15.8.2020 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

JAZYK: Slovo do pranice

Upozornily na to Novinky.cz. Na Twitteru OSN se objevil 18/5 příspěvek, který vyvolal značně odmítavé reakce. Stačí titulek: „Přestaňte říkat manžel a manželka, vyzývá OSN.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 4.6.2020 13:22

Mně jako heterosexuálnímu bílému muži to dosavadní názvosloví vždy a ve všem vyhovuje a jde mi snadno do huby. Mám ale za to, že odsudky leckterých z Vás jsou příliš příkré, a že tak hřešíte na to, že patříte pohodlně k většině, resp. k ustálené tradici.

Ale kolik z Vás - vesměs mužů, tvářících se, že na nějakém názvosloví nezáleží, a že nové vymýšlení již jinde a jindy vymyšleného je zbytečnou ztrátou času a peněz by bylo ochotno, kupříkladu, k tomuto?: Po svatbě se vzdát svého dosavadního příjmení, a buď převzít příjmení manželky anebo dohodnout se na společném příjmení úplně jiném (protože při shodném příjmení se někdo toho svého dosavadního vzdát musí), třeba nějak kombinujícím ta vaše (vás obou) dosavadní. Anebo při zachování různých příjmení svolit, aby vaše společné děti měly příjmení po matce, a nikoli po Vás - otci.

Z. Lapil 4.6.2020 13:38

To nebude tím, že jste heterosexuální bílý muž, to je spíš tím, že jste Čech, respektive Slovan. Na rozdíl od "germánštin" rozlišují "slovanštiny" rod nejenom členem (angličtina snad ani to ne), ale i skloňováním přídavných jmen a časováním (byli bílí x byly bílé; bílé býlí sem nepatří).

Při svatbě lze příjmení těch dvou jakkoliv zkombinovat a určitě vím o člověku, který si své příjmení změnil; nevím, jestli a jak to zdůvodnil. Příjmení dětí je nutno určit dopředu, nevím, jestli nutně po rodičích a jestli nutně jednotně.

J. Hajský 4.6.2020 14:15

Také znám několik mužů, kteří po svatbě převzali manželčino jméno. U jednoho znám i důvod. Bylo to za hlubokého totáče a budoucí tchýně mu nabídla, že když si vezme jméno její dcery, koupí jim nového Renaulta, tenkrát běžně nedostupného. A on samozřejmě souhlasil.

R. Benýšek 4.6.2020 14:36

Možná jsem nezvolil dobré příklady.

Možná bylo vhodnější napsat, že většina z nás - mužů se nikdy nebude muset potýkat s tím, že bude mít v pracovní smlouvě i jiných dokumentech uvedeno jako povolání: zdravotní sestra (to je totiž, myslím, jediný dnešní oficiální název této pracovní pozice).

A mimochodem, pokud/až to gender -vyrovnání jednou bude povinné či (pro začátek a přechodně) povinně-dobrovolné, tak oprášit slovo "choť" (platné již dnes ne-uši-rvoucně pro obě pohlaví) by mohlo být vcelku přijatelné řešení :- ).

P. Staronový 4.6.2020 14:40

Zdravotních sestráků je celkem dost a přibývají.

Většina profesí má přechýlený tvar.

Oprašovat lze ledacos. Svinstvo je nařizovat.

Z. Lapil 4.6.2020 14:42

Strávil jsem onehdy pár dní v nemocnici, a opravdu tam na oddělení byl rozpis služeb: Noční sestra - J. Novotný. Jméno jsem si samozřejmě vymyslel.

J. Hajský 4.6.2020 14:50

Stalo se už asi před deseti lety. Byl jsem na návštěvě v jedné nemocnici a tam na chodbě na nástěnce byl seznam osazenstva oddělení. A u jednoho muže tam bylo napsáno "zdravotní bratr".

P. Staronový 4.6.2020 14:37

To vše je buďto možné, pak se na tom partneři domluví, nebo na/zakazuje nějaký zákon.

Nic proti domluvě, problém jsou ta nařízení. Už tak jich je v Česku dost, nemá cenu přidávat další a ještě blbější.

J. Jurax 4.6.2020 21:04

No, asi kdo chce říká třeba senátorstvo, je-li srandista nebo progresivně gender potrhlý nebo strachem bez sebe z militantních feministek a jiných genderblbů.

Ale ať se z toho proboha nedělá závazná norma, aby se jeden bál mluvit o senátorech a o manželce, aby nebyl mediálně ostrakizován a profesně ničen militantními aktivistkami, jejichž ženství bylo takovými slovy dotčeno, uraženo, ba pokáleno. Potažmo genderblby všech možných pohlaví.

Ze zemí tzv. západu se jeden občas doví, že mnohý vysokoškolský učitel, zvlášť bílý, byl vyhozen a profesně likvidován pro menší peachovinu.

Protože blbost takových nápadů je chytlavá a progresivních nejen gender hňupů se pár najde všude. I u nás. A jsou hodně uječení.