18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

JAZYK: Noviny (maličkosti jen zdánlivé)

Čtu denně zprávy z asi tak deseti českých zpravodajských portálů, někdy více, čtyř zahraničních a dál podle toho, na co upozorní naše i zahraniční přehledy tisku. Taky nějaké blogy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 5.8.2013 21:11

Prestal jsem cist u Nas problem je jinde

protoze takhle spatlany clanek, to snad ani pan Ulc nedela.

V. Braun 5.8.2013 19:37

Komentované zprávy paní autorky

Čekal jsem pojednání o jazyku a dostalo se mi článku kde se zmínky o jazykových prohřešcích míchají s osobními názory autorky na spoustu dalších oblastí, takové kamuflované "komentované zprávy". Škoda.

M. Suková 5.8.2013 20:01

Re: Komentované zprávy paní autorky

Tuhle výhradu chápu, spadlo to do rubriky Jazyk, protože se to zčásti jazykem zabývá, já se jím zabývám často, to jednak, a jednak proto, že je to vlastně nezařaditelné. Spíš mě tentokrát, a nikoli poprvé a nejspíš nikoli naposledy, zajímá, jak se do jazyka, v tomto případě stylistiky (odkaz na recenzi z Aktuálně) promítá myšlení a postoje autora. Pokud jde o další dvě ukázky, tam už jde o to, že ten, kdo se jazykem zabývá profesionálně, je to jeho pracovní nástroj (novinář) příliš nadsazuje své sdělení a postoje, snad i tlak redakčních termínů (lhůt) nad úvahu o pozadí faktů. Jeho slovo je nad fakty. Úvaha o myšlenkových proudech ve společnosti pak vyplynula. Asi jsem to podala příliš zhuštěně, budu se muset někdy v budoucnu zaobírat analýzou textů zevrubněji.

V. Ondys 5.8.2013 9:28

:)))))))))))))) Každý trpaslík v opojení

že se lopotně vyškrábal na Říp může ostatním :)))))))) trpajzlíkům předstírat rozhled obra. :))))))))) Otázkou je, zda Evropa se svými hodnotami fakticky nezačíná až za :)))))))))))) Krušnými horami...

V. Ondys 5.8.2013 9:47

Re: :)))))))))))))) Každý trpaslík v opojení

...na Říp, může...

D. Polanský 5.8.2013 8:35

No moc mi nesedí, když se napíše že něco je logické,

tady kupříkladu lumpárny poslanců. Takhle (ne)logicky si to budeme zdůvodňovat ještě XXX... let. S první republikou je to kapánek složitější, dynamiku průmyslu výrazně zajišťovala,  v nepoměru k počtu obyvatel, německá komunita, viz statistické ročenky. V R-U to bylo nějak tak, jak píše autorka.

K svobodě moje řčení:  Svobodná volba bez odpovědnosti je jako studna bez vody.

Jinak díky za tento typ článků. Oproti převládajícímu stereotypu jsou příjemným osvěžením.       

J. Vyhnalík 5.8.2013 4:17

Ad Mynář

To, že se Mynář pouští do politických úvah není žádná náhoda. Je to úmysl, kdy Miloši Zemanovi testuje odezvu na nějaké myšlenky a často říká věci, které by Miloš Zeman jako "nadstranický" president říci nemohl.

Mynář tedy není kancléř, ale je fakticky jakýmsi výkonným alter egem Miloše Zemana.

P. Pavlovský 5.8.2013 2:58

Desinterpretace

= "Když se kecají blbosti, spím." Vůbec nezaznamenali, že tímto výrokem označil ostatní politiky – ostatní lidi – za blbce a sebe za nadřazeného. Toho by se politik neměl dopustit ani omylem.=

Omyl! Tímto výrokem je pouze řečeno, že někteří poslanci někdy ve sněmovně říkají blbosti. Nic víc!

Autor tím snad jenom m.j. řekl, že on blbosti ve sněmovně neříká, protože pak by musel mluvit ze spaní :-)

V. Váňa 5.8.2013 9:14

Re: Desinterpretace

Vážený pane Pavlovský,

přikláněl bych se spíše k výkladu pí Sukové.

Když dotyčný pán spí, těžko může posoudit, zda ti, co právě vystupují, mluví hlouposti.

Podle mé interpretace to byl jen takový obranný bonmot, ze kterého příznivci knížete učinili "protiopoziční" motto.

A dotyčný pán nám sám koneckonců předvedl, že dokáže také sem tam plácnout pěknou blbost.

P. Pavlovský 5.8.2013 9:32

Re: Desinterpretace

Soudím podle sebe. Když představení v divadle za nic nestojí,  tiše usínám.

Tuto schopnost jsem získal až cca po 20 letech v profesi, a kolegové mi ji závidějí. Ještě nikdy jsem o nic nepřišel :-)

J. Milota 5.8.2013 15:57

Re: Desinterpretace

Pane Pavlovský, tomu podřimování v "divadle" říkáte profese?

Nejste nakonec nějaký divadelní profesor? Jaký prospěch má společnost z takových teatrologů, jako jste vy?

P. Pavlovský 5.8.2013 16:50

Re: Desinterpretace

Vážený pane Miloto, je vidět, že toho o divadelním světe moc nevíte. I když nejsem umělec, dělal jsem profesí celou řadu: kritika, dramaturga, teatrologa, pedagoga, produkčního atd.

V případě podřimování jsem měl na mysli kritiku, ovšem takovou, kterou jsem si jako člověk, který měl své hlavní povolání jiné (v mém případě učení na FFUK), mohl a můžu dovolit.

Nemusím psát o všem co vidím, mohu psát jen o tom, co mne nějak víc zaujme. Toho je samozřejmě menšina. Snad vás nemusím přesvědčovat, že když něco ze 3/4 prospím, tak o tom pak nepíši.

Už asi 30 let zastávám názor, převzatý od asi největšího kritika, který kdy šlapal pražskou dloažbu, Maxe Broda, že psát o nepodarcích je vlastně ztráta času - stačí mlčet. Ono toho dobrého je pořád víc, než stačíte slušně a soustředěně napsat.

A tak mohu ta průměrná či podprůměrná představení klidně z  větší části prospat - nepíši o nich. O to větší pozor dávám od chvíle, kdy mě to vezme tak, že si řeknu: O tomhle MUSÍM NAPSAT. Mám tu výhodu, že jsem sice profesionál, ale nepíši pro peníze,  někdy dokonce i zcela bez honoráře - jsem jediný teatrolog a div. kritik. v ČR, kterému Divadelní noviny zřídily na iDN vlastní blog.

P. Zeman 5.8.2013 15:07

Re: Desinterpretace

Myslím, že profláklých mlátičů prázdné slámy je v PS dost na to, aby poslanci věděli, které má cenu poslouchat a u kterých je možné si bez ztráty souvislosti zdřímnout.