Neviditelný pes

KULTURA: Pitomá výstava v Geniální kavárně

22.4.2010

Všechno se stane jednou poprvé. Předevčírem byla zahájena výstava mých fotokoláží v Pitomé kavárně, kterou jsem dočasně přejmenoval na Geniální. Podnik se nalézá v Preslově ulici, na dostřel od stanice metra Anděl. Protože jsem se v neděli na vernisáž nemohl dostavit, napsal jsem alespoň úvodní slovo autora, které visí jednak ve výkladní skříni, druhak v interiéru.

 Pitomá kavárna 4

Vážení přátelé i nepřátelé,
znáte ten pitomý pocit, když se Vám některé věci vymknou a přerostou Vás? Mně se to přihodilo právě u fotokoláží. Zábavná hra s úpravou fotografií se mi jaksi podivně vysmekla a já už dávno výsledky svých amatérských pokusů nemám pod kontrolou. S údivem sleduju, jak se moje práce postupně staly veřejným majetkem.
Žijí si na internetu vlastním životem, jsou používány jako ilustrace k článkům, rozesílány jako spamy mailovou poštou, často jsou součástí různých prezentací i videoklipů a já na jejich osudy už nedosáhnu. Netrpím sice autorským komplexem, že bych na ně dosáhnout měl, ale ten pitomý pocit ze sebe sama je stále dotěrnější.
Už proto, že jsem laik, nemám žádnou grafickou kvalifikaci a rozhodně se nepovažuji za "umělce". Prostě si jenom zparchantěle hraju, používám k tomu cizí práce, které se snažím zkombinovat a postavit do jiných, někdy až absurdních souvislostí. V naději, že se mi ve zkratce povede vyjádřit skrytou podstatu věcí, jevů a procesů nebo jenom pobavit či lehce šoknout diváka. Někdy se mi to podaří více, jindy méně anebo vůbec. Kromě svých internetových stránek jsem nikdy nikde nic nevystavoval.
Když jsem dostal nabídku prezentace v Pitomé kavárně, přišlo mi to jako geniální nápad. A řekl si: "Proč vlastně ne?" Pokud někoho svými fotoparodiemi naštvu či pobouřím, je mi to celkem jedno, jsem na podobné reakce zvyklý. Ale doufám, že budou převažovat ti, které alespoň pobavím a třeba i donutím k zamyšlení. Pak bych možná měl sám ze sebe o trochu méně pitomý pocit...

Včera jsem se tam byl podívat a mé původní obavy, zda obrázky, určené původně pro webovou prezentaci, nebudou ve formátu A4 příliš nekvalitní, se rozptýlily. Víc z toho šikula Michal Buják, který expozici inicioval, připravoval, realizoval a instaloval, opravdu dostat nemohl:

Výstava potrvá až do konce května, takže když budete mít cestu kolem, stavte se na šálek kávy v příjemném a přátelském prostředí Geniální kavárny, momentálně vyzdobené produkty mého zvráceného nazírání na okolní svět. No a pak mi třeba napište, jak tu akci hodnotíte. Na podzim bych měl mít další výstavu v centru Prahy poblíž Staromáku...

Pitomá kavárna

Chucpe.bloguje.cz

(Videoklipyfoto Jiří Wagner, redaktor Neviditelného psa)zpět na článek