20.1.2021 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

KNIHA: Cesta z nevolnictví

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 27.11.2020 14:03

Na co ty knihy?

Skutečnost nikdy nebude jiná než: pán a kmán.

P. Milan 27.11.2020 17:24

Lze ovšem ovlivnit, kdo bude pán a kdo pán. Případně, kdo pílí a schopnosti z kmána pán, kdo lemplovstvím z pána kmán.

M. Krutý 27.11.2020 13:07

uvažoval jsem o koupi až do okamžiku "v díle často citovaný Jan Keller".

M. Valenta 27.11.2020 13:18

Taky mě přijde divné proč se s tím psal, když mu nezáleží na úspěšnosti prodeje.

P. Milan 27.11.2020 17:25

Taky mne to poněkud odrazuje. S Hamplem někdy souhlasím, jindy ne.

P. Pepax 27.11.2020 11:17

Tisíce naprosto nepotřebných absolventů ve vzspělých zemích a milióny lidí v rozvojovém světě pro které neexistuje smysluplná práce, tohle nemůže dobře dopadnout.

J. Pavelka 27.11.2020 11:27

problém je, že "nepotřebný absolvent" který dělá někde v neziskovce, není až takový problém, jaký se z něho dělá...kdo vystudoval VŠ bankovního managementu a dělá ve spořitelně u přepážky, na to nemusel studoval, ale stejně jako absolvent psychologie, který dělá marketing, nebo sociologie, který dělá v personalistice...mohl lépe vystudovat něco jiného, ale nakonec spousta absolventů (jakýchkoli) škol zdaleka nedělá v oboru...mám i známé na západě, kteří vystudovali kombinaci "užitečnéhoů a "neužitečného ů obeoru )sociologie a management)...stejně tak v těch profláklých neziskovnách může pracovat či "pracovat" vystudovaný právník, ekonom apod.....nehemží se to ttam kulturními antropology apod.Ten problém je jinde..

J. Pavelka 27.11.2020 11:29

Jinak ti lidé třeba nakonec dělají v jiném oboru, ale to neznamená, že by byli nějak neužiteční...

I. Schlägel 27.11.2020 11:54

Ano, ovšem problém je s těmi zbývajícími. Zejména v případě, když si budují kariéru jako politici. Najednou mají spoustu prostoru páchat dobro za příjemnou rentu.

D. Šimáček 27.11.2020 14:45

ne neužiteční ale tam kde jejich studium platí "stát" jsou přímo škodliví , kdyby si to platili sami , ať mají třeba deset vysokých škol a dělají třeba pekaře "státu tedy ostatním tím škoda nevznikne"

R. Polášek 27.11.2020 15:07

To je problém systému, kde vzdělání jedinci platí daňoví poplatníci. Může vystudovat třeba 2 - 3 školy, dvě současně první roky, , potom ještě třetí a klidně dělat toho pekaře. Anebo mizerně placenou sílu v neziskovce. peníze na to jeho vzdělání ale musí vybrat a potom utrácí stát a potom se máme divit, že máme třeba tak vysoké zdanění práce.

Kdyby si to vzdělání platil sám školným, musel by zatraceně uvažovat, jakou školu vystuduje a kdyby to nepovažoval za nutné, druhou vysokou školu by už určitě nestudoval. A toho pekaře či v té neziskovce za mizerný plat by určitě nedělal, musel by jít někde, kde dostane příslušně vysoký plat, aby mohl splácet dluh na školném.

L. Fnouka 27.11.2020 11:11

Jde více méně o politicko-filozofická úvahy, které jsou určitě zčásti správné, neboť situace v u nás se dostala opravdu do slepé uličky. Lidé přestávají věřit v demokracii a politici si dělají stále víc co se jim zlíbí. Typické je svévolné chování Zemana a jeho zakuklených všehoschopných slouhů. Nedá se s tím jak je vidět nic dělat a Zeman toho hojně zneužívá - opět opakuji že prezidentský úřad vůbec nepotřebujeme - to že škodí zemi nám Zeman předvedl a předvádí i nadále. Vlastně obecně platí, že když voliči jakéhokoliv státu připustí, aby měli ještě dnes na postu prezidenta např. komunistickou, papalášskou a charakterově a geneticky a ještě stalinsky křiváckou relikvii, je to po ně velmi zlé. Na vině jsou voliči - tj. retro-komunisté a určitě m.j. také nevzdělaní tupci, kterých bývá v takových státech až 40%. O přežití bude zakrátko bojovat demokracie v Evropě i jinde na světě (viz USA), v Evropě je stále více ohrožena sice dobrá, ale přece idealistická myšlenka EU atd... Idealistické filozofie a ideologie vždy ztroskotaly - viz náboženství, komunismus, fašismus ... Vzhledem k nízké vzdělanosti lidí přežívá nejdéle náboženství a každá víra, neboť vysvětlují "nevysvětlitelné", drží lid v poslušnosti, v lásce k bližnímu a ve víře v dobro. Na nic z toho lidé v demokracii ale už nevěří. Lidstvo tedy netrpělivě jen čeká na nějakou další ideologii, se kterou by se dalo zase pár desetiletí přežít - než se zjistí jako u demokracie, že to jde jen po omezenou dobu....

P. Nemec 27.11.2020 19:04

komunistickou, papalášskou a charakterově a geneticky a ještě stalinsky křiváckou relikvii...to musí být smutný život, vstávat i uléhat s jedinou myšlenkou

J. Ziegler 27.11.2020 11:02

Hamplovými téměř komunistickými bláboly nemá cenu se zabývat.

