2.2.2023 | Svátek má Nela


Diskuse k článku

KNÍŽKY: Tarzan, Verne, Marťané

O dnešních mladých čtenářích - dvacátých let 21. století - lze uvažovat skepticky. K věci se přesto stavme optimisticky. Koneckonců, každé reálné setkání s dítětem, co ještě občas louská knihy - i ve světě moderních technologií - mě naplní nadějí. I když většinou čtou už něco dosti jiného, než jsme my čítali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.9.2022 8:14

21. století je a bude jiné (technologicky i sociálně), než století předcházející. S tím se odcházející generace jen těžko smiřuje.

Chyba? Otázka je, čí je to fakticky chyba. Podnikatelé a inovátoři jsou prostě svérázní lidé, současně je ale třeba doplnit, že právě takoví lidé nejvíce zproduktivňují ekonomiku země, a tedy rozhodují o příjmu zaměstnanců v té které zemi.

Vyslechl jsem si nějakého sociologa a v současné době asi třetina české populace není schopna nic ze svého zaměstnaneckého příjmu ušetřit. Žije "z ruky do huby". A to by do Česka měly přijít ty horší časy. Těšte se tedy na větší společenské změny! Budoucnost bude prostě jiná, než byla minulost.

I. Fencl 8.9.2022 22:31

To jo. Zemanův film Vynález zkázy je v podstatě lepší než původní román. Na kometě - film je stoprocentně lepší než původní verneovka, kterou jsem kdysi přečetl - a byl rozčarován.

I. Fencl 8.9.2022 22:27

Jasně. Scénáře komiksů v ABC psal Vlasta Toman, lituji smrti tohoto svého kamaráda. Toman v dětství přečetl některé z překladů asi 5 dílů této série vydaných za první republiky. Po roce 1989 vyšla série česky v 11 svazcích. Místy je to fascinující. Burroughs byl král vypravěčů. A celkem souhlasím, že snad nejlepší částí je Šílený vědec na Marsu. Dobrá ukázka, jak se dá dobře psát, a geniální dílo.

P. Hák 8.9.2022 22:24

Aha, už chápu. Děkuji za vysvětlení.

I. Fencl 8.9.2022 22:22

Proč nesouhlasit. Je to tak.

P. Pospisil 8.9.2022 22:20

Chápu to tak, že jakkoliv byla tehdy skvělá, má svoje roky, ale Neffův facelift ji přizpůsobil dnešní době A SOUČASNĚ kdyby nebyla tak skvělá, facelift by ji nezachránil (z exkrementu bič neupleteš).

Ale možná se mýlím.

I. Fencl 8.9.2022 22:20

"PÍŠE se Ayrton, ale VYSLOVUJE se Ben Joyce!"

I. Fencl 8.9.2022 22:19

Ale jo, vyjádřil sem se blbě. Je to kniha mistrná a Ondřej Neff neměl co vylepšovat (jako v případě Pěti neděl v balónu). Dnešní dítě přesto lehčeji dá Neffovu úpravu než Netušilův přesný překlad starého originálu. Čím je lepší, pochopíte při srovnání!!!

P. Pospisil 8.9.2022 22:13

Jejich chyba.

P. Hák 8.9.2022 19:31

"I navzdory kvalitě této knihy 19. století, anebo právě kvůli ní, je dnes knihu lépe číst v adaptaci Ondřeje Neffa ilustrované Zdeňkem Burianem."

Nerozumím. Jako že se nemá původní kniha číst, protože je na dnešní dobu moc kvalitní? A Astonova verze je nekvalitní?

Nebo je to naopak? Autor byl vůl a adaptátor vůl není?

M. Pivoda 8.9.2022 19:15

Potenciální budoucí podnikatelé a inovátoři neradi čtou tlusté knihy a dokonce neradi chodí do školy (kde se vychovávají poslušní zaměstnanci, zejména pro české montovny zahraničních firem)

P. Pospisil 8.9.2022 15:11

Ono taky najít film, který by mohl konkurovat (ne nutně úspěšně) Verneovce podle které byl natočen je dost nadlidský úkol.

Za mne osobně jenom Muž z Hongkongu s Belmondem a naše Tajemství ocelového města. Z dětství nemohu zapomenout na Velké putování Bolka a Lolka :-)

Jo a Cesta do středu Země s Fraserem pro mne taky není až takový průšvih, jak je zvykem o tom tvrdit.

P. Pospisil 8.9.2022 14:59

Tady se přiznám, že jsem dost na vážkách. S panem autorem jsme se co do dětské četby sešli jen na Verneovi (u mne bylo první 5 neděl v balónu a nejvíc mi coby dítěti vzal dech jednoznačně Tajuplný ostrov) a částečně na Burroughsovi, ale nejsem si jistý, jestli bych to současným dětem doporučil. Čas trhnul oponou dosti zásadně a to, co před sto lety bylo převratné a před 40 (v mém případě) dobrodružné, je dneska těžké retro. A nevím, kolik dětí má náladu na retro.

Takže -jakkoliv to bude znít svatokrádežně- dítěti, u kterého bych chtěl, aby ho bavilo číst, bych raději podstrčil Harry Pottera (jo, fakt, ono to není tak zlý),

Percyho Jacksona, Eragon, Čaroděje Zeměmoří a další. Nabídka je skoro nekonečná. Dokonce ani ty grafické romány bych úplně nezavrhoval. Určitě je i spousta moderních nonfiction věcí pro děti, ale tam nemám vůbec přehled, tak se do toho nebudu pouštět.

Nicméně trvat na tom, že by dítě mohlo/mělo číst to, co bavilo mne, by se mohlo ošklivě vymstít. S tím je lepší počkat, až trošku povyroste.

J. Jurax 8.9.2022 14:49

Děti kapitána Granta je film z roku 1936. A sovětský.

Ovšem kniha mi jako klukovi někdy na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století přišla výrazně lepší.

V. Novak 8.9.2022 13:17

Hmmm - Burroughs - není to autor Johna Cartera na Marsu/Barsoomu?

Tak tahle dobrodružství vycházela za mého mládí v ABC jako komix.

M. Pivoda 8.9.2022 13:13

V Zemanově filmu lidé uvidí v moři plovoucí láhev. Lidé ihned pochopí, že jde o vzkaz trosečníků, láhev z moře vyloví, rychle doručí starostovi, který láhev otevře, přečte vzkaz a ihned vydá příkaz k vyplutí lodi.

Dvě poznámky

1. Doslovná interpretace: V dnešní době jsou v oceánech utopeny tuny plastových lahví.

2. Metaforická interpretace: V dnešní době, rozšířených fake news, je extrémně obtížné a zdlouhavé rozlišit tu správnou myšlenku/nápad.

M. Pivoda 8.9.2022 11:16

Poslední věta: "I když čtou mnohé děti dnes málo, zrovna tohle je něco jako - už zmíněné - Neffovy adaptace Verna. Kniha zaujme a „dají ji“.

Komentář

Klíčovým problémem tedy není tu správnou knihu doporučit, ale naučit děti knihy číst.

Grafické seriály jsou dnes ale velmi silnou konkurencí.

Já jsem ale také kdysi dávno raději viděl film Děti kapitána Granta, než abych se prokousával tlustou knihou. Byly to Zemanovy filmy, ve kterých se dala zdůraznit ta, či ona dobrá myšlenka z tlusté knihy.