Neděle 15. června 2025, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Spor srdce a rozumu

diskuse (4)
Ačkoli žijeme v době aktivní a uspěchané, stojí za to se občas zastavit a pohlédnout do minulosti. Kde jinde totiž můžeme hledat poučení pro budoucnost? Tato jednoduchá pravda vás napadne, když vezmete do ruky graficky dnes až nezvykle sličně vypravenou knížku z Evropského literárního klubu, která nese hned několik titulů. Nejpřesněji obsah knihy vystihuje dvojice podtitulů Gracián kontra Komenský a Komenský kontra Gracián. Právě o tuto dvojici myslitelů 17. století totiž jde. Kniha je tištěna zrcadlově. Z jedné strany najdete Komenského soubor naučení a parol Pansofie prodromus aneb O pravé a plné moudrosti, z opačné strany je vytištěna Graciánova sbírka Příruční orákulum aneb Umění moudrosti.

Myšlenkový střet dvou současníků, španělského jezuity Baltazara Graciána a českého biskupa Jednoty bratrské Jana Amose Komenského je mozaikou zdánlivě protikladných, ale při bližším pohledu ústrojně se doplňujících názorů na člověka, jeho postavení, osudy a chování ve společnosti. To je první a zdaleka ne poslední důvod, proč si knížkou nečekaně aktuální moudrosti zalistovat. Jak píše editor svazku, literární historik Hugo Schreiber, „dílo je určeno všem, kdo mají zájem o pochopení sebe sama“.

Je na místě říci něco o autorech. Jezuita Baltazar Gracián působil jako rektor kollegia v Taragone, byl zastánce pragmatické politiky a nad morálku nadřazoval logický kalkul. Jeho Příruční orákulum světské chytrosti se stalo nejvyhledávanějším souborem životních maxim. Svazek obsahoval 300 rad určených mladým mužům. Autor v něm shrnul návody, jak uspět ve světské kariéře, jak proplouvat mezi politickými zájmy, jak správně mluvit a jak účinně jednat. Žáky učil etiketě, obezřetnosti a moudrosti, ale ve skutečnosti se zabýval technikou moci. Jeho příručka nechyběla v žádné knihovně, nalezla si cestu na panovnické dvory i mezi církevní preláty. Česky však orákulum vyšlo až v předvečer první světové války, v roce 1913.

Mluvíme-li o 17. století, kdy oba myslitelé žili a působili, je nutné připomenout, že jde o dobu velmi vzrušenou. Probíhal mocenský zápas o rekatolizaci Evropy, v němž byla Praha jedním z politických center. Po porážce stavovského povstání byl zrušen Rudolfův majestát, popraveno 27 vůdců povstání a zakázáno přijímat pod obojí. Stát se řídil zásadou: čí je země, toho je i náboženství. Oporu nové ideologie představoval jezuitský řád, který za nepřátele považoval protestantské církve. Členem mocné duchovní organizace byl i Baltazar Gracián. Jeho vrstevníkem, ale zároveň i ideovým protivníkem byl Jan Amos Komenský, poslední bratrský biskup a mluvčí české protikatolické emigrace. Poznal hrůzy třicetileté války, krizi víry i utrpení exilu. Jeho myšlení, opírající se o osobní prožitek „boží přítomnosti“, bylo konzervativní. Na rozdíl od jiných myslitelů však pochopil, že ke zlepšení lidské společnosti vede jedině systematická celoživotní výchova a vzdělávání.

Kniha Komenský kontra Gracián – Gracián kontra Komenský přináší výběr dvou set nejzajímavějších sentencí převzatých z Graciánova Orákula a stejný počet myšlenek z rozsáhlého vědeckého a literárního díla Komenského. Srovnání dvou význačných představitelů barokní vzdělanosti je poučné. Komenský hledal východisko z krize lidské existence v náboženském vzplanutí, v mystické hlubině srdce. Gracián, nemilosrdný pozorovatel lidské komedie, zpovědník a racionalista naproti tomu zdůrazňoval sílu rozumu. Máme tu možnost nahlédnout do střetu dvou vrcholných kultur 17. století: španělské dvorní morálky a české protestantské náboženské zkušenosti, ale nejen to. Na výrocích dvou tak odlišně uvažujících myslitelů si můžeme dobře uvědomit, jak málo se vlastně za ta staletí změnilo v lidské mentalitě. Mnohé věty z Graciána jako by opsaly všechny ty současné příručky efektivního jednání a návody učící správnému chování mezi lidmi. Naproti tomu nad Komenským si častokrát uvědomíme, jak věčné a v podstatě neměnné jsou základní etické pravdy a hodnoty. Výstižně lze říci, že se tu před očima čtenáře odehrává spor srdce a rozumu.

Ačkoli je zřejmé, že Komenský jako kněz a moralista dával velký akcent na rozhodování srdcem, citem a vírou, nikterak to neznamená, že podceňoval roli rozumu, Naopak v uvažování o něm je až nečekaně praktický. Zároveň pro něj platí, že být moralistou neznamená být naivním pozorovatelem, neschopným rozlišit životní situace a podle této orientace zvolit racionální metody chování a jednání. Chvílemi jako by Komenský překračoval pomyslnou čáru dělící kněze od politika: tak jsou jeho rady praktické a dodneška aktuální.

Od moralisty Komenského je náhle nečekaně blízko k racionalistovi Graciánovi. Ten hned v úvodu svého Příručního orákula konstatuje: „Vše dnes dosáhlo již svého vrcholu, nejvyššího však, umění se uplatnit. Dnes musí jediný učenec vědět více, nežli za starých dob všech sedm: a více jest také třeba, abychom byli hotovi s jedním člověkem, nežli v dřívějších s celým národem.“ Tím Gracián velmi jasně definoval hranice i ambice svého dílka. Proč vlastně ale přikročil k jeho sepsání? Odpověď můžeme najít v jeho další větě: „Srdce a hlava: oba póly našich schopností: jedno bez druhého poloviční štěstí. Rozum nedostačuje, třeba jest i dobrého ducha. Neštěstím hlupáka jest, pokud si zvolí nevhodné povolání, úřad, zemi a špatné obcování.“

(Psáno pro Česká média)

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Lidovky.cz, VJ Václav Janouš, ČTK
15. 6. 2025

Policie zasahovala v Kostelci nad Černými lesy u Prahy proti aktivnímu střelci, na místě jsou dva...

jis Jitka Kubíková Šrámková
15. 6. 2025

Tři osoby zemřely dnes krátce před 17. hodinou zemřely při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k...

Oldřich Haluza
15. 6. 2025

Hnutí ANO má kvůli bitcoinové kauze opustit brněnskou koalici. Krajské předsednictvo hnutí v neděli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz