7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


KNIHA: Ostravská Briketa

14.6.2014

briketa

Rozměry 150 x 210 x 22 mm, hmotnost 1,03 kg, barva černá, všechno černé, i papír, jenom písmenka jsou bílá. Vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny. Obsahuje 162 básní od 123 autorů z let 1894 až 2013, všechny z Ostravy nebo o Ostravě.

Za tímto dílem, vlastně sborníkem, lze tušit zakomplexovaného lokálního patriota, který s hořkostí vůči okolnímu světu, zejména pražskému, truchlí nad krutým osudem nedoceňovaného ocelového srdce republiky, navíc poeticky. Jenomže ono to tak vůbec není! Editorem skvělé sbírky je Ivan Motýl (ročník 1967), od poloviny devadesátých let přelétavý novinář, momentálně redaktor rubriky Publicistika časopisu Týden. A rázem se něco vysvětluje: to z pražské redakce asi vidí básník a novinář svou Ostravu ještě obnaženější, sice láskyplně, ale přesto i s patřičným nadhledem. Výsledek je úžasný.

Vida, tady, na straně 99, je budovatelský Milan Kundera:

"… strana nám zamává,
z černých bud vyroste
krásnější Ostrava."

Nebo jinde Michal Černík, dnešní viceprezident Unie českých spisovatelů:

"To černé uhlí
které přikládám do kamen
natěžili ostravští horníci …"

Překvapující zjištění. Kdežto skutečnou poezii zastupuje například Jaromír Nohavica, ježíšmarjá, místo těchhle mých keců jsem měl raději ocitovat celou jeho Mladičkou básnířku, odpozorovanou ze života s tak ostrou přesností, že vám až přeběhne mráz po zádech, jenomže to byste si pak Briketu už možná nemuseli kupovat, a to by byla škoda. Přišli byste o dobová zpravodajství, která uvádějí jednotlivé kapitoly, o většinou krátké medailonky jednotlivých autorů, ale především o básně vypovídající o všech, ano, opravdu o všech stránkách nelehkého života tam mezi šachtami, pecemi a krčmami.

Nakonec ještě malá slomekovština, podle přísného kritika Jaromíra Slomka, vedoucího jazykové redakce téhož časopisu Týden, který vždy a na všem najde nějakou nedokonalost:

V závěru sbírky zařadil editor velkou poému Petra Holého, kunsthistorika a ostravského vysokoškolského učitele, nazvanou Sbohem mé město. V jeho medailonku chybějí ze zcela neznámého důvodu životopisná data tohoto významného ostravského kulturního činitele narozeného v roce 1933, který zemřel 15. prosince 2010. Hnidopichové nechť si ve výtisku Brikety doplní sami. Bílou tužkou.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.