1.2.2023 | Svátek má Hynek


JERUZALÉM: Dny Václava Havla v Izraeli

7.11.2015

„Přátelství mezi našimi zeměmi a národy je nefalšované a dlouhodobé,“ říká Karel Sedláček, účastník cesty české delegace do Izraele. „Takové přátelství vždy stálo a stojí na osobnostech. Musí se ovšem pěstovat. Stagnace ve vztazích vždy znamená ochlazení a posléze sestup...“ Pak dodává: “Nejdůležitější je odvaha. Bez ní nelze uplatnit další kladné vlastnosti – jako by jim otvírala dveře... Odvahu lze jednoznačně vysledovat na všech osobnostech, které něčeho ve vztahu k Izraeli dosáhly.“

Mezi nimi byl určitě i československý a český prezident Václav Havel, který hned po nastoupení do úřadu obnovil diplomatické vztahy s Izraelem. Jemu byly věnovány v roce, kdy se slaví 25 let od obnovení diplomatických vztahů, „Dny Václava Havla”, jichž se česká delegace ve dnech 25. až 27. října zúčastnila. Byla vedená ministrem kultury Danielem Hermanem; s ním přicestovaly na další jednání i ministryně Karla Šlechtová a Michaela Marksová.

Karel Sedláček sám si Václava Havla hluboce váží pro jeho integritu, dosah jeho působení na mezinárodním poli a schopnost spojit lidi dobré vůle. Oceňuje jeho hloubku a duchovní otevřenost vůči různým denominacím a duchovním směrům. Kromě toho jej k Havlově osobnosti váže i působení jeho syna, ekonoma Tomáše Sedláčka, který byl v minulosti Havlovým poradcem.

Dny Václava Havla v Jeruzalémě byly zahájeny ne nezajímavým, ale i provokativním představením absurdního dramatu Audience z prostředí pivovaru, kde Havel za totality pracoval. V rámci těchto dnů byl otevřen v sousedství Hebronské ulice nový park nazvaný „Zahrada Václava Havla“. V hotelu King David v Jeruzalémě byl v průchozí chodbě odhalen obrovský Havlův podpis s typickým srdcem, které neopomínal připojit. Na Univerzitě v Tel Avivu přibyla nová „lavička Václava Havla“ vytvořená Bořkem Šípkem.

Pamětní deska v Havlově zahradě, Jeruzalém

Primátor Jeruzaléma Nir Barkat ve svém projevu při slavnostním otevření Havlovy zahrady vyjádřil i osobní radost nad jejím umístěním. Vyrůstal totiž ve čtvrti, kde se dnes park nachází. Neskrýval, že je opravdu zvláštní ctí, že v soutěži mnoha jmen izraelských a jeruzalémských rodáků zvítězilo jméno československého prezidenta: „Václav Havel chápal potenciál vzájemného přátelství,“ řekl Barkat a dodal: „Vyřiďte doma, jak je toto přátelství pro nás důležité.” Pamětní deska, otesaný přírodní kámen v záhonu bramboříků, hlásá do situace dennodenního teroru, který sužuje Jeruzalém: „Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí.“

Na mou otázku, jak se pan Sedláček cítil v Jeruzalémě, kde se dennodenně nějaký arabský terorista pokoušel vrazit někomu dýku do zad, odpověděl: „Záleží na tom, kde jsem se v Jeruzalémě pohyboval. Ve velké většině míst probíhá život nerušeně ve svých normálních kolejích. Když jsem však šel v pátek odpoledne kolem Damašské brány, bylo tam cítit napětí. Také dva tam čekající televizní štáby a řada policistů pocitu klidu zrovna nepřidaly. Nicméně byli jsme v Jeruzalémě i v době druhé intifády a k situaci v té době to má nyní daleko. Všichni zde ovšem vnímají zprávy z celého Izraele jako hrozbu a neberou to na lehkou váhu. I primátor Jeruzaléma zrušil minulý týden dlouho plánovanou cestu do Londýna právě z důvodu nelehké bezpečnostní situace.“

Pamětní deska v Havlově zahradě, Jeruzalém 2

Jako výkonný ředitel české pobočky ICEJ – Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém - se Karel Sedláček zúčastnil jednání ministra kultury ČR. Na pracovním setkání s představiteli ministerstva kultury Izraele je seznámil s řadou činností české pobočky ICEJ. Mluvil o dlouhodobé tradici pochodů Prahou v rámci akce Kulturou proti antisemitismu korunovanými v sídle Senátu veřejnými vystoupeními, jakož i o dlouholetém vyučování o antisemitismu a holocaustu na více než tisíci českých škol. Podruhé se konal pochod z Osvětimi do Žiliny na připomenutí hrdinského činu Vrby a Wetzlera. Ti vynesli zprávu o dění v Osvětimi a zachránili tak tisíce životů maďarských Židů. Izraelští partneři vyjádřili uznání i vděčnost za akce a demonstrace podporující Izrael.

Na závěr pak Karel Sedláček představil projekt, který mu momentálně nejvíc leží na srdci - Mezinárodní mistrovství ve znalostech Bible, které je plánováno na příští rok v Jeruzalémě. Uvedl, že toto mistrovství, které získalo záštitu ministra Hermana, se bude v Jeruzalémě konat vůbec poprvé, a požádal o jeho podporu i z izraelské strany. Pro náš rozhovor pak dodává: „Na podzim příštího roku by se měli setkat křesťané z celého světa k oslavě Bible v místě jejího vzniku. Věřím, že tato iniciativa, vycházející z České republiky, určitě přivede do Jeruzaléma i české účastníky.“ (www.biblejerusalem.com)

© Krista Gerloffová
www.wilberforce.cz

Foto Karel Sedláček