Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Slovník českých lékařů-spisovatelů

diskuse (7)
Káš - Slovník

Podobná příručka, jako loni vydalo nakladatelství Galén (napsal ji lékař Svatopluk Káš) sice v českých končinách kdysi už fungovala, jenže před půl stoletím.

Právě tenkrát vyšel Malý biografický slovník československých lékařů (1964). A dnes? Seženete s trochou snahy dílo daleko podrobnější a více i méně charakterizující neuvěřitelných 540 českých lékařů - počínaje už třináctým stoletím.

Ale jen těch doktorů, co souběžně i psali - anebo i dál píší - beletrii.

Jak je slovník pojatý?

Nejjednodušeji: a Káš je někdy až extrémně stručný (zapomenutý Antonín Taul zabírá řádek), jindy sice heslo pojal objemněji, ale výsledek je přesto daleko chudší, než jaký dávno existuje v "normálních" slovnících.

Svatopluk Káš (nar. 1929) přitom i sobě samému po právu přidělil stránku, z níž zvíme, že je původcem třiceti knih. A - dejme tomu – dr. Rathovi pak poskytl tucet řádků, zato však hutných, neboť Rath sepsal po boku vlastního životopisu ještě pět dalších knih i včetně sbírky Zápisky lékaře z pozdní noci (2002), která při zpětném pohledu zaujme nechtěnou konotací titulů povídek s momentální autorovou situací (Jak se jen rozhodnout, Vysoká hra, Služebník boží a Všechny cesty nevedou do pekla).

I Ratha kdysi fackující Macek našel ovšem díky Kášovi krátké heslo, které dokonce uvádí celý oddíl M, ale nezvíme z toho heslíčka víc, než že Miroslav Macek spoluautorem jedné kuchařky (2005).

Polehčující okolnost? K tomu prý i překladatelem Shelleyho, Keatse, Shakespeara a Poeova Havrana.

Skoro jeden a půl stránky zabírají dále medailony Souček Ludvík a Nesvadba Josef, což je však v jejich případech málo. Naznačuje to i jistý problém Kášovy práce. Aby do ní dostal i tři nejznámější české spisovatele-lékaře Vančuru, Durycha a Langera, stačilo přece realizovat výtah z hesel v existujících encyklopediích. Dobrá. Nicméně přínos Kášova slovníku s touto výjimkou je nepopiratelný a náleží k tomu přínosu třeba i abecední soupisy vydělující lékaře-mikrobiology (=autor řady knížek o Barbaru Conanovi Jan Šimůnek), endokrinology (=Rajko Doleček či Josef Charvát), pediatry i neurology a dermatology (=autor "římského" románu z čítanek Císař chudých Antonín Trýb).

Také ovšem praktické chirurgy (Pavel Pafko je i esejistou), "očaře" (Jindřich Chalupecký), gynekology a porodníky (kamarád bratří Čapků a poúnorový emigrant Karel Steinbach i neúnavný Radim Uzel) a v neposlední řadě psychiatry (=bojovník s démonem alkoholu Jaroslav Skála či agilní Jan Cimický, který dosud napsal i přeložil sto knih).

Konečně patology, jímž byl i překládaný básník Miroslav Holub a mezi které počítáme esejistu Františka Koukolíka i romanopisce Pavla Jansu.

Mnozí však se, ehm, takto striktně vydělit nedali – a prostě to nešlo. Vždyť - autor sedmdesáti knih - Miroslav Plzák (1925-2010) byl jak psychiatr, tak i gynekolog - a ovšem i sexuolog.

Nezapomeňme ani na některé další zubaře po Součkově boku, což je třeba Leoš Šedo ze Sázavy či Václav Franc z Jičína, ale stomatologem byl i autor turistických příruček a sci-fi hry Dělo života Jiří Foustka, pilný to překladatel Wellse, Chestertona, Whitmana a Poea. A tatáž sci-fi doména náleží i psychiatru Vladimír Raffelovi, Václavu Kajdošovi či Janě Rečkové.

Aby ještě zvýšil už tak značný počet hesel, zařadil Káš do slovníku trochu nadbytečně i lékaře typu Jan Axamita (1870-1931), což byl ovšem ve svém volném čase hlavně význačný archeolog, který ani knihy o ničem jiném než o archeologii nepsal. A Aleš Hrdlička (1869-1943)?

Vondráček Fantastické a magické

Přešel zas od lékařství k antropologii, které se věnoval i Emanuel Vlček (1925-2006).

A zrovna tak slavný Vladimír Vondráček (1895-1978) je především autor popularizační knihy Fantastické a magické z hlediska psychiatrie (1968). A sexuologové Jaroslava Pondělíčková-Mašlová nebo Jaroslav Zvěřina, náš dnešní poslanec v Bruselu? Proč tu vlastně jsou?

