7.3.2021 | Svátek má Tomáš


KULTURA: V Krupé vzniká patchwork

31.3.2007

Stehlinová - patchwork 3Stará textilní technika pocházející vlastně z Persie prožívá nejen v Čechách renesanci. Zajímavě aplikované kousky textilu působí jako obraz a záleží jen na představivosti tvůrce, zda bude jen popisný, nebo zda povýší do oblasti divákových představ a snů.

„Z Persie se patchwork dostal složitými cestami do Ameriky a v dobách osídlování prožil svůj první rozvoj,“ přibližuje dějiny textilního umění Renata Stehlinová z Krupé. „Do Evropy však přišel mnohem dříve. Jako trofeje ho přiváželi z křížových výprav rytíři, ale vrcholný rozkvět nastoupil až v v sedmdesátých létech minulého století ve Francii. Zajímavé je, že v Americe se uchytil vlastně jako z nouze ctnost. Zlatokopové měli nedostatek dek či oděvů a tak museli využívat každý kousíček látky.“

Jako se patchwork dostal složitě do Evropy, složitě se k práci s ním dostala i paní Stehlinová. Vdala se do Francie a tam tvorbu objevila, naučila se ji.

„Manžel si oblíbil Čechy a chtěl se zde usadit natrvalo. Z Alsaska jme se přestěhovali do Krupé, manžel je domem po mých rodičích doslova nadšen a já se textilu věnuji dále. Původně mi vadilo, že zde neexistuje ani literatura, ani nějaké zájmová organizace, že se velice těžce shání potřebný materiál.“

Výsledek dlouhých hodin práce výtvarnice vypadá na první pohled vcelku jednoduše, nenásilně. Do stylizovaných ornamentů až Stehlinová - patchwork 4plasticky převedené motivy z přírody, výsledky vlastní fantazie, jindy složitě propracované detaily čehosi připomínající kněžská obřadní roucha.

„To není náhoda,“ usmívá se Renata Stehlinová. „Dříve ornáty vyráběly v klášterech řádové sestry a podobně, jako s kousky textilu pracujeme nyní, je dělaly z několika vrstev, ale obvykle nažehlovaly. Dnes se používají prakticky tři vrstvy textilu a následné prošití vytváří efekt reliéfu.“

Výtvarníci, kteří se zajímavé tvorbě věnují, mají svá setkání, výstavy a soutěže po celém světě. Jednou z nejznámějších je již tradiční ve francouzském San Mario Minau, kde se v loňském roce sešlo 16.000 návštěvníků, probíhaly soutěže výtvarníků, trhy, zajímavé exponáty ukazuje i místní muzeum.

Renata Stehlinová se nevěnuje jen vlastní tvorbě, angažuje se i v organizační stránce. Byla u zrodu jediného časopisu, který se patchwokrku v České republice věnuje, spoluzakládala Bohemia patchwork klub, dnes spolupracující s Nadací Terezy Maxové, připravuje první výstavu, kde se o Velikonocích v pražském hotelu Pramen bude prezentovat 135 výtvarníků z celé Evropy se třemi stovkami prací.

„Patchwork je zajímavý i tím, že umožňuje tvorbu zájemcům bez výtvarného talentu,“ dodává. „Autor může vycházet jen z vlastního vjemu a ten převést do svého cítění. Na výstavě se konečně všichni zájemci mohou seznámit s možností navštěvování kurzů - a kdo o sobě předem může říci, jaký talent v sobě objeví?“
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.