17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

JAZYK: Jasná mluva a její politizace

Jazyk se pochopitelně vyvíjí v čase. Vyvíjel se samozřejmě i v dobách, kdy lidé tento vývoj nereflektovali. Tento vývoj probíhá zcela přirozeně, může ale probíhat i nepřirozeně, pod tlakem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Koreň 13.12.2019 18:40

“Jenže slovo hate, které původně označovalo pouze emoci, se nyní používá pro označení „nepovolených“ názorů.”

Ano, tak to chápou lidi, kteří hájí své domnělé právo na absolutní svobodu slova včetně hate speech. Ti ostatní chápou pojem hate speech v jeho původním významu jako projev, jehož cílem je vzbudit "silnou negativní emoci" vůči někomu jinému, obvykle nějaké menšině. Věcná kritika tedy z definice není hate speech.

Proč domnělé? Protože právo na absolutní svobodu slova neexistuje, např. křivé obvinění jiného člověka je trestné. Hate speech je sice trestná jen ve výjimečných případech, ale např. americké firmy ji mezi zaměstnanci zakazují a trestají.

J. Jurax 14.12.2019 0:00

Ano.

Ovšem co je hate speech určujeme MY! Takže bacha!

M. Koutný 13.12.2019 16:32

Typický zkratkový název byla Drutěva - DRUžstvo TĚlesně VAdných. Můj tatínek, když narazil na nějakého hodně nablblého úředního šimla nebo podobnou organizovanou havěť, říkal tomu Drduva - Družstvo duševně vadných.

V. Kolman 13.12.2019 17:09

Lidé si ze zkratek dovolili dělat i srandu.

Otázka: Co je to TONAKADOZA?

Opověď: TOvárna NA KAmínky DO ZApalovačů.

O. Zuckerová 13.12.2019 14:01

Kdokoliv by chtěl apelovat na lidskost a soucit, je automaticky v lepším případě cvok a v tom horším veřejný škůdce... Tak tenhle výklad se mi nezdá. Spíše takto: Kdokoliv by chtěl pod záminkou lidskosti a soucitu propašovat do té které země nekompatibilní etnikum, otevřeně prohlašující svou nenávist k místním tradicím, je podvodník a zrádce... asi tak. Na lidskost u nás totiž nikdo nemusí apelovat, to je vidět na veřejných sbírkách pro postižené katastrofami i mimo naši zem.

J. Kanioková 13.12.2019 16:33

R^R^R^

V. Čermák 13.12.2019 18:53

R^R^R^

P. Vybíhal 13.12.2019 19:40

Paní Zuckerová,

pro nacionální socialisty byli "nekompatibilním etnikem" židé. Když porovnám lidské oběti náboženství nacionalismu a náboženství islámu, pak se jako nesrovnatelně nebezpečnější jeví nacionalismus.

T. G. Masaryk se v době Hilsneriády veřejně postavil proti pověře, že židé spáchali na Anežce Hrůzové rituální vraždu. Za to byl málem vyštván ze země. Jsou pro vás lidé, kteří mu vyhrožovali šibenicí kompatibilní?

Pavel Vybíhal

V. Braun 13.12.2019 20:57

Nějak pod tímto příspěvkem postrádám nadšený souhlas paní Kaniokové, ale usuzuji, že panu Vybíhalovi nechybí.

J. Zaorálek 13.12.2019 21:16

S první polovinou Vašeho příspěvku bohužel nelze souhlasit. Náboženství islám má samozřejmě v absolutních číslech na kontě podstatně více obětí než národní socialismus. Za 14 století své existence jistě povraždil i jen Židů více než cca 6 milionů jako fašismus. Ovšem nepopírám, ten měl v určitém období 20. století velice slušný tah na branku.

V. Petr 13.12.2019 21:26

Islám zavraždil neuvěřitelných 270 milionů lidí při menším počtu obyvatel. Fanatický muslim Tamerlán stavěl věže z usekaných hlav, během svého tažení v Indii nechal v jednom dni stít 200 tisíc zajatců.

Hitler zavraždil "jen" 6 milionů Židů a 5 milionů dalších. Navíc, ve východní Evropě se Židé zkompromitovali svou spoluprací se Stalinem do té míry, že Hitler mohl tvrdit lidem, že komunismus, který jen na Ukrajině povraždil 6 milionů lidí je "židovským spiknutím..."

P. Vybíhal 