28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

JAZYK: Vnitřní Sudety?

Na Neviditelném psu 12.2. 2020 uveřejnil Zbyněk Petráček glosu, ve které přibližuje čtenářům nový pojem, nové označení typu krajiny, které přebírá od geologa a všeznalce dr. Cílka. Stejný text vyšel i v Lidových novinách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vágner 19.2.2020 21:00

Svět se zastavil, pan Cílek si dovolil trochu zaalegorizovat s pojmem Sudety. Vzhledem k tomu, že pan Cílek v poslední době prezentuje stále zřetelněji podezřele málo pokrokové názory, rázně se s ním vypořádat bude asi v partají Pavlíka Novotného stranickým úkolem.

J. Kalina 19.2.2020 14:59

- neznám člověka co vždy říká co si opravdu myslí - něco pro širokou veřejnost a v české televizi a opakovaně? = popularizace názorů blízkých lidem z české televize. Jinak by tam nebyl tak často. - docela si myslím, že se panu Cílkovi musí občas kroutit střeva, když se někdy musí vyjadřovat k některým skutečnostem a ví co by chtěli v televizi slyšet. viz třeba CO2 a co s ním.

R. Fiala 19.2.2020 13:01

Na rozdíl od Václava Cílka, jehož originální a nonkonformní úvahy a texty zajímají širokou veřejnost perly pana Perlína snad kromě několika kolegů dosud neznal prakticky nikdo. Zvlášť trapné je, že tento pan Nikdo dostal zřejmě od své partaje politické zadání na Cílka zvyklého říkat to co si opravdu myslí byť neohrabaně zaútočit. ODS se tak v roli potrefené husy přiřadila po bok Klubu českého pohraničí a jiných podobných spolků těch pravých (i když levých) českých vlastenců a němcožroutů.

J. Kalina 19.2.2020 11:43

pan Perlín (PF UK) patří k odborníkům co se roky zaobírají rozvojem - "i nerozvojem" různých venkovských oblastí v ČR i jinde. Spolupracuje s řadou kolegů, v regionální, akademické i státní sféře. Na rozvoj rozuměj i stav venkova je jistě jeden z těch povolaných. Tak bych se tolik nedivil, když lehce vystartoval na pojem vnitřní Sudety (jistě zajímavé a chytlavé označení) neb mu a kolegům zanáší drobet bordel do pojmosloví apod. Ono je totiž dost důležité udržet nějaké uznávané názvosloví, aby všichni kdo se o problému baví rozuměli pojmům stejně.

To že uvedl, že je komunálním politikem za ODS mu přičítám k dobru a dekoruji ho menším bobříkem za odvahu. Dalo se čekat a stalo se, že někteří diskutující použijí tuto informaci proti němu resp ODS. Pana Cílka znám z TV a některých článků a docela se na to dá koukat i číst - není to totiž žádný blbec a umí se obratně vyjadřovat, akorát bych řekl, že se začíná publicisticky rozkračovat nad mnoha obory a lze si jen přát, aby se mu nerozjely nohy a něco si nenatrhl.

M. Hoblík 19.2.2020 11:24

Nechápu, proč se někdo může pohoršovat na názvem vnitřní Sudety! Jsme přece Germáni, naše země byla vždycky německá, anebo někdo pochybuje?

J. Pavelka 19.2.2020 11:06

Jasně...

B. Lukáš 19.2.2020 10:36

Naprosto souhlasím..

Š. Šafránek 19.2.2020 10:27

Zbytečný článek. Cílek je sice profesí geolog, ale vystupuje především jako široce vzdělaný publicista. Je laciné jej ironizovat jako Brouka Pytlíka. Sudety jsou dnes pojmem nikoli geologickým, ale územně-sociálně-kulturním označujícím české pohraničí, které se 75 let po válce a 30 let po pádu komunismu nevzpamatovalo z odsunu německého obyvatelstva. Termínu vnitřní Sudety každý chápavý člověk rozumí jako přiléhavé paralele a pan Cílek ani nikdo jiný nemá v úmyslu jej zanášet do mapy.

P. Grigar 19.2.2020 9:40

..inu, něco na tom pojmu bude. Bydlím na venkově, vesnička v dolíčku, takový hanácký Třístoličník naruby. Nejbližší nemocnice je v sousedním okresu a současně i kraji. Druhá v pořadí vzdálenosti je v jiném okresu a současně i kraji, no a ta "naše", okresně i krajsky spádová je nejdál. Totéž platí pro hyper a supermarkety. A v Praze ani netuší, že existujeme.

Sranda k popukání.

V. Němec 19.2.2020 8:19

Jaké Sudety?

Části bývalého českého království!

T. Klíčník 19.2.2020 8:12

Je mi líto, ale výraz vnitřní periferie není vynález Václava Cílka, ale existoval dávno před ním. Nevím, bylo-li to poprvé, ale už v osmdesátých letech s termínem vnitřní periferie pracoval Jiří Musil, viz jeho práce "Nové pohledy na regeneraci našich měst a osídlení" z roku 1988.

Z. Ukolébavka 19.2.2020 8:03

Pan Cílek pouze interpretoval spoušť , která zde po ódéesácách zůstala. Místo toho, aby si autor sám sedl na pranýř, pohání na něj někohoho, kdož věci pojmenoval.

P. Kubáč 19.2.2020 7:55

Prudká reakce autora článku na slovo "Sudety" ukazuje, jak je toto pojmenování výstižné

K. Salajka 19.2.2020 7:46

Nebylo by hezčí nazvat tímto termínem celý prostor V4 ?

J. Peták 19.2.2020 6:32

Nevím, co pana Perlína tak rozčílilo, ale já Cílkovu označení rozumím. Ze Sudet se dnes jezdí za prací do Německa a Rakouska, za nákupy do Polska. Nebýt lufťáků, tak místní menší sídla chátrají.

Kdežto například městská periferie dnes přes den dost žije. Jsou tam někde sídliště, někde průmyslové parky, kde lidé pracují, k tomu nákupní centra a multikina. Žádná architektonická ani urbanistická krása, ale rozhodně to není zkomírající prostor.