I. Schlägel 27.11.2020 11:51

Pan Hampl má v mnohém pravdu. Otázka zní, jak ji prezentuje. Knižně mu to jde lépe než verbálně, řekl bych. S komunismem jeho argumenty nemají nic společného, je v nich příliš mnoho logiky a minimum ideologie.

V. Kuhaj 27.11.2020 10:04

Hampla mám rád, nicméně mám k věci toto:

"životní úroveň většiny obyvatel stagnuje nebo klesá". Jsem hluboce přesvědčen, že jsme se nikdy neměli tak dobře jako teď. Chudí nejsou ještě chudší než byli, je to obráceně, stačí se podívat do zákona o hmotné nouzi, o státní sociální podpoře, o sociálních službách...to je komunistický blábol, kterým vždy ospravedlňovali všechna svoje svinstva. Máme se lépe, ne hůře, i ti chudí mezi námi!

Není u nás mizivá sociální mobilita. Nesrovnávám ji totiž s mobilitou v ideálním státě, ale s tou naší, předchozí. Každý si může vzpomenout, jaká sociální mobilita byla za komunistů. Opravdu se vyučená švadlena, dcera traktoristy, dostala do rodiny hudebníků? Opravdu se přátelili inženýři s pomocnými dělníky? Opravdu jsme si mohli migrovat dle vlastních představ nejen po Evropě (což jsme nemohli skoro vůbec) ale i po vlasti české? My už si opravdu nevybavujeme, že slovo "fluktuace" bylo slovo sprosté, protože každý slušný člověk přece zůstává v jedné fabrice od vyučení do důchodu?

J. Pavelka 27.11.2020 10:29

Ono je to u podobných textů těžké...autor chce něco sdělit, poukázat na nějaký trend apod. , ale dost často se mu jaksi nedaří to vystihnout , a tak argumentuje věcmi, které prostě nejsou pravda...

V. Kuhaj 27.11.2020 13:53

Literární hyperbolu, tedy nadsázku, chápu v krásné literatuře, tam ji dokonce vítám, ale v sociologickém odborném textu nemá co dělat. Tohle dělal Machovec, už jsem ho tu jednou zmiňoval, a byť je považován za filozofa par excellence, jednou ty jeho texty ale, právě kvůli těmhle prohřeškům, budou na své vědecké hodnotě notně tratit.

I. Schlägel 27.11.2020 11:57

Porovnával sociální mobilitu spíše globálně, ne v české kotlince. Samozřejmě, za bolševika byla mobilita prachmizerná i uvnitř drátěného zátarasu. Umístěnky, dlouhé výpovědní lhůty při změně zaměstnání, nedostatek bytů, mizerná dálniční síť, atd...

J. Pokoutný 27.11.2020 9:59

Jestli ono to chudnutí nemá nějakou souvislost s růstem populace v chudých zemích, daným i tím, že je ty bohaté/bohatší krmí a léčí.

P. Zinga 27.11.2020 8:50

Globalismus je jen jiné pojmenování hegemonie finančního průmyslu.

Proto jsem fandil Trampovi, který globalismus moc nemusel, na rozdíl od našich, vlastně globálních, užitečných idiotů.

R. Langer 27.11.2020 9:00

Proč tak složitě?

Globalismus je jen jiné pojmenování SOCIALISMU! ;-)

F. De Winter 27.11.2020 9:25

R^

Š. Hašek 27.11.2020 9:50

R^

D. Polanský 27.11.2020 9:46

Jak pravili klasici: kapitál nezná hranic. Dodejme, že podobně jako humanisté a aktivisté.

J. Lukavsky 27.11.2020 8:10

"ačkoli se technologie neustále zlepšují, životní úroveň většiny obyvatel stagnuje nebo klesá" no řekl bych, že spíš stoupají nároky. Dřív spaly všechny děti na peci v jednom chumlu, dneska musí mít každý svůj pokojíček.... např. Celá rodina se koupala v sobotu v jedněch neckách postupně....

"období „s nejmenšími sociálními rozdíly v dějinách Západu“ považuje Hampl padesátá léta minulého století" Takže s. vedoucí z Masny, Zeleniny, Mototechny, Knihy... se měl stejně jako dělňas od pásu nebo šička? Určitě ne! Ale je pravda, že peníze nebyly tak důležité, podstatné byly známosti, možnost získání "podpulťáků" či jiného "úzkoprofilového zboží". Ale jinak p.Hampl stojí za přečtení. J.L. end

Ale jinak p.Hampl stojí určitě za přečtení

J. Krásenský 27.11.2020 9:55

Dokud to byly jen nároky, šlo to vydržet. Jenže to začínají být nezbytnosti. Bydlíte na venkově? A máte rodinu? Pak je jeden automobil málo, protože rozvratem hromadné dopravy se nedostanete do práce , na úřady, k lékaři a děti do školy. A chodí děti do školy a kroužků - pak potřebují mobil a počítač. Naučit plavat patří k základnímu vzdělání, ale proč lyžařské kurzy? To je zbytky koníček. Řidičský průkaz by však měl být součástí výuky na středních školách a učilištích.

P. Moravčík 27.11.2020 11:17

Hampl myslí "Západ", nie RVHP, v tom sa nemýli.

J. Pavelka 27.11.2020 7:48

Nadnárodní korporace vnucují národním státům neomarxistickou agendu....???? Pokud existuje něco jako "neomarxistická agenda" (asi existuje spíše je otázka, zda je vhodné to nazývat neomarxismem)vnucují jí skutečně nadnárodní firmy??? a jsou dnes skutečně větší sociální rozdíly než dříve, třeba za první republiky.,,,atd.

R. Langer 27.11.2020 9:02

No, on je to v podstatě korporátní fašismus, tedy v principu socialismus...