1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KNIHA: Cejch

Když se řekne Sudety, tak většině občanů naší země vyvstane v mysli problematická oblast pohraničí, v které to vřelo v letech 1938-1945. Když se dále řekne soužití Němců a Čechů v Sudetech, tak některým občanům naskočí pupínky a jsou schopni vést sáhodlouhé řeči o tom, jak bylo ubližováno. Ale nic na světě není černobílé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jaroš 14.9.2021 20:46

Pane doktore, opravdu si myslíte, že po těch vyhláškách červeným písmem ohlašovaným popravám scelou svojí rodinou se ti nešťastníci o kterých píšete a neoznačuji je úvozovkami ,mohli dočkat. spravedlnosti. Opravdu si myslíte že vojáci werhmacht, ss, gestapa se mohli vrátit,, domů,, Rozhodně nesouhlasím s ekcesy při odsunu aby mi bylo rozuměno.

Š. Hašek 14.9.2021 18:30

Za přečtení stojí.

J. Hrdlička 14.9.2021 17:13

Já myslím, že odvážně stál na barikádách už co rozum začal brát:-)

L. Beneš 14.9.2021 16:54

Je to ubožák. Kolik mu asi může být let?

L. Beneš 14.9.2021 16:52

Velmi správně!

L. Beneš 14.9.2021 16:50

Pane Vodvářko, literární dílo, ať už jakkoli blízké reálnému životu reálných lidí, je stále jen fikcí, která zrcadlí subjektivní náhled spisovatelův, nikoli realitu samotnou. Pokud se nevracíte - jak píšete - ke starým křivdám, nechápu, proč toto literární dílo připomínáte. Němci mají své zkušenosti, Češi také. Zde je předstíráno, že kniha je zrcadlem života. Proč bychom nemohli stejně velkoryse hodnotit literaturu z pera jiných autorů, kteří popisují své životní zkušenosti zcela odlišné? V každém případě se s tím, jak ubývá přímých pamětníků, objevuje stále více "děl", která zpochybňují mravní integritu příslušníků českého národa, který se stal obětí surové agrese Němců, ať už to byli nacisté či nikoli. Němečtí hrdinové fackovali a fyzicky napadali Čechy na podzim 1938, Češi "holt" Němce fackovali po květnu 1945. Oběti na životech byly na té i oné straně. Dělat inventuru obětí na obou stranách by dnes bylo zcestné, byť by výsledky byly nesrovnatelné. Protože potom následovala válka a německá - vy byste možná řekl nacistická - okupace. Němci, kteří z větší části nadšeně následovali svého vůdce rodem z Braunau am Inn, jsou líčeni jako oběti zvlčilých pomstychtivých a zlých Čechů. Němci v tzv. Sudetech byli obětí bídy v důsledku hospodářské krize, ovšem podniky, které je propustily do nezaměstnanosti a hladu byly majetkem místních Němců nikoli Čechů. Výsledkem neustálého jednostranného připomínání oné pohnuté doby je pokřivení pohledu mladých lidí, kteří jsou pak ochotni na své o dvě generace starší příbuzné pohlížet jako na zločince, kteří by podle názoru pp. Schwarzenberga, Hermana a Halíka měli být postaveni před Norimberský tribunál. S podivem se podobný poblém neobjevuje u mládeže německé. Nechte už ty mrtvé v klidu spát jejich věčný sen!

T. Vodvářka 14.9.2021 15:31

Mně, pane Breii, pupínky, nenaskakují. Což je nejspíše meritum našeho nedorozumění. I Vám pokoj a mír.

J. Brei 14.9.2021 15:02

Vycházel jsem hned z druhé věty Vaší upoutávky: „Když se dále řekne soužití Němců a Čechů v Sudetech, tak některým občanům naskočí pupínky a jsou schopni vést sáhodlouhé řeči o tom, jak bylo ubližováno.“ A jak už zde připomněli i jiní – vychází mnoho dobrých knih. Proč tedy člověk, který doporučuje nevracení se ke starým křivdám a pohled vpřed, píše upoutávku na knihu, když ví, že v případě soužití Němců a Čechů „některým občanům naskočí pupínky a jsou schopni vést sáhodlouhé řeči o tom, jak bylo ubližováno“? Knihu si každopádně přečtu. Přeji pokoj.

M. Sedláček 14.9.2021 14:58

Asi to bude další "hrdina" s rudou knížkou, kterou zahodil 17.11.1989 (no asi později, pro jistotu).;-D

J. Hrdlička 14.9.2021 14:39

No, vždy je důležité nasadit oponentům psí hlavu již preventivně. Oblíbená to metoda právě za časů "soušek", přičemž u některých nejmenovaných to má popularitu dodnes:-).

J. Hrdlička 14.9.2021 14:38

Zdeněk Šmíd byl PAN spisovatel, přesně jeden z těch, u kterých stálo se zamyslet nad tím, co píše, i když s ním člověk nesouhlasil, žádné laciné moralizování, žádný mravní ehibicionismus, tam byla snaha opravdu sáhnout do bolavých období dějin a podat je ze všech úhlů pohledu.

