22.10.2021 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

JAZYK: Slovo do pranice

Upozornily na to Novinky.cz. Na Twitteru OSN se objevil 18/5 příspěvek, který vyvolal značně odmítavé reakce. Stačí titulek: „Přestaňte říkat manžel a manželka, vyzývá OSN.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.6.2020 20:41

OSN zdegenerovala, když se vážně zabývá takovými peachovinami. Blbost bije o nebesa!

J. Prikner 4.6.2020 16:24

V OSN si vymýšlejí samé hovadiny. Není divu, že dneska svět tak blbě vypadá!!!

J. Hajský 4.6.2020 14:11

Myslím, že ty skupiny sestávající z mužů i žen by se lehce daly "genderově zneutralizovat" (jak to hezky označuje pan Stejskal). Místo "poslanci (senátoři) schválili" by se řeklo "poslanectvo (senátorstvo) schválilo". Jako se už říká "obecní zastupitelstvo" a V+W v jedné písni použili slovo "poplatnictvo". Bože chraň, že bych takové změny v jazyce vítal, ale šlo by to.

R. Benýšek 4.6.2020 13:22

Mně jako heterosexuálnímu bílému muži to dosavadní názvosloví vždy a ve všem vyhovuje a jde mi snadno do huby. Mám ale za to, že odsudky leckterých z Vás jsou příliš příkré, a že tak hřešíte na to, že patříte pohodlně k většině, resp. k ustálené tradici.

Ale kolik z Vás - vesměs mužů, tvářících se, že na nějakém názvosloví nezáleží, a že nové vymýšlení již jinde a jindy vymyšleného je zbytečnou ztrátou času a peněz by bylo ochotno, kupříkladu, k tomuto?: Po svatbě se vzdát svého dosavadního příjmení, a buď převzít příjmení manželky anebo dohodnout se na společném příjmení úplně jiném (protože při shodném příjmení se někdo toho svého dosavadního vzdát musí), třeba nějak kombinujícím ta vaše (vás obou) dosavadní. Anebo při zachování různých příjmení svolit, aby vaše společné děti měly příjmení po matce, a nikoli po Vás - otci.

Z. Lapil 4.6.2020 13:38

To nebude tím, že jste heterosexuální bílý muž, to je spíš tím, že jste Čech, respektive Slovan. Na rozdíl od "germánštin" rozlišují "slovanštiny" rod nejenom členem (angličtina snad ani to ne), ale i skloňováním přídavných jmen a časováním (byli bílí x byly bílé; bílé býlí sem nepatří).

Při svatbě lze příjmení těch dvou jakkoliv zkombinovat a určitě vím o člověku, který si své příjmení změnil; nevím, jestli a jak to zdůvodnil. Příjmení dětí je nutno určit dopředu, nevím, jestli nutně po rodičích a jestli nutně jednotně.

J. Hajský 4.6.2020 14:15

Také znám několik mužů, kteří po svatbě převzali manželčino jméno. U jednoho znám i důvod. Bylo to za hlubokého totáče a budoucí tchýně mu nabídla, že když si vezme jméno její dcery, koupí jim nového Renaulta, tenkrát běžně nedostupného. A on samozřejmě souhlasil.

R. Benýšek 4.6.2020 14:36

Možná jsem nezvolil dobré příklady.

Možná bylo vhodnější napsat, že většina z nás - mužů se nikdy nebude muset potýkat s tím, že bude mít v pracovní smlouvě i jiných dokumentech uvedeno jako povolání: zdravotní sestra (to je totiž, myslím, jediný dnešní oficiální název této pracovní pozice).

A mimochodem, pokud/až to gender -vyrovnání jednou bude povinné či (pro začátek a přechodně) povinně-dobrovolné, tak oprášit slovo "choť" (platné již dnes ne-uši-rvoucně pro obě pohlaví) by mohlo být vcelku přijatelné řešení :- ).

P. Staronový 4.6.2020 14:40

Zdravotních sestráků je celkem dost a přibývají.

Většina profesí má přechýlený tvar.

Oprašovat lze ledacos. Svinstvo je nařizovat.

Z. Lapil 4.6.2020 14:42

Strávil jsem onehdy pár dní v nemocnici, a opravdu tam na oddělení byl rozpis služeb: Noční sestra - J. Novotný. Jméno jsem si samozřejmě vymyslel.

J. Hajský 4.6.2020 14:50

Stalo se už asi před deseti lety. Byl jsem na návštěvě v jedné nemocnici a tam na chodbě na nástěnce byl seznam osazenstva oddělení. A u jednoho muže tam bylo napsáno "zdravotní bratr".

