Diskuze
JAZYK: Kozí mečení a zapomínání
Děkujeme za pochopení.
D. Polanský
Kozu hlavně slyším v mé
Děti umí mluvit až moc. To si jenom namlouváme, že ne. Trochu horší je to s psaným projevem, e-maily nás nenápadně vedou k úsečnosti. Pokud si vzpomínám na literarní výchovu, tak to byl děs a hrůza. Učili jsme se životopisná data. Doufám, že brzy zruší pedagogické školy.
P. Krasny
I love your accent
Uz ani nevim kolikrat jsem tuhle vetu slysel. American je ten posledni kdo by nad prizvukem ohrnoval nos.
J. Calta
Mobilování
Trochu mě překvapuje, že autorka použila slovo „mobilovat“. V poslední době se podobné výrazy šíří, na můj vkus, až příliš rychle. Máme-li mobilovat ve významu telefonovat z mobilního telefonu, měli bychom mít i nějaký pěkný výraz i pro telefonování z pevné linky, navrhuji pevňákovat. Podobně je to s mnoha dalšími označeními činností, která vznikla zkrácením víceslovných výrazů. Velice mě tahá za uši šnorchlování – chybí mi pak jednoslovný výraz pro přístrojové
potápění, mně se líbí hezké české, analogicky vytvořené, skubování. Teď vlastně
nepíšu naklávesnici, ale klávesuji, pěkně se dá zaklávesovat i klavírní
koncert. Kdybych psal tužkou, budu tužkovat. Až dostanu hlad půjdu si
utopinkovat v topinkovači topinku.
M. Suková
Re: Mobilování
Vtipné je to, co píšete. Ale doplním to: jednak jsem to slovo užila k dokreslení situace (telefonovat za jízdy není moc ohleduplné, slovo mobilovat, jež patří do obecné češtiny, mi tam přišlo případné), jednak i samo slovo telefonovat je odvozeno od původem cizího slova telefon. Odvození slovesa od podstatného jména se děje často, aniž si to uvědomujeme, tehdy, kdy aparát předchází činnost - napřed byl telefon, potom činění s ním; podobně je to s tím šnorchlem. Důvodem je nejspíš to, že s jiným předmětem nelze danou činnost dělat (šnorchlovat), zatímco užití neutrálního slovesa (třeba "volat") nesděluje přesně, co se tím míní: volat na někoho, volat z pevné linky..., potápět se lze různými způsoby atd.
Z. Kulhánková
Americké ohrnování nosu nad přízvukem?
Na to jste přišla jak? Nevím, jak dlouho jste v Severní Americe strávila, ale já tady žiju většinu svého dospělého života, můj český přízvuk by se dal krájet nožem, ale nikdo nade mnou kvůli němu nos neohrnuje.
Držte se toho, co znáte a čemu rozumíte.
B. Volarik
Re: Já taky.
Zrovna tady, v jižní Californii je přízvukem obdařen kde kdo. Když jsem vyučoval semináře pro realitní agenty o financování rodinných domků a podobných nemovitostí , začínal jsem jako "ice breaker" tímhle: Dnešní seminář bude veden s československým přízvukem (tehdy byla Czechoslovakia), takže každý musí dávat pozor, nikdo neusne..a to je přece pro vzdělávání to nejdůležitější. Pak jsem dodával: Tady, v jižní Californii musíte mít přízvuk, pokud ho nemáte, vypadáte podivně a nikdo s vámi nebude dělat business. Já jsem věnoval 33 let práci na mém československém přízvuku, ba jsem i byl tak pilný, že jsem se tam šel narodit.
Obecenstvo se větinou docela slušně zachechtalo a ledy byly prolomeny. Často se mě různí člověci ptají, jestli nejsem z Anglie nebo ze Skotska... v takovém případě vždy poděkuji a vysvětlím, že jsem "cancelled Czech" (slovní hříčka - šek/check .. vyslov "ček"). Ženské mi pořád tvrdí, že zním jako Sean Connery, za což vždy slušně poděkuji. Když přijde řeč na přízvuky, tak hlásím, že jsem do Ameriky přišel ve věku 33 let a tudíž si přízvuk musím ponechat na furt (krásné slovo..jednotka dočasnosti: Jeden Furt). Načež je mi většinou řečeno, že by byl hřích pokoušet se toho přízvuku zbavit, neb je rostomilý. Každý Američan má ovšem nějaký přízvuk, stejně jako Pražáci, Madí Boleslavové, Hanáci a o Moravských Slovácích ani nemluvit (pocházím z Moravské Nové Vsi - tam sa múví). Po 33 letech v Americe vám hned řeknu, kdo je z Nu Džojzi (New Jersey), protože místo do práce (work) jde do WOJK. Texasana poznáte na sto honů (Y´all) atd...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz