Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LITERATURA: Jak se píše mimo Prahu. A jak vydává?

diskuse (5)
Útržek pohledu na bezbřehou beletrii

1.

Má pojem regionální autor i dnes a nadále smysluplný obsah?. Domnívám se, že ne. Že ztratil smysl.

Záleží snad na tom, zda autor bydlí na Smíchově, zda v Plzni u pivovaru anebo v Trokavci - pod (budoucím) americkým radarem? Dnes mohu, třeba jako Mike Hermann, klidně pracovat až támhle v Irsku – a vést odtamtud současně vynikající český literární web Čítárny. Mohu. Mohu tam žít dokonce celoročně, anebo v New Yorku, ale text svému nakladateli zde u Vltavy stejně dodám včas, takže co?

Vidíte. A přesto jsou autoři, kterým se „regionální“ říká dál, ať už právem nebo neprávem. Proč? Buď - zkrátka - vydávají výhradně v regionálních nakladatelstvích, nebo… Sice vydávají v Praze, ale nežijí tam a současně nejsou jaksi dost výrazní. Tedy žádní Páralové z Mariánek, abych tak řekl…

Krátce teď zilustruji svou banální mikroúvahu i pár příklady. Osobně bydlím u Plzně a znám řadu „zdejších“ spisovatelů a spisovatelek a např. i Lubomíra Mikiska nebo Jitku Prokšovou. Jejich styl. I víc. A tyto dva jsem vybral jako dva ideální a charakteristické zástupce onoho tzv. regionálního autorství. Sebe ne, já jsem nejspíš autorem „pouze“ na úrovni Starého Plzence, která však není nijak zanedbatelná.

2.

Mikisek (nar. 1950 v Praze) je povídkář, ale i autor románu. Píše podle všeho z potřeby, píáše si pomalu, v klidu, už po léta - a nikdy se nikam Lubomír Mikiseknetlačil. Delší prózu Když tančí vážky vydal až letos a nazval bych ji nikoli regionálním, ale především terapeutickým textem „druhého typu“ - i když mě za toto dělení už zítra literární teoretici utlučou.

A co je (podle mne) terapeutickým textem prvního typu? Takový text spíš a víc pomáhá pisateli samému, pro kterého je terapií, léčí ho, tedy když pisatel píše - a jistě i chvíli potom, já to nakonec taky znám. Jestli osloví i někoho dalšího, to už je otázka.

A terapeutický text druhého typu? Pomáhá hlavně vám, čtenářům a čtenářkám, a to je i případ Mikiskova románu, který vypráví o starší, osamělé ženě, již ohrožuje rakovina, a která se setká nejen s lékaři, ale taky s mužem disponujícím pomocnou rukou. Ano, až téměř jako by vstoupil do jejího světa zázračný psychický léčitel, chce se nám říct, a přece ten člověk přistoupí k problému seriózně, s pochopením, citlivostí až zázračnou, ale realistickou, a zatímco ve většině příběhů by se posléze protrhlo stavidlo a potvrdilo by se čtenářovo podezření, že „léčitel“ v pointě bude skutečně šarlatán, ba podvodník s všelikými postranními úmysly, Mikisek svůj text zakončuje idylicky.

Dopadlo to tedy dobře, hurá, řeknu si, v životě to bývá horší a co terapie (pro mnohou dámu) je Mikiskova knížka přímo ideální, a to nejen po mém soudu. Ne, ta věc nenáleží do červené knihovny. Je to čtivě vtipný „regionální román“ (snad, chcete-li) a je to i něco, co dá naději.

3.

Už předešlé autorovy sbírky povídek Přání (2005) a Duhová kulička (2006, napsal se dvěma spoluautory) působily podobně soucitně a disponovaly už Mikiskovou schopností vcítění. Tentokrát má próza hned přes dvě stě stran, a ty autor rozčlenil do pěti kapitol proložených navíc i čtyřmi reminiscencemi, přičemž… Každá kapitola má vlastní titul i vlastní atmosféru, zatímco čtyři reminiscence MEZI se shodně nazývají KrokyMikisek času.

4.

Častým nebo i základním Mikiskovým tématem jsou stavy osamění i určitého rozčarování.

Většinou dostavující se s věkem, známe... Téma „začít podruhé“.může svést ovšem až ke kýči, může se vám zdát „profláknuté“, ale téma samo ovšem není ničím a v Mikiskově podání takovým není. Sotva může být autor jako on viněn z nějaké přílišné sentimentality! A zda z idealizace? Neřekl bych. Autor zcela záměrně a programově nezachytil ani tak negativa (která se dnes už nějak automaticky ztotožňují s realitou), ale pozitiva, Mikisek není Coelho, ale píše po svém, není ani Egon Bondy, není už zmíněný Páral, ale není to ani „jenom“ regionální autor. A konkrétně tohle jeho dílko o inzerátu (mimo jiné), který pomůže novému partnerskému vztahu, ale i celému novému světu, není banálním ani zdánlivě a i kdyby nešlo o knihu, která se v druhé polovině napájí i strachem ze zhoubné choroby, celek obstojí. I snad navzdory určité své uzavřenosti. Jistě, a je to rozhodně jeden z možných pramenů optimismu. A teď se odvážím pořádného skoku: Pokud se vám dostaly do rukou třeba i Madisonské mosty, mohu už se jenom zeptat na jedno: Považujete tuto (i zfilmovanou) knihu za dobrou anebo za špatnou? Pokud umíte odpovědět, jsem si jist, že stejné anebo podobné hodnocení přiřknete i dílu Lubomíra Mikiska, toho zdánlivě regionálního psavce z české Obce spisovatelů. A Plzeňanem je, aspoň dnes, ale v souvislosti s mou úvodní úvahou rozhodně stojí za pozornost, že tento rodilý Pražák vydal tenhle svůj román „až“ v Brumovicích u Opavy.

