Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LITERATURA: 20 let už vycházejí Sebrané spisy J. Foglara

diskuse (4)
… a před 70 lety poprvé vyšla Záhada hlavolamu

Kultovní, už dvakrát zfilmovaná Záhada hlavolamu vyšla knižně prvně právě před sedmdesáti lety a dnes je nejslavnější součástí Foglarových Sebraných spisů, které vycházejí už přesně dvacet roků.

Titulem Tábor ve Sluneční zátoce dosáhly tyto Spisy zatím sedmadvaceti svazků, a tedy právě tolika, kolik let byl Robinson na ostrově. Je to slušný počet, jistě, ale stejně: celá rozsáhlá část tvorby z pera a psacího stroje legendárního guru českých dětí a oddílových vedoucíchJezek v kleci zůstává i dál zcela MIMO tyhle Spisy nebo dokonce úplně nevydána, i když, pravda, většinou dostupná v Archivu národního písemnictví na Strahově.

Také loňský rok nikdy nekončícího bádání v tomto (a Foglarově) archivu, ale i jinde, shrnula publikace vydaná ovšem mimo zmíněné Spisy a poněkud neinvenčně nazvaná Sborník nezávislých foglarovců / č. 2 – 2010. Jako správný fanatik jsem ji pečlivě prostudoval a ať už jste foglarovec anebo foglarovka, tedy foglarovkyně, vám teď o jejím - magickém - obsahu nejstručněji poreferuji…

To chci, nicméně si jde i krapet postěžovat, protože aspoň já jsem se na počátku namyšleně domníval, že jsem taky jeden nezávislý foglarovec, ale nejsem - a v dotyčném sborníku se místo toho dočítám, že jím jako člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara bohužel ani být nemohu, protože my jsme s "nezávislými"… fakticky na válečné stezce.

Všichni? Možná, u příležitosti tohohle článku na Psu však tomahavk briskně zakopu co nejhlouběji.

***

Sborník vydaný Nakladatelstvím Ostrov dala dohromady "redakční rada Kruhu přátel odkazu Jaroslava Foglara" v tomto složení: Jiří "Jura" Stegbauer, Jiří "Pedro" Zachariáš, Jiří Trkovský a Petr Vyleta. Právě a jenom tihle čtyři členové redakčního kruhu taky dovnitř zasvěceně napsali a zvlášť "Jura" se opravdu na stránkách hádá až moc, a to jednal stejně už ve sborníku předchozím (2009).

Naštěstí táhne karavana dál a vlastní obsah publikace je více než poutavý.

Tak např. Petr Vyleta objevil (a přetiskl!) vůbec poslední Fischerovu kresbu Rychlých šípů až z roku 1950(!!!), kdy už byl seriál stopnut a zakázán, a jinak rozhádaný Jura Stegbauer zas na téhož malíře a právníka vzpomíná při příležitosti padesátého výročí jeho nešťastně předčasného úmrtí…

K té smrti, pravda, možná nemuselo dojít. Okolo Silvestra 1959 vezl totiž dvaapadesátiletý Fischer své vlastní kresby z Motola do centra Prahy na motocyklu Jawa v ostrém mrazu a úplně bez pokrývky hlavy, jak bez ní, tak i bez přilby, aby pak lékařům se zřejmě upřímnou přesvědčeností a snad opakovaně tvrdil, že "má neléčitelnou rakovinu".

Snad i proto nerozeznali akutní zánět mozkových blan a první a nejlepší výtvarník nejslavnějšího kresleného seriálu našich dějin skonal 8. ledna 1960, aby jeho redakční kolega Jaroslav Foglar deset let poté zohlednil nebezpečí zánětu mozkových blan i ve známém pokračování Rychlé šípy nosí v zimě čepice (prosinec 1970) nakresleném ovšem už (i když taky dobře) známým banjistou skupiny Greenhorns Marko Čermákem.

***

V letech 1949-1950 nakreslil JUDr. Václav Fischer pro době poplatný časopis Junáci, vpřed! i marnou náhražku Rychlých šípů nazvanou Jiskrovci, a právě jedním zcela stupidním dílem tohoto komunistického "majstrštyku" od anonymního scenáristy (Foglar to snad, proboha,foglar sborník tajně nebyl) se Sborník nezávislých foglarovců uzavírá, ale jak už naznačeno, obsahuje toho naštěstí daleko víc.

Co ještě? Tak třeba "rozhádaný Jura" zjistil i to, že hned tři ze slavných bobříků měli v prvním vydání knihy Hoši od Bobří řeky zcela jiná jména.

A měli! Šlo – na mou duši - o bobříka záchrany (který byl původně bobříkem užitečnosti), o bobříka mlčení, který se předtím jmenoval "sebeovládání" a bobříka osamělosti alias - a původně - trpělivosti.

Jiří Pedro Zachariáš taky bez milosti odstřeluje jak dalšího Foglarova spolupracovníka (a "spolupracovníka") Karla Bureše, jehož paměti nedávno vyšly péčí jeho dcery spíš jako krutý výsměch všem žalářovaným v důsledku činnosti tohoto estébáka, tak i vůbec první vzniklý román o Jaroslavu Foglarovi Jestřábův let od Lubomíra Kubíka.

Podle Pedra je totiž tento román jediným šokujícím zkreslením. Ale taky je to román, že, dodávám.

A co ještě víc?

Vyletův výběr z Foglarovy korespondence s farářem Janem Ostrčilem z Klobouk (1944-1971) je přímo fascinující… a jakbysmet uhrane i ukázka z Foglarovy válečné rozhlasové besídky (jedné z celkových patnácti, které nikdy nebyly vydány) "V čase hákového kříže".

Nu, a kromě toho se zjistilo, že Foglar hbitě napsal i (neuvěřitelných) 93 článků do protektorátního Českého slova (1943-44), a to článků, ke kterým se nikdy později nepřihlásil ani slůvkem a až teprve nedávno byly objeveny dík jeho přepečlivým záznamům o příjmu honorářů.

Tři tyhle protektorátní sloupky Sborník pietně přetiskuje. Ale nelze se nezeptat, jakou asi by měly hodnotu v případě kteréhokoli jiného autora umístěného v pozadí. Minusovou? Nulovou?

Pedro Zachariáš pak připojil i krajně poutavý článek o "druhých Foglarových rodičích" manželech Kalivodových a zmíněný Petr Vyleta ještě zpracoval historii vůbec prvního ježka v kleci vyráběného firmou Moučka. Takže jak že to bylo? Správný foglarovec ví vše a spisovatel sice zinkasoval do roku 1941 peníze za 3 700 ježků(!), pranic ale už nevymámil z konkurenční "ježkofirmy" Veselý v Roudnici nad Labem za dalších 16 456(sic) ježků! Howgh!

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

dtt Ditta Stein
22. 7. 2024

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

ČTK
22. 7. 2024

Tenistky Linda Nosková, Kateřina Siniaková, Dominika Šalková a Laura Samson postoupily na turnaji...

kurl Lenka Kuřilová, lyst Tereza Lysá
22. 7. 2024

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Robert Schuster
22. 7. 2024

Po nedělním oznámení prezidenta Joea Bidena, že se stahuje z probíhající volební kampaně a nebude...

Martin Zvěřina
22. 7. 2024

V posledních letech sledujeme snahu – jak ministerstva spravedlnosti, tak poslanců – zjednodušit...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz