Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Dlouhé mlčení publicistky

diskuse (1)
Útlá prvotina dlouholeté publicistky Eriky Bezdíčkové Moje dlouhé mlčení vzbudila okamžitou pozornost naší veřejnosti. Vždyť z minulosti ji znali ještě jako redaktorku Čs. rozhlasu nebo Technických novin, nejvíce však jako vedoucí tiskového střediska pro zahraniční novináře Brněnských veletrhů a výstav (BVV). Nikdy nehovořila o své minulosti, všeobecně se však vědělo, že byla v koncentračním táboře a že je Židovka.

Společenské události v naší zemi za poslední období (zvláště pak nepoučitelnost některých mladých lidí, kteří se uchylují k extrémismu, křísíErika Bezdíčková antisemitismus, rasismus, a rozsévají xenofobní nenávist) přiměly tuto citlivou a přesto neobyčejně statečnou a odvážnou ženu, aby vydala svědectví o svém životě a holocaustu, jak zní též podtitul její knížky. Žilinská rodačka Erika Kellermannová-Bezdíčková (* 1931) dosud trpí (ale zároveň je vděčna) za nevysvětlitelnou skutečností, že přežila obě strašné totality 20. století, v jejímž průsečíku se ocitla. Vždy ji hrozilo pronásledování, v koncentračních táborech dokonce smrt, kde přišla takřka o všechny rodinné příslušníky, v pozdějších letech se nevyhnula perzekuci pro svůj židovský původ, ale zejména pro své neohrožené politické postoje; vzdorovat musela všem příkořím.

Postupně se stávala více veřejně známou, nejen tím, že deset let pracovala jako redaktorka čtyřjazyčného magazínu BVV, české verze německého ekologického časopisu Umweltmagazin a překladatelka rakouských autorů. Se známým spisovatelem Ludvíkem Kunderou spolupracovala na knihách „Toulky jižní Moravou“ a „Svět mezi dvěma stráněmi“ (k 80. výročí první Výstavy čs. kultury v roce 1928), editovala také knihu „Brno známé a neznámé“. Již delší dobu vede také webové stránky Židovské obce v Brně. Nelze se proto divit, že všechny dosavadní prezentace její vlastní původní knihy (už se jich uskutečnilo v Brně i v Praze několik) přitahují nové čtenáře, přestože by se zdálo, že všechny podobné příběhy už před ní vylíčilo množství jiných - našich i zahraničních autorů.

Dokumentární film „Sedm světel“ režisérky Olgy Sommerové má na té popularitě rovněž velký podíl. Hovoří v něm šest žen, které přežily válku, mezi nimi je i naše Erika. Promítal se na mnoha školách a byl součástí filmového festivalu Jeden svět. Všechny tyto ženy v něm hovořily o své minulosti, kdy v plynových komorách, v době Hitlerovy hrůzovlády, hynuli nevinní lidé po tisících, ba v miliónech. Erika Bezdíčková se navíc vypravila s režisérkou Olgou Sommerovou do Osvětimi, kde se natáčely určité sekvence dokumentu. Ve školách a na univerzitách hovoří se studenty nejen o svých zážitcích a 2. světové válce, ale také o komunistické totalitě, která trvala celých čtyřicet let.

Kupodivu přichystal osud naší autorce také chvíle, dny a léta, na něž v knize ráda vzpomíná. Když jí například v roce 1992 německá společnost Lufthansa pozvala s ostatními novináři, aby napsali o hamburských docích, kde probíhají generální opravy letadel, která již nalétala stanovený počet letových hodin, napsala Erika Bezdíčková reportáž o ekologické likvidaci odpadů, které při opravách vznikají. Po jejím otištění se jí splnila celoživotní touha, když ji Lufthansa nabídla volnou letenku do této země. „Byla to moje první návštěva Izraele a prožila jsem ji jako ve snách,“ píše ve své knize. Vypráví v ní také o živote v kibucu Kfar Masaryk, kde se setkala s Čechoslováky, kteří v Galileji našli svůj druhý domov; někteří dokonce již ve 30. letech minulého století..

Nemohu jinak, než abych přičinil také některé osobní vzpomínky na společné zážitky s Erikou Bezdíčkovou. Myslím, že nebylo u nás novináře, který by ji neznal. Pamatuji se na četné příhody, kdy dokázala simultánně hovořit a překládat z němčiny a maďarštiny, pamatuji, s jakou radostí jezdila po moravských památných místech, kde jsme ve vinných sklípcích zpívali společně moravské písničky a tančili verbuňk nebo čardáš. Jak vzpomínala ve chvilkách rozjímání na své rozhlasové učitele Otu Poppera - Pavla, Zdeňka Jirotku nebo Zdeňka Mahlera a na Valtra Feldsteina.

Od sedmdesátých let, po nástupu normalizace až do listopadu 1989, pracovala v bratislavské redakci Technických novin. Na Slovensku byly poměry ve srovnání se situací v českých zemích mírnější. Tehdy se na mne Erika také obrátila se žádostí, zda bych pro bratislavské noviny nepsal o české vědě a technice, přestože věděla že moje jméno bylo na tzv. „černé listině“ v ústřední evidenci „pravicových oportunistů“, kterou vedli na ÚV KSČ. Měl jsem k problematice velmi blízko, Erika mé česky psané články obětavě překládala a nebojácně publikovala.

Naše autorka má velkou rodinu – tři děti, šest vnuků, čtyři pravnoučata. Neskutečné se stalo skutečností, o jaké nikdy ani nesnila. Spíše měla za to, že její zdraví a život poznamená navždy pobyt v koncentračním táboře, odkud se nakonec zachránila útěkem z pochodu smrti. Vrátila se, v její rodné zemi ji čekalo prázdno a bezprizorní dvouleté toulání po evropských zemích, kde hledala svou existenci. O tom však bude snad vyprávět její druhá kniha, zatím s pracovním názvem „Těžký návrat“.

Erika Bezdíčková - Moje dlouhé mlčení, Kartuziánské nakladatelství, Brno 2010, celkem 96 stran + 34 fotografií na 16 stranách

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Středoevropské země, jež zasáhly ničivé povodně, dostanou 10 miliard eur z unijního Fondu...

jla Jiří Lacina
19. 9. 2024

Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které...

ČTK, kh Kateřina Havlická
19. 9. 2024

Několik bývalých zaměstnankyň obchodního domu Harrods v Londýně tvrdí, že je znásilnil či sexuálně...

Tomáš Vlach
19. 9. 2024

I přes veškerý rozsah tragédie ukázaly povodně i pozitivní věci – je to míra lidské solidarity, kdy...

ČTK, Lidovky.cz
19. 9. 2024

Výbuchy tisíců komunikátorů v úterý a ve středu v Libanonu byly bezprecedentní ranou pro hnutí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz