26.1.2023 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

LITERATURA: Angažovanost literární fantastiky (2)

Není náhodou, že v průběhu 90. let se i v Česku na úkor sci-fi vyšvihla do sedla fantasy. Z výše uvedeného je zřejmé, že musí existovat souslednost mezi tímto jevem a stavem světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 15.11.2022 15:18

Já myslím, že scifi trochu ustoupilo kvůli tomu, že dějištěm hodně scifi děl zvláště z raných údobí padesátých a šedesátých let minulého století byla naše Sluneční soustava a jak se postupně zdokonaluje naše vědění o ní, spousta těch scifi nápadů se stala nesmyslným. Dneska už je velice obtížné vymyslet scifi s dějištěm v naší soustavě.

Druhá věc je podle mne ta, že se obecně ostrakizovala technika a technické a exaktně věděcké věci, tyto věci se tak staly nezajímavé, dokonce pro některé lidi špinavé a odporné a proto to podle některých lidí je věc, která je pouze trpěna a není to téma pro psaní. Naopak místo technických věcí se začínají preferovat věci netechnické a nemateriální, jakožto znak toho, že i v našem životě místo technických věcí a exaktní vědy má čím dál větší prostor netechnická nevěděcká ideologie, třeba zelená, netechnický a nevědecký alarmismus a ovládání společnosti založené na nemateriálních pojmech a dojmech.

J. Jurax 15.11.2022 18:12

V něčem máte pravdu, ono najmě starší hard scifi se nám může může zdát technicky naivní (Lemovy gigantické elektronické mozky v K mrakům Magellanovým nebo popis Kosmokratoru v Astronautech, praskající vakuové obrazovky v Planetě Eden, popis ciferníků přístrojů na můstku hvězdoletu Tantra v Jefremovově Mlhovině Andromedy) a navíc jsouc posazena do budoucnosti se najednou té budoucnosti dožije - a ta budoucnost je hodně jiná.

Jenže dobré scifi má přesah, který tu technickou řekněme naivitu nebo nepřesnost eliminuje.

Ovšem ano, okouzlení technikou už pominulo, kosmickými lety taky, a navíc napsat dobrou hard scifi chce přece jenom člověka s jistou technickou erudicí, který si neplete příkon a výkon ... kdežto k fantasy lze být znalostmi nepolíbený (tedy kromě snad kánonů žánru) - prostě všechno se vymyslí; je arciť fakt, že z toho vyleze slátanina, třeba když popisuje použití koně k přepravě, aniž by ho kdy viděl zblízka. Ono ovšem slátanina vyleze i ze scifi napsané jedincem, jemuž nejsou jasné zákony nebeské mechaniky, ač o nich píše ...

A Vaši poslední vetu bych podepsal ...