Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Váchalova "Teorie vampyrismu"

diskuse (1)

V prvním vydání po 80 letech

13. května 1924 si grafik Josef Váchal (1884-1969) koupil za osm set korun československých nikoli snad neviditelného, zato však hodného (a víc než rok starého) meklenburského psa jménem Tarzan (z psince v Lobči u Plzně). Bujné zvíře se stalo výtečným společníkem nejen výtečnému malíři, nýbrž i jeho družce Hance (vlastně Anně Mackové), se kterou se Josef Váchal znal od roku 1920. V lednu 1932 bohužel Tarzan "onemocněl nádorem" a 16. 6. bylo nutné ho utratit. Důležitý životní zážitek ale zažít stačil, a když mu bylo sedm let, zúčastnil se památného letního výletu Josefa a Hanky na Slovensko. O tom také pojednává nejobsáhlejší Váchalova kniha (rukopis má 652 stran) Cesta Slovenskem... aneb Theorie wampyrismu.

Váchal Teorie vampyrismu

Trojice putovala součástí tehdejšího Československa od 17. 6. do 12. 9. 1930 a deník začal vznikat už na cestě. Na rozdíl od jiných prací jej však Váchal nevydal a rukopis pouze nechal svázat do dvou svazků. Teprve letos došlo k prvnímu knižnímu zveřejnění, a to ne prostřednictvím už tradiční Paseky Ladislava Horáčka, ale dík nakladatelství Gallery.

Je to vydání impozantní a původně dokonce mělo dojít na věrné faksimile, nicméně vedeni "čtenářskými hledisky" vybrali editoři z ručně psaných stránek jen veškeré kolorované kresby a listy doplněné iniciálami a drobnějšími kresbami, a to pak ještě doplnili výběrem číslo dvě pořízeným z opisu deníku, který mezi roky 1930 a 1931 oddaně pořídila autorova družka.

Váchal totiž novými a často dost odlišnými kresbami znovu doprovodil opis, takže letos otvíráme pestrou knihu "vylovenou" z obou rukopisů a celkem dokonce ze čtyř svazků. Nebyla by kompletní, ale obrázkovou část naštěstí předjímá i nekrácený text původní práce, která tak vychází vůbec poprvé. Text už, pravda, není psaný Váchalovou rukou. A zatímco oba svazky originálu spočívají dál v Památníku národního písemnictví, obě dle něj opsané knihy s gramatickými opravami a správněji znějícími místními jmény se během přípravy tohoto vydání našly jenom "dílem několika náhod" v knihovně Národního muzea.

Výsledné dílo edičně koncipoval Petr Hruška v redakci Anny Kareninové a jelikož Váchal také fotografoval, mohl být jeden jeho snímek (pořízený samospouští), na kterém sedí za vesnicí Bully právě se psem Tarzanem, využit letos na frontispis knihy.

"Věřím v přijatelné perspektivy, jaké mi poskytne záhrobní budoucnost, neb věřím v lásku, která ze světa se neztrácí, stejně jako v kosmickou spravedlnost," uzavírá malíř letošní první vydání své textově nejrozsáhlejší knihy, ale když kdysi v poklidu pražského domova sčítal její kolorované kresby i iniciály, aby výsledek vepsal do tiráže, nebyl jako tak často přesný, takže museli editoři počtáře aktuálně napravit a vězme tedy, že má původní rukopis 48 výtvarných zastavení, zatímco opis dalších 58, přičemž poslední dvě byla doplněna ještě roku 1947.

O čem všem vlastně tento cestopis pojednává? Částečně to vyplývá už z titulu, ale ve stručnosti to jednoduše vyložit nelze. Pod krkolomným jménem rada Kromfundel byl ale v knize zcela určitě zachycen mystik Karel Weinfurter, i když jej Váchal nechává zemřít, což neodpovídalo tehdejší skutečnosti, protože pravý Weinfurter zesnul až v březnu 1942.

S Váchalem se okultista poznal už roku 1903 a chodili mj. do kavárny U mrtvoly. Po vzniku Československa se pak jejich cesty rozešly a malíř vyslovoval oprávněné výhrady k Weinfurterovu šarlatánství. "Neodebírám humoristických časopisů! Weinfurterova Okultní a spiritistická revue je posledními čísly nahrazuje," psal.

A jinde: Většinou se pojem Slovensko kryje s Tatrami a světovými zde lázněmi a ostatně mi bylo kdesi řečeno, že slušný člověk dnes ani jinam na Slovensko nejezdí, neb všude jinde je tam prý plno cikánů neb židů a popů a lid prý je hloupý a k Čechům nevraživý...

Ten diskutabilní názory Váchal sice vzápětí na mnoha stránkách vyvrací, avšak pokračuje podobně ostře:

Slováci byli vždy tvory točícími se ustavičně v začarovaném kruhu a není pak divu, že se jim stálým otáčením jedním směrem točí hlava podnes. Jsouce prostými a nevědomými museli v důsledku toho být i zbožnými až k bigotnosti, což vedlo k úplné nesamostatnosti, která si během času zvykla na každé uhnětení a útisk rvavých a bezohledných Maďarů. Otroctví vedlo pak k náchylnosti k omamování se lihovým jedem ohlupujícím lid tak, že vůči jinde a jinak postupující civilizaci zůstával prostým a nevědomým, míní Váchal, a Slovák minula i Slovák dnešní doby proto stále potřebují neumdlévajících popoháněčů, obětavých vůdců a iniciativních synů vlastní krve, aby nad ním bděli. Vůle vlády je jim přitom zákonem nejvyšším a to bez ohledu na to, z jakých živlů se ona vláda skládá.

Tolik ukázku z textu, ale i mezi Váchalovými ilustracemi k deníku najdeme ledacos a jako nejčastější námět pak vlkodlaky, upíry a strigy. Zvláště pak zaujmou kresby Jízda vlakem s vlkodlaky, Vlkodlak při práci, Vlkodlačí skála v Gaděru a Čachtický vlkodlak, anebo obrázky Páry a měsíc, Upír, Alegorie Slovenska (hned ve dvou verzích), Vražedná krčma či Léčení pominutého, Divoká honba lesy, Upálení čarodějnice, Král permoníků z dolu svatého Michela a Uschlý strom podobný ichtyosauru.

Kolorované ilustrace Pokušení a Horská závrať působí pak vlastně i jako jakási bezděčná příprava pro vytvoření vykládacích karet. Josef Váchal je sice nerealizoval, ale tenhle deník je lepší.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Lenka Štěpánková
21. 7. 2024

Byť se očekávalo, že porodnost bude nadále klesat, její aktuální strmý propad překvapil i mnohé...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz