4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

KOMIKS: Dugan není Dugin

Profesor Dugan byl samozřejmě padouch. Je to titulní hrdina stejnojmenného komiksu. Komiksu krás a vysoké úrovně, který na mě v dětství jukal z bílých stránek časopisu Ohníček. I komiks sám byl „pouze“ černobílý, a je to tak lepší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 14.9.2022 18:35

Díky za vzpomínku a tip na "10 000 mil", o tom jsem nevěděl. Nejdřív jsem to kvůli blbému titulku číst nechtěl (fakt se ta politika nemusí cpát všude), nakonec rozhodlo jméno autora.

P. Pospisil 14.9.2022 15:54

Ad Blázniví motoristé: tak tak, tu mám doma zase já.

(mimochodem i to zmiňované Vejce naruby. Vůbec bych se měl zamyslet nad tím, jestli mi ta knihovna nějak nekontrolovaně nebobtná)

I. Fencl 14.9.2022 15:13

Beringovu úžinu

I. Fencl 14.9.2022 15:11

O Duginovi přece nepíši. Jen nadhazuji, že je podle všeho fanatikem, nebo do jisté míry. V češtině vyšly asi 3 jeho knihy.

I. Fencl 14.9.2022 15:10

Upozorňuji na knihu Kultovní komiksy s kvalitním doslovem p. Krejčího, mám ji, jistě půjde sehnat a já na ni při psaní nějak zapomněl, nó... Flash Gordon je, pravda, knižně jen v té Velké knize - stále pod titulem Rex Star, to nikdo neupravil. Jde o 2 epizody.

I. Fencl 14.9.2022 15:07

Jak opravuji výše, KOMPLETNĚ vydal knižně všecky 3 Pechar-Pištěk KOMIKSY teprve pan Vybíral roku 2016 ve velké knize Kultovní komiksy. V případě prvního seriálu Pechar fakticky adaptoval non-fiction knihu Blázniví motoristé, která vyšla v New Yorku roku 1965, česky v Jungwirthově překladu roku 1969 v edici CESTY nákladem 20 tisíc kusů. Ten závod Peking-Paříž se roku 1907 skutečně jel a dojel, ale Pechar některé skutečnosti ztvárnil s licencí. Později se jel i šílenější závod New York-Paříž bez užití lodi, kdy měly tehdejší vozy přejel zamrzlou Berinovi úžinu. Tento závod vyhlášený stejnými pařížskými novinami Le Matin již ztroskotal.

I. Fencl 14.9.2022 14:57

Napotřetí: ARONNAX

I. Fencl 14.9.2022 14:56

to přeháním, hlásil se k seriálu přede mnou normálně a jen zmiňoval, že jakýsi pokus uplatnit to jako scénář v USA asi nevyšel. Kniha KULTOVNÍ KOMIKSY, na kterou jsem zapomněl, vyšla roku 2016 s doslovem Milana Krejčího v Nakladatelství Josef Vybíral, Žalkovice. Omluva i za mou chybu, správně Arannax, a v Aréně začal vycházet samozřejmě remake Pavouka Nephily, ne Dugana....

P. Urban 14.9.2022 13:44

Originálního profesora Dugana, dětskou rukou vystříhaného a slepeného do knížky s lehce horrovou obálkou Ohníčku (Vraždící potápěč: "Tak a máš po legraci. V seriálu Profesor Dugan budu mít hlavní roli já. Oh, vzhůru, ať to stihnu do příštího čísla.") mám někde v knihovně. Bohužel poznamenaného frustrovaným psem. Někde taky mám knihu obsahující všechny tři seriály "píše Pechar - kreslí Pištěk", i když z toho prvního ("10 000 mil na vzdorujících strojích") je tam bohužel jen druhá půlka. Nevím, kdo a kdy tuhle knihu vydal, ale bylo to v minulé dekádě; nejde o Velkou knihu komiksů z časopisu Ohníček.

Motiv ponorky, která hlubinným vrtem na dně oceánu uvolňuje tektonické napětí v nitru země, přitom je zničena a zachrání se jeden člen posádky díky opancéřované kapse (v tomto případě vytvořené náhodou) najdeme už v Běhounkově Akci L. Což nijak nezmenšuje genialitu seriálu. Škoda, že se k němu pan Pištěk nerad hlásí.

J. Nový 14.9.2022 13:41

to je otázka pohledu...naši aktivisté by spoustu těch velikánů zahubili. Když to nejde, tak je alespoň zakáží.

Soudruzi v NDR taky zakázali Vinetoua. A není to Rus. Bohužel je rudý

J. Ptáček 14.9.2022 10:09

Zoufalé, ale typické. Dříve se diskuze o Rusku točily kolem opravdových velikánů: mnozí sportovci, hlavně hokejisté, světoví šachisté, vědci typu Sacharov nebo Kurčatov, spisovatelé, básníci typu Mandelštam, zpěvák Vysockij atd. Dnes jsou to padouši typu Putin, Solovjev, Dugin, Zacharovová nebo Medveděv, pod veškerou úroveň. Sestup o několik pater dolů. Je to škoda!

P. Pospisil 14.9.2022 6:19

Mimochodem, kdo by chtěl následovat mého příkladu a dovzdělat se, možná narazí na smutnou skutočnost, že

Velká kniha komiksů z časopisu Ohníček

není dostupná ani v knihkupectví, ani v antikvariátech ani na aukro. O původních výtiscích Ohníčku ani nemluvě, najít někde kompletní takhle starý ročník je v podstatě nemožné.

Nicméně (puristé a moralisté odkloní zrak) na uloz.to jsou dostupné všechny tři v pdf verzi.

P. Pospisil 14.9.2022 6:05

Pavouka Nephilu si pamatuju (Jsem o pár let mladý na to, abych to zachytil live, takže čteno na půdě u babičky, z balíků už svázaných a do sběru připravených starých tiskovin. Následně mi bylo vyčiněno, že jsem ty balíky rozvrtal. Jedny z nejhezčích záblesků vpomínek na prázdniny v raném dětství), "literaturu faktu" 10 000 mil jsem taky objevil, ale Dugan mne úplně minul. Jméno ponorky (mimochodem, ARONNAX, ne Arronax) mi teda v hlavě zůstalo, ale zřejmě spíš díky Verneovi a Dvaceti tisícům mil. Budu muset doplnit znalosti.

J. Nový 14.9.2022 5:23

Ale no tak....jako hodně malé robě jsem se těšil na Rexe Stara a jsem rád, že vyšel....Kresba je taková čistší než u Dugana, víc komiksová