P. Staronový 4.6.2020 14:37

To vše je buďto možné, pak se na tom partneři domluví, nebo na/zakazuje nějaký zákon.

Nic proti domluvě, problém jsou ta nařízení. Už tak jich je v Česku dost, nemá cenu přidávat další a ještě blbější.

J. Jurax 4.6.2020 21:04

No, asi kdo chce říká třeba senátorstvo, je-li srandista nebo progresivně gender potrhlý nebo strachem bez sebe z militantních feministek a jiných genderblbů.

Ale ať se z toho proboha nedělá závazná norma, aby se jeden bál mluvit o senátorech a o manželce, aby nebyl mediálně ostrakizován a profesně ničen militantními aktivistkami, jejichž ženství bylo takovými slovy dotčeno, uraženo, ba pokáleno. Potažmo genderblby všech možných pohlaví.

Ze zemí tzv. západu se jeden občas doví, že mnohý vysokoškolský učitel, zvlášť bílý, byl vyhozen a profesně likvidován pro menší peachovinu.

Protože blbost takových nápadů je chytlavá a progresivních nejen gender hňupů se pár najde všude. I u nás. A jsou hodně uječení.

J. Vintr 4.6.2020 12:57

Místo tohoto dlouhého traktátu stačilo napsat, že OSN je organizace, kde se za spoustu peněz zabývají jen blbostmi a že by bylo nejlepší ten spolek přestat financovat

P. Staronový 4.6.2020 12:19

Pan Stejskal se pokouší najít alespoň nějakou logiku tam, kde je jen pustá (a blbá) ideologie.

Z. Lapil 4.6.2020 13:42

Bohužel i tato logika jazykově zakopne ve chvíli, kdy se začne zjišťovat, čí choť to je: představuji vám svého chotě x svou choť.

Maximálně funguje ještě: "Choti, choď".

M. Krátký 4.6.2020 11:47

dekadence a potom už jenom tma !!!!!!

P. Lenc 4.6.2020 11:37

Jde vidět, že OSN je neuvěřitelně potřebná...Nakonec, za ty prachy se dá vymyslet i větší koko..na.

J. Pospíšil 4.6.2020 9:59

Domnívám se, že na této planetě je třeba věnovat se jiným záležitostem, než řešit, zda je manžel muž a manželka žena a jak se mají oslovovat

Snad by bylo výhodnější věnovat se výchově k životnímu stylu, který odpovídá anatomii a fysiologii lidské bytosti.

M. Hoblík 4.6.2020 9:56

Kam až dojde blbost lidská?

P. Kopáček 4.6.2020 9:35

Je opravdu nutné častovat české čtenáře takovými zhovadilostmi? Když Američan plodí stupidity, ať si plodí, ale v české kotlině bychom se tím snad vůbec nemuseli zabývat...

V. Povolný 4.6.2020 9:37

OSN není Američan.

P. Lenc 4.6.2020 11:35

Nojo, když ale pan Kopáček nemá ty američany rád...

V. Povolný 4.6.2020 8:44

Tak to je fakt bomba. Změníme slovník a svět hned bude lepší. Tedy ne lepší, ale bude lépe odpovídat našim představám o tom, jaký by měl být. A to pouhou změnou slovníku. Není to geniální?

Tedy, organizace, která se zabývá takovými otřesnými hovadinami by měla okamžitě přijít o finanční zdroje. A stejné pravidlo by se mělo uplatnit na všechny ostatní parazity. To by byl řev!

R. Gramblička 4.6.2020 6:35

To je taková ptákovina, že ani nemá cenu se tím zaobírat. Jen to dokládá dysfunkčnost a zbytečnost OSN. Nedivím se Trumpovi, že chce s podporou OSN skoncovat

Tak mně napadá, že v rámci dnešního blbnutí by women v anglofonním světě měli důrazně protestovat, že jsou označování jako woman/women. Vždyť v názvu svého pohlaví mají jasně a zřetelně toho nenáviděného utlačovatele, šovinistu a supremacistu, co si říká MAN (!) To je přece skandální, jakto, že dosud nejsou women v ulicích. A můžou jen tiše závidět našim ženám. No tak, women, nasadit růžové pussyhats a hurá do ulic!

J. Uzel 4.6.2020 12:10

Růžové? Těm, co chodí s tímhle na hlavě v drtivé většině odpovídá spíš fialová.

R. Gramblička 4.6.2020 18:08

tak jsem si je vygůglil a většina z nich má světle až sytě růžovou, takže kecáte