Diskuse
JAZYK: Od píky, po přeslici, po meči
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Mimochodem - rok zániku Sámovy říše není znám.
On tedy není znám ani důvod jejího zániku, jen se uvažuje o následcích velké sexuální apetence samého Sáma a plodnosti jeho manželek...
Prostě jen nastane velké ticho po dokladech.
Rok zániku Sámovy říše.
Na takovych vecech se baziruje, protoze se to da jednoznacne znamkovat. Spada to pod druh vyuky zvany biflovani a snad jediny pozitivni vystup pro zivot z takove vyuky je procviceni pameti.
Kdyby biflovani bylo branou do nebes poznani, uz davno by nas vychodni narody predbehly, Japonsko by uz davno vladlo svetu, o Cine nemluve, ale neni tomu tak, nebo aspon nevladnou tak, jak si pomyleni lide predstavovali. Mozna je na miste se zeptat, kolik studentu z nasi Zapadni kultury jezdi za vyssim vzdelanim na Vychod a kolik tech z Vychodni kultury za nim prijizdi sem na Zapad. Proc asi? A dale, proc i v tom pripade studentu z asije vystudovanych zde tito neexploduji jako hvezdne Novy... Nerikam, ze mnozi nejsou uspesni, ale pri te jejich pili a naprostemu, temer, ci prakticky spartanskemu venovani se vzdelavani prakticky od kolebky, tlaceni rodici, by ty vysledky mely byt naproto jednoznacne (nahled do techto praktik je pro nasince naprosto decimujici). Jenze tomu tak neni. Nemluvim ovsem o studijnich vysledcich, o titulech, ale o pracovnich vysledcich, kde bych ocekaval naprosto markantni vycnivani nad jedince nasi Zapadni kultury, jako hvezdne Novy prezari vsechny sve hvezdne sousedy.
Neschopnost počítat není důsledkem výuky množin,
ale odklonu od "byflování" - násobilku se musíte nadrtit, i ty součty musíte znát. Neznáte-li, je kalkulačka lepší.
Množiny jsou základem moderní matematiky (ne té nejmodernější, tak do 50. let minulého století), jak ukázal Bourbaki - jenže co z moderní matematiky se učí na základní škole? I střední končí infinitesimálním počtem, což jsou Leibnitz a Newton. Základní škola - to jsou počty, aritmetika s úplným základem algebry, střední (dbrá střední) se dostane na začátek derivací a integrálů, ovšem tak, že je zapomene každý, kdo nejde studovat matematiku, fyziku nebo technický obor. A teoretici hodlali stavět to, co končí 17-18.. stoletím na základech z 19. - aniž by ovšem našli můstek k těm počtům. Navíc to učitelům pořádně nevysvětlili...
Na základní škole
není možné vyučovat moderní matematiku, když žáci nedovedou počítat. Navíc množiny začínají mít pedagogický význam jen tehdy, přejde-li se k množinám s nekonečným počtem prvků. Hrušky s jablky vám k pochopení matematiky nepomůžou.
Skvělé!
Jenom mi trochu vadí, že srnky umírají.
Podle mne je umírání vyhrazeno pro lidi; srnky hynou nebo pojdou, ryby třeba leknou.
Trochu moralistický text,
osobně bych věci tak tragický neviděl. Dnes se píše snad 100 krát více než kdysi. Je to dáno emailovou poštou, internetovým zpravodajstvím, vydáváním hromady publikací, časopisů atd. V takovém množství je zákonitě i více nekvality.
Ty množiny jsou opravdu pikantnost. Drtivá většina učitelů mateamtiky, třebaže je kdysi učila, vlastně nevěděla, proč se učí, k čemu budou dobré. Pro část matematiků je hypotéza kontinua vzrušující problém, ale pro většinu smrtelníků jsou vzrušující naprost jiné věci. Tak je to i s historií. Každý by rád viděl důležité to, co jej živí. Manažeři jsou výjimkou, ti jsou důležití sami o sobě.
Prosba
Movitý není totéž co mohovitý. Měl by to někdo decentně připomenout těm, co se živí veřejným mluvením a psaním. A při té příležitosti i takovou drobnost jakou je odpovědnost, úměrná vlivu jejich produkce za stav společnosti ve věcech mnohem závažnějších. Leč bohorovnost nahrazuje svědomí. To už není "Free, Cool, In".
Re: Prosba
Ne zcela. Slovník spisovného jazyka českého - vizte druhý význam slova movitý: movitý příd. 1. práv. takový, kt. může být přemísťován; mobilní (op. nemovitý): m. majetek; m-é jmění; m-é věci movitosti *2. zámožný, mohovitý: chlapík m. a štědrý (Maj.); → podst. movitost v. t.
mohovitý příd. poněk. zast. majetný, zámožný, bohatý: m. člověk; m. sedlák; m. grunt; → přísl. mohovitě; → podst. mohovitost v. t.
Pokud jde o připomenutí jejich odpovědnosti, pokud to souvisí s jazykem, ano, snažím se, pokud jde o obecnou morálku, je to jiné než jazykové téma.
Je skutečně nutné
mít v tom textu ony idiotské a s tématem nesouvisející hyperlinky?
Tento kretenismus na českém internetu sleduji již dlouho, asi nejlepší byla reklama na dětské tábory napojená na klíčová slůvka článku o koncentráku. To skutečně žádného, vole, prodakt, vole, manažera nenapadne že je to obtěžující a hlavně hloupé?
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz