásná, a přesto předčila ostatní dvorní dámy na dvoře královny Kateřiny. Svou vytříbenou a vtipnou řečí kořeněnou humorem přitahovala muže.
Oproti Kateřině, jejíž krása po čtyřicítce uvadala, byla Anna v rozkvětu. Vzdělaná, vysoká, štíhlá, mladá. Není divu, že se král Jindřich, ještě plný síly, do Anny zamiloval.
Ale ambiciózní Anna se netoužila spokojit s rolí milenky, ona mířila výš, dokonce nejvýš, chtěla se stát královnou. Na jedné straně jemná, se smyslem pro umění a vzdělanost, na druhé vypočítavá, sobecká, s touhou po moci šla tvrdě za svým cílem. Stála o lásku nejvyšší a přijala ji i s rizikem smrti.

Wolsey si byl dobře vědom, že rodina Anny Boleynové je jeho zapřísáhlým nepřítelem a že jeho pozici u krále může vážně ohrozit. Život v 16. století nebyl žádný med. Intriky, mučení a smrt byly všudypřítomné. Veřejné popravy nevzbuzovaly v lidech soucit. Bohatí ani vlivní si nebyli jisti svým majetkem ani životem.

Předvídavý Wolsey nabídl svůj palác Hampton Court roku 1525 svému králi darem. Tento velkorysý dar král Jindřich VIII. přijal. Přesto to nezabránilo, aby nenaslouchal Boleynům, kteří měli vůči Wolseymu své výhrady, co se týká jeho obohacování.
Wolsey měl mnoho nepřátel, ale měl královu důvěru. Tu ztratil, až když se Jindřich rozhodl rozvést s Kateřinou, svou první manželkou, aby se mohl oženit s Annou Boleynovou. Wolsey jako papežský nuncius nebyl úspěšný v jednáních o zrušení Jindřichova manželství. Jelikož to katolická víra neumožňovala, papež rozhodnutí odkládal a Jindřich s Annou zpochybnili Wolseyho věrnost. To způsobilo jeho pád. Roku 1529 byl odvolán z vládních funkcí. Na jeho místo byl povolán anglický právník Thomas More.

Wolsey se vydal na cestu do Yorkshire, ale během cesty byl obviněn ze zrady. Tímto obviněním byl šokován a v doprovodu svého kaplana vyrazil na cestu do Londýna. Ale než se za ním zavřela brána Toweru, než mohl být popraven, v Leicesteru onemocněl a ve svých pětapadesáti letech zemřel. Jeho ostatky byly pochovány v Leicesterském opatství.

Thomas Wolsey měl se svou milenkou Janou Larkeovou syna a dceru. Dceři Dorothy v době otcova úmrtí bylo osmnáct let a synu Thomasovi pouhé dva roky. Hampton Court Palace přestal být od roku 1760 využíván jako královský palác.

Hampton Court 2

Když jsem vyšla z palácových komnat, vešla jsem do labyrintu ze živého plotu, který byl založen v letech 1689 až 1695. V labyrintu byste mohli zabloudit. Je dlouhý 800 metrů a rozkládá se na ploše 243 000 čtverečních metrů v zahradách obklopujících palác.

Poprvé publikováno v Pozitivních novinách 18.4.2010

Foto autorka

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz