16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

KNIHA: Šílenství davů

Poslední knihu Douglase Murraye The Madness of Crowds jsem si objednal u firmy Megaknihy a zaplatil jsem za ni 440 Kč. Vzpomenul jsem přitom na léta komunistické diktatury, kdy bych se o podobné knize těžko dověděl (z oficiálních kanálů vůbec) a kdy by bylo velmi obtížné ji získat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 14.2. 2020 20:24, přehled diskusí

D. Píšťala 14.2.2020 20:24

Tak pán neumí přeložit people of color? To jsou všichni, protože od kdy bílá není barva? Tudíž jsem také barevný, barevný běloch! Takže, černoch, běloch, třeba rudoch-indián, nebo žlutej číňan. A teď si trhněte nohou! I třeba kafr!

V. Podracký 14.2.2020 18:45

Nevím, kdy šílenství skončí, asi až se zánikem západní civilizace. Ale pokud bychom to chtěli nějak skončit, musíme se postavit vývoji. Vývoji K "osamocenému" univerzálnímu člověku tedy k dokonalému individualistovi a zároveň světoběžníkovi. Protože odklonem lidí od svých rodných společenstev - rodiny, národa, obce se dostal člověk do situace kdy ztratil sounáležitost a hledá ji v zástupných společenstvích ideologických bublin, které mu nahrazují domov.

R. Gramblička 14.2.2020 13:15

snad ji brzo někdo přeloží

P. Grigar 14.2.2020 16:33

..poprosíme p.Tomského, jednu už přeložil.

J. Pavelka 14.2.2020 10:49

Problém je ovšem v tom, že je to vše v podstatě mediální humbuk a pěna dní....Postavení černochů je ve velké většině stále dost tristní, ten problém má hlubší kořeny, než by se dal řešit neějakými kampaněmi...V daleko menší míře i být homosexuálem není v životě (opět na vzdory mediálnímu humbuku) jednoduché, ale prostě...tyhle věci se nedají řešit mediálními kampaněmů

V. Podracký 14.2.2020 18:38

Myslím si, že stávajícími kampaněmi a zvýhodňováním menšin začíná právě zvýrazňování rozdílů. Zásadou by mělo být nevnímání rozdílů. Jenže menšiny chtějí výhody. To znamená, že musí být vnímány.

V. Kolman 14.2.2020 9:53

A co názor:

"Jsem rasista a jsem na to hrdý! A co má být???"

P.S.- ZATÍM! za rasistu nepovažuji, ale budu-li neustále "masírován mluvícími hlavami"....

W. Smith 14.2.2020 10:19

Z mého pohledu není vaše konstatování nijak pobuřující nebo nevhodné. Pouze projevujete váš názor dle jisté menšinové představy. Důležité je, zda na vaše slova nebudete navazovat činy, které které odsuzuje právní řád.

Upřímně mám také dobrý pocit, když nějaké snowflakes ve mně začnou vidět nehorázného šovinistu, ale ve skutečnosti je to jen moje póza pro odpuzování těchto individuí.

Když si uvědomíte, kam rasizmus směřuje, třeba k věšení n#@*ů nad zástupem bílých kápí, asi se shodneme, že nikdo z nás nic takového nechceme. Ono se to totiž může zvrtnout i opačným směrem, jak vidíme v JAR.

(berte moji reakci s trochou humoru)

J. Basler 14.2.2020 9:43

"people of colour" jsou zcela jednoduše hovorovou češtinou "barevný". To se domnívám, že je ten správný výraz pro černochy (mimochodem proč afroameričané, když se jejich rodiče a prarodiče nenarodili v Africe), rudochy, žluté, hnědé, zkrátka pro všechny ty lidi, kteří nejsou bílí... Ale bílá je taky barva (vlastně směs barev - viz. optika). Takže expilicitně raději všichni "barevný", co nejsou bílí a nejsou teď ani opálený ani namalovaní bílí jdoucí na nějaký "barevný" pochod. No je v tom pěkný guláš. A ani to není o genech, jen o pigmentu a nějakých nepatrných tělesných rozdílech vyplývajících z prostředí.

No, snad další diskutující pochopí, že nejsem rasista ;-).

J. Pavelka 14.2.2020 14:27

No ono je bílá kůže anomálie...Ve skutečnosti má běloch ̈kůži béžovou, když už na to hrajem...

J. Zaorálek 14.2.2020 9:21

Přesně tak. Například já jsem dnes ráno konečně pochopil, že jsem taky rasista. Došlo k tomu takto. Na seznamu jsem si přečetl článek o nějakých dvou barevných holkách, které v USA pořádají jakési večeře při nichž jiným bílým holkám vysvětlují, že jsou rasistky. Samozřejmě vstup mají zakázán bílý holky, který volí Trumpa a šmahem všichni bílí kluci (ti jsou již z podstaty věci navěky ztraceni). A uváděli příklad přímo z praxe. A teď pozor, soustřeďte se. Bílá holka se svým bílým klukem adoptovali malého černouška, protože si mysleli, že nejsou rasisti a barva dítěte jim byla šumák. To se spletli. Rasistický jednání až na půdu. Tímto činem si totiž jen dokazovali, že jsou lepší než "people of colour". Takže, možná si myslíte, že vám to nehrozí, protože přece jen u nás není tak jednoduché adoptovat černouška, ale taky jste rasisti. A teď už to víte. :) Dobré ráno.

R. Langer 14.2.2020 11:31

Upřímně - neadoptovat u nás "černouška" je obecně velice dobrá rada. To víte, je to tady samý rasista. ;-)