5.

Přejděme už svižněji k druhé „nepražské“ knížce. Jitka Prokšová (nar. 1962) je asistentkou Západočeské univerzity a zjara debutovala prózou z Jitka Prokšováživota čtyřicátníků nazvanou Zbytky iluzí. Pro plzeňské nakladatelství NAVA (tematický rozptyl jím vydávaných publikací je, jak známo, značný) připravil knihu redaktor Viktor Steibach a opět tu máme jaksi „provařené“ téma, když autorka značně cituplně líčí setkání spolužáků po letech. Ovšem je to trochu jiná atmosféra než třeba ve filmu Vrchní prchni. A šťastně dál zůstává zachována i jednota prostoru (Novohradské hory) - a času (jediný víkend). Tu však doplňují retrospektivy.

Na odlehlém statku sejde se šest mužů a zůstává s nimi… nakonec jen jediná žena.

Ti absolventi jsou nečekaně odříznuti od světa vánicí a stávají se aktéry napínavého psychologického příběhu. Prokšová se pak svede - podobně jako dávný zakladatel detektivního románu William Wilkie Collins (anebo i Josef Škvorecký) - převtělovat „tělo za tělem“ do jednotlivých hrdinů, z nichž minimálně jednoho čeká smrt, ale o žádnou „další“ detektivku se přitom nejedná. Je jenom zajímavé, nakolik jinýma očima Prokšová pokaždé shlíží na onen propletenec vztahů a že skutečně vždy „z jiné“ postavy. Příběh dovede k pointě, která sice nijak nesrší Mikiskovým optimismem, ale…

Prokšová nechtěla být Agathou Christie a není Maupassantem, nicméně nejen vnímá a prociťuje. Nechybí jí značné konstrukční schopnosti, o vyjadřovacích pak nemluvě. Kartografka duší, napsali by v magazínu, ale vcelku to sedí. Píše navíc už déle a dál, i když asi ne v práci. Po textech, které vytvořila pro odborné časopisy, po statích do skript a různých sborníků, zkouší to tato absolventka Karlovy Univerzity s beletrií a Prokšováuž to vlastně zkusila i co autorka krátkých příběhů-úvodů do školních učebnic. Jejich vytváření ji tehdy zaujalo a probudilo, našla se a napsala po „Iluzích“ už i dvě další knihy.

Oho! Debutem v Navě si však připravila vcelku náročný vrcholek, neboť zatímco z normálního setkání spolužáků se vždycky dá utéct, z jejího to, aspoň v případě nás, čtenářů, skoro nejde.

6.

„Regionální autoři“ to dnes mají i nemají lehké.

Podle mne totiž nejsou.

Pokud jsou, je to už jen klišé. Ale pokud nejsou, je třeba se smířit i s tím faktem, že neexistují ani žádní autoři „zavile“ pražští anebo dokonce zarputile „pragocentričtí“…

Jan Kovanic
5. 10. 2024

Vvraťme se k starožidovské tradici. Měsíc tišri započal letos ve středu 3. října.

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Hyena Neff
5. 10. 2024

Toto je povídání po pejskách, ale občas se tu promítnou rybičky. Máme je v jezírku na zahradě.

@ StařecNaChmelu
5. 10. 2024

Chtěl bych se omluvit, že jsem vás předem neinformoval o tom, že vám to už nehodím.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
4. 10. 2024

Zjištění Eurostatu, že česká vláda švindlovala s údaji o deficitu, je za současné situace jen...

Benjamin Kuras
3. 10. 2024

Odmítat migranty je prý těžký hřích. Sebevražda celé Evropy není?

Vladimír Zlínský
2. 10. 2024

Tušíme zásadní problém, který se možná týká i nejhlubších tajemství našeho jsoucna.

Tomáš Vlach
5. 10. 2024

Těla ležící na ústupové silnici, vojáci ukrajinské armády poschovávaní po sklepích i ranění, které...

Lidovky.cz, ČTK
4. 10. 2024

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara na premiérový gól v sezoně z minulého kola německé bundesligy...

Lidovky.cz, ČTK
4. 10. 2024

Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) dnes rozhodl o tom, že francouzští výrobci rostlinných alternativ...

Dan Hübsch
4. 10. 2024

Po dvou letech se vrátila do Prahy. A znovu se zde dočkala vřelého přijetí. Start NHL v hlavním...

Lidovky.cz, ČTK
4. 10. 2024

Téměř dvacet let poté, co naposledy sloužil v ruské armádě, je Mara opět v uniformě. Někdejší voják...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz