31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

KNIHA: Parabible pro dav?

Kazatel Alexandr Flek (*1968) je autor takzvané Parabible (2018, znovu 2019). Kniha má 190 stran a je „pouze“ adaptací Nového zákona. Rostlinstvo jeho příběhů přesadila do současnosti a českého prostředí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 4.7.2019 13:08

Propagandistická Parabible pro sluníčkáře.

Parabibli jsem dostal od syna k narozeninám, takže jsem ji jaksi "musel" přečíst. Už předmluva M.C. Putny mi naznačovala, že by se o propagandu mohlo jednat. No, některé biblické příběhy "přeložené" do 21. století byly zajímavé, jiné na mně působily násilně nebo zjednodušeně a tedy i neadekvátně. No ale ten konec, to byl Vrchol. S posledními slovy novodobého Jejíše, že : "Pravda a láska zvítězí nad zlem a nenávistí", je jasné, že vlastně oním novodobým Ježíšem byl Václav Havel. Ti zlí, Herodes a Pilát, kteří Ježíše poslali na smrt, v novodobém pojetí jsou ptom Prezident Zeman a Premiér Babiš. Inu, to se tedy opravdu, ale opravdu, Nepovedlo....

J. Pavelka 4.7.2019 13:22

Re: Propagandistická Parabible pro sluníčkáře.

Problém je že si to vždycky personifikujeme (představujeme si tam konkrétní osoby) ať chceme nebo ne...ale mělo by to být necháno na nás...

J. Lepka 4.7.2019 20:37

Re: Propagandistická Parabible pro sluníčkáře.

Zřejmě vám to sáhlo na bolavý zoubek víc, než jste sám chtěl. No v kontextu vašich jiných blábolů, mě to ani nepřekvapuje.

V. Čermák 5.7.2019 10:55

Re: Propagandistická Parabible pro sluníčkáře.

K věci Nic, v šišce Hic....

A. Flek 5.7.2019 22:26

Re: Propagandistická Parabible pro sluníčkáře.

Že se Vám Parabible nelíbí, je Vaše svaté právo, ale prosím, zkontrolujte si znovu, jak knihu citujete. Heslo "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" v knize je, ale rozhodně ne jako poslední slova Ježíšova. Objevuje se v ústech jeho zmatených učedníků, ve stejné větě s heslem "Bude líp" - které, jak je snad zřejmé, nelze připsat Václavu Havlovi. Literatura občas pracuje s ironií, zejména když jde o takovéto citace. Politická propaganda je v celé Parabibli karikována. Ale co to tu dělám - vysvětlený vtip už není vtip... Snad je alespoň každému jasné, že Zeman s Babišem těžko mohli zabít Havla.