26.1.2023 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

LITERATURA: Angažovanost literární fantastiky (2)

Není náhodou, že v průběhu 90. let se i v Česku na úkor sci-fi vyšvihla do sedla fantasy. Z výše uvedeného je zřejmé, že musí existovat souslednost mezi tímto jevem a stavem světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 15.11.2022 14:33

No, je pravdou, že dobrou scifi hodnou tohoto jména dnes aby jeden pohledal. Zato fantasy, upírských a zombie škvárů vycházejí tuny.

A při vyslovení slova "angažovaná" literatura nejen fantastická se mi dnes dělá šoufl.

R. Polášek 15.11.2022 15:05

Tak já myslím, že to je dáno dnešními podmínkami. Dříve, dokud se psalo na "poctivých" psacích strojích, tak autor musel umět si celé dílo nebo většinu díla sesumírovat v hlavě a až to bylo hotové nebo téměř hotové, tak to mohl hodit na papír. A takhle se mnohem lépe píše scifi, kde jsou ty věci obvykle omezeny dost striktími podmínkami než fantazy, kde žádné podmínky děje být nemusí. Vytvářet ten děj postupně během psaní je při psaní na psacím stroji mnohem obtížnější.

Naopak při psaní na počítači se děj vymýšlí a upravuje až při samotném psaní mnohem lépe. Uspět tak mohou i spisovatelé, co neumí to dílo udělat předem v hlavě a potom ho hotové hodit na papír, ale vyvíjejí to dílo až při vlastním psaní. A přirozeně vzhledem k dostupnosti počítačů a snadnosti psaní uspěje i spousta nespisovatelů, co nakonec vytvářejí i škváry. A dostanou za to zaplaceno i tak dost, že je to přiměje k dalšímu psaní.

J. Jurax 15.11.2022 17:32

No, nevím, ono škváry i ve scifi i fantasy byly i dávno před počítači, akorát že u nás - tedy případně kromě sovětských - nevycházely. Vyvalily se na nás až po sametu.