31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

KNIHA: Tyranie

Populární historik Timothy Snyder ve své útlé knížce Tyranie (podtitul je 20 lekcí z 20. století) nabízí dvacet krátkých zamyšlení propojujících současný stav světa s historií minulého století. Upozorňuje na věčný souboj demokratických režimů s totalitami, hlavně komunismem, fašismem a nacismem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Poláček 16.5.2019 18:06

Knihu jsem četl.

Nelíbila se mi. Jevila se mi jako snůška banálních pravd směřujících opakovaně ke stejnému závěru : "Ostatně soudím, že Trump musí být zničen". Ony ty banální pravdy jistě mohou být užitečné pro někoho, kdo je ještě nikdy neslyšel. Pak ale není úplně v pořádku zneužívat je ke štvaní méně zkušených čtenářů proti politickým oponentům.

A. Hrbek 16.5.2019 13:30

Je to zajímavé

propagovat najednou dva roky starou knihu, která je málo prodejná nejen v běžné síti, ale i se slevou v obchodních domech. Přitom ve stejném vydavatelství vyšla letos další zajímavá kniha autora "Cesta k nesvobodě". Ale tu asi autor k recenzi nedostal.

V souladu s publicistickou etikou by takové příspěvky na NP měly být označeny jako "reklama".

Zveřejněná recenze se podstatně liší od jiných recenzí, například Josefa Brože, podle které udivuje svou přepjatou angažovaností. A uvádí nakonec i ve zmatek, do jaké míry může renomovaný vědec sklouznout na šikmou plochu ideologických zjednodušení a moralizace, která si často nevidí ani na špičku nosu.

Podle Aleše Palána Snyder jako příznivec demokratické kandidátky Hillary Clintonové evidentně nerozdýchal její porážku v loňských prezidentských volbách v USA a na novém šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi nenechává v podstatě nit suchou.

Jinak kniha byla na NP recenzována 20.5.2017 Tomášem Vodrážkou.

K. Janyška 16.5.2019 9:38

Pokud autor nezná vědeckou kompoziitvní teorii, pak

to jsou jen povrchní amatérské úvahy... Dzp.

D. Stirský 16.5.2019 5:47

Knížku mám. Většina přispěvatelů a diskutérů na NP by si ji měla přečíst a povinné výtisky by měly dostat P. Listy, IVK, SPD a nové vznikající partaj mladého Klause.

M. Jandáková 16.5.2019 1:43

.

Jak může člověk čelit NASTUPUJÍCÍ tyranii? Maximalizováním své péče o demokratický řád. O řád, ne o lhostejnost k němu, ne o anarchii. Anarchie má tyranskou čepičku.