28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

KULTURA: Skoroučebnice

Když na fakultě architektury Kalifornské univerzity vypsali konkurz na místo učitele, tři vybraní kandidáti přednesli před studenty svou vizi o obsahu a výuce svého předmětu. Následně se všichni postavili na pódium a studenti se stavěli za kandidáta, kterého chtěli jako učitele, a ten pak byl přijat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 29.10.2016 5:37

Nic proti článku o knize,

nic proti studentským aktivitám, nic proti Knížákovi jako učiteli výtvarna. Ta kniha je zřejmě zajímavý počin. Ovšem úvod o Kalifornii je poněkud úsměvný. Popravdě je to přesně ten způsob, jak by člověk volit NEMĚL. Dokonce ani jako student ne.

Volit máme podle kontextu, podle znalosti osoby, podle ověření jeho důvěryhodnosti. Nic z toho není pouze na základě jediného projevu o "vizi" možné. Spíš z toho vyleze někdo, kdo je nám osobně sympatický (v lepším případě) nebo populistický žvanil (v případě horším). Ochota "následovat" se může snadno vyčerpat během prvního půl roku., když už přestane být zajímavé povídání o vizích.

Něco jiného je volba např. rektora. Tam má být "hlas lidu studentského" nepochybně slyšen, zvlášť je-li kandidát přímo zevnitř školy. Studenti jej totiž dobře znají.

P. S. Taky moderní slovo, tahle vize... Vždycky mi přišlo, že asi politici jedí houbičky, aby měli vize.

M. Bílý 29.10.2016 13:53

Dík za Vaše PS, pane Portwyne (29.10-5:37)

Dík za Vaše PS, pane Portwyne. Teprve po nahlédnutí do slovníku synonym jsem si ujasnil, že souznačná slova k vizi jsou: vidina, přízrak, přelud, zjevení a sen, takže pojídání hub je v souvislosti s třeba politickou vizí velmi správný odkaz. Od nynějška má pro mne (díky Vám) vize nový (správný) význam.

P. Portwyn 13.11.2016 11:17

Re: Dík za Vaše PS, pane Portwyne (29.10-5:37)

Díky za uznání, ještě bych si upozornil na hypotézu pana Krásenského, že jde ve skutečnosti o vyzu velkou :)

J. Krásenský 30.10.2016 17:58

Též děkuji za upřesnění,

co to je ta vize. Pokaždé, když politik mluvil o velkých vizích, představoval jsem si vyzu velkou. No a pak se jen vršila nedorozumění: máme dost vyzí velkých, kdo nám velké vyzy předestírá, kdo vlastně má vyzu velkou? (Jakub Wágner?) Kdo na ně straží a kdo je jako návnadu používá? Díky za objasnění, netušil jsem, jak je lysohlávka mezi naší elitou žádaná a používaná.

P. Portwyn 13.11.2016 11:15

Re: Též děkuji za upřesnění,

Děkuji za inspiraci, zejména ta vyza je krásná myšlenka :)