Takže v románu Cejch nenajdeme ani byvší (45-89) nekritické jásání nad odsunem , přičemž se věci typu někdy až příšerných zločinů ho provázejících zamlčovaly, ani dnešní módní vypravěnky o hodných Němcích, kteří jen byli oběťmi zlých Čechů a zlého Hitlera (přičemž ty vypravěnky, kterých už se za těch skoro 32 let od pádu rudých urodilo neúrekom jsou mnohdy vydávány za odvážné a novátorské počiny, ač je to dnes spíše standard:-)) .

Jen závěr románu se mi zdál trochu nejistý a roztahaný, jakoby autor nevěděl, jak a kdy ho ukončit. Bez ohledu na to tato kniha za přečtení stojí, dovoluji si doporučit:-).

T. Vodvářka 14.9.2021 14:24

Patří pod pana Breie....

T. Vodvářka 14.9.2021 14:23

Nevím, jak jste dospěl k názoru, že se vracím ke starým křivdám. Pouze chci upozornit na zajímavou publikaci, která hodnotí jistou etapu našich dějin v pohraničí z poněkud jiného pohledu, než jsou "oficiální" stanoviska některých našich politiků či povědomí občanů. Možná si raději zkuste zmíněnou knihu přečíst. Každopádně děkuji za reakci.

Š. Hašek 14.9.2021 14:20

Myslel jste občany ČSR, kteří v tajných volbách kolaborovali s cizí, vražednou, zločinnou Německou Říší??? Toužili po majetku Židů! Víte, kdy byly schváleny v Říši Norimberské zákony???

A hlavně nepište, že "voni a Henlein nic, že byli muzikanti". A Beneš jim kradl, v roce 1937, i poslední slepici.

Š. Hašek 14.9.2021 14:15

Co to melete?

Š. Hašek 14.9.2021 14:14

Určitě. Ale také asi stovku dalších. Dnes jsou v módě jen ty jedny.

Š. Hašek 14.9.2021 14:13

Četl jsem. Je to kamínek do mozaiky Sudet. Kamínků by byly asi 3 000 000.

Je ale podivné, proč autor do článku zamontoval "mantru o zlých Němcích a dobrých Češích". Zřejmě Konrád Henlein byl dobrým Čechem a jeho voliči měli vskutku dobré srdce.

Pane Vodvářko, kolik Vám je let?

Četl jsem i jiné knihy, nebyly to kamínky do mozaiky, byly to kameny! Hodně těžké. Dneska by nás těmi kameny chtěli Posseltové zavalit.

V. Novák 14.9.2021 13:55

Sakryš! - ti Němci museli být ale zazobaní!

Na to že to byli chudáčci utlačení Zlými Čechy...

J. Jurax 14.9.2021 13:32

Četl jsem Cejch a pravím, že tuhle knihu stojí za to si přečíst.

J. Brei 14.9.2021 12:44

To je zvláštní, pane Vodvářko. Není to tak dlouho, co jste po mojí reakci na paní Rybnickou ohledně stavu kulturních památek v Sudetech a mém poděkování do Německa za to, že to byli Němci, kdo nám zařídil 50 let devastace naší kultury, reagoval otázkou, co s tím. Napsal jsem Vám stanovisko z Česko-německé deklarace z roku 1997 - nevracet se ke starým křivdám a hledět do budoucna. Tehdy jste mi napsal, abych se toho držel. Škoda, že Vaše rada pro Vás neplatí.:-(

F. Navrátil 14.9.2021 9:50

Publikací o tom, jak zlí Češi ubližovali hodným sudetoněmeckým árijcům, je jako much. Přivítal bych, kdyby se někdo odvážil napsat pravdivou knihu o životě a osudech židovské nebo české rodiny v pohraničí mezi dvěma světovými válkami. Pochybuji, že by autor takové knihy získal dotaci od Sdružení Adalberta Stiftera.

K. Salajka 14.9.2021 9:26

Zdeněk Šmíd je skvělý autor. O zabrání "takzvaných sudet" v době míru jsem zaregistroval jediný film a to Vlak dětství a naděje. V posledních 20ti letech to v literatuře i ve filmu vypadá, že spravedlivý hněv árijců vyprovokovali Češi neoprávněně se zdržující v pohraničních oblastech své země mezi Němci, (které zvali ke kolonizaci od 13. století.) tím, že sabotovali zavedení demokratického německého ordnungu. Na filmy o tom, jak smýšleli Němci o Slovanech , jaké zásady měla Henleinova strana , jak se chovali, zjevně nejsou štifty ! Nejspíš začneme Němce odškodňovat dřív, než od nich dostaneme reparace za epizodu 2. světové války, kdy vyvraždili statisíce Čechů.

P. Kmoníček 14.9.2021 9:21

Pane Vodvářko, za tento článek do stanete vynadáno. Hlavně od potomků "hrdinů" naši poválečné historie a potom od těch, kteří o dějinách našeho pohraničí vědí něco jen od "soušek" učitelek.

D. Polanský 14.9.2021 8:58

O knihu asi nebude až tak veliký zájem, stačí si uvědomit, že u nás má cca 1,5 až 2 miliony občanů majetek (domy, pole, zahrady) po Němcích. Možná kvůli hezké češtině, kterou recenzent chválí.