31.3.2020 | Svátek má KvidoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KULTURA: Jak by vypadaly pohádky pro děti...Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 3, poslední: 2.1.2014 12:07, přehled diskusí

Milý pane,:
Autor: A. Salický Datum: 1.1.2014 4:24

je to docela zábavné, tedy bylo by to, kdyby to bylo tak polovičního rozsahu. Zapomněl jste ale ve své analýze na jeden nesmírně důležitý a především (ne)výchovný princip. Že totiž ten hrdina, obvykle Honza, často označený přízviskem Hloupý, nakonec dosáhne něčeho, na čem vysoce kvalifikovaní princové či rytíři selhali. Občas mu někdo pomůže za odměnu za jeho dobré srdce (velmi zavádějící, z hlediska výchovy mládeže), častěji ale ani to ne. Dopustil se toho i vámi jmenovaný Jan Werich v té pohádce z Fimfára, jak jel králův syn na mopedu, pataputu... Milé děti, kašlete na vzdělání, ležte za pecí a čtěte třeba Jak se Honza učil latisky...

Re: Milý pane,:
Autor: M. Koutný Datum: 1.1.2014 8:45

On ten Hloupý Honza ležící za pecí není pro opravdu lidové pohádky zrovna typický. Je spíš až produktem umělých pohádek, vytvářených převážně levicovými národními umělci (typicky Drda). V klasických pohádkách princeznu obvykle dostane princ, i když někdy v převlečení za pasáčka vepřů.

Re: Milý pane,:
Autor: J. Jurax Datum: 1.1.2014 14:07

No, s tím mopedem to Werich napsal správně - on opravdu projede všude, a kde ne, přenesete ho. Bugasertti monopost a bulldoser jsou příliš specializované - a v tom jest spatřovati kýžený výchovný princip :-)