Dobře, do knihy asi náleží i školákům známý (byť z přírodopisu) J. E. Purkyně, proč však i poslanec a spoluzakladatel Sokola Edvard Grégr? Kapitolou pro sebe byl bezpochyby Karel Slavoj Amerling (1807-1884), který debutoval Květomluvou (1833) a pokračoval titulem Knížka o hmyzech neboli Naučné vypravování o motýlech, včelách, chroustech, komářích a jiných (1836) a autorem pěti knih se stal i zapomenutý bratr básníka Gellnera Gustav (1871-1943), který zmizel v Terezíně za druhé světové války, jako zmizel básník za války prvé.

Sám Kášův otec Josef (1897-1960) zde figuruje také, ale prvořadě založil pěvecké sdružení Kocourkovští učitelé a byl rovněž doktor filozofie, byť i autorem loutkohry Děti kapitána Granta (1938), hry Oldřich a Božena (1916) a libreta k operetě Láska nezná hranice (1932).

***

Tolik tedy výběr ze slovníku, nutno ovšem zdůraznit, že Káš tento výběr omlouvá už v úvodu, když přiznává, že do knihy vřadil pro zajímavost třeba i lékaře píšícího čistě o numismatice, o heraldice či o genealogii (František Lobkowicz). Avšak místy to přece přehnal a neprávem tu pak figuruje i jistý Vladimír Puchmayer (1929-2008), zatímco vcelku regulérním spisovatelem naopak jistě byl Josef Thomayer (1853-1927), píšící i pod kryptogramem vlastního jména R. E. Jamot.

Hlavně jako spoluautor Ladislava Klímy je dnes známý expresionista a vojenský lékař Arnošt Dvořák (1881-1933) a překladatelka Jaroslava Moserová (1930-2006), kterou pamatujeme z politiky, psala rovněž filmové scénáře a rozhlasové hry.

Gruber Malý tygr

Všechny psavé doktory této kotliny dál zastupují i tvůrce "Básníků" Ladislav Pecháček, Ota Dub, Jiří Noha či Valja Stýblová a také staroplzenecká rodačka Alena Vrbová (1919-2004), která původně vystudovala filozofii (1946).

Významnější píšící lékařkou než Vrbová z mého městečka byla ovšem diplomatka a surrealistka Milada Součková (1898-1983), která dožila v Bostonu.

Skoro deset knih vydal dodneška i Václav Gruber ze Stoda, kterému mám jít po prázdninách za kmotra jeho nejnovějšího románu Malý tygr ve vlastní šťávě (vydal Akcent), a coby zástupce žijících i léčících "básníků bez iluzí" vyberme popového textaře Václava Babulu, Dušana Cveka, Norberta Holuba nebo Petra Hrbáče. A dokonce celé nakladatelství (Lege artis) založil pod mnoha pseudonymy publikující Jan Hýsek. A jestli Kášově knize někdo chybí?

Řekl bych, že ano. Cenami ověnčená Zdenka Ulčová-Gallová - i psychiatrička z Dobřan Eva Válková, mj. propagátorka svého vlastního pacienta, nadále záhadně pohřešovaného básníka Karla Šebka.

***

Posmíval jsem se před chvílí (přece jen nezbytnému) opisování z jiných slovníků, nicméně beru škleby a smíchy zpět. Autor totiž shromažďoval materiál přes třicet let, jak aspoň tvrdí, a většinu zde přítomných lékařů skutečně v žádném jiném slovníku nenajdeme. Nejméně v tom je kniha nezastupitelná a nezačnu tedy tvrdit, že mnozí tvůrci v ní (je tu i profesor Koutecký) vlastně zajímají jen své vlastní kolegy-lékaře, anebo ani ty ne, protože by to naprosto nebyla. pravda. Slovník mě zaujal, spoustu jsem toho objevil (tedy už Káš) a aspoň taky vím, ke komu radši nejít - s nějakým tím pícháním, až si lékaře budu sám vybírat, jak nově smím.

Ale to žertuji.

A tři, čtyři nekurióznější z píšících lékařů?

Podivínem a autorem sešitových krváků (ty psal pod jménem Car Osten) byl bez debaty Jan Lukeš (1912-1977). Ještě kontroverznější personou se ale stal jednoznačně usvědčený tatranský vrah Jan Klepetář (1902-1978) zbavený za svůj zločin i diplomu. Sice po svém propuštění z vězení emigroval do Švédska a Spojených států, v letech 1974-1978 však nenápadně dožil mezi námi v Praze!

A psychiatr Jan Šimsa (1865-1945) - zobrazovaný jako Římsa Josefem Váchalem? Velevážně se zajímal o parapsychologii a čtení myšlenek, o čemž i hojně psal.

A rozhodně zajímavou figurou na tomto poli byl i strýček spisovatele Martina Petišky František (1934-1980), podepisující se František Vinant a účinkující v Divadle Járy Cimrmana.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Za loňské vlámání se do soudní síně při líčení v případě bývalé novinářky Jany Peterkové padly...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Polostátní energetická společnost ČEZ zahájila ve středu jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě...

kh Kateřina Havlická
24. 7. 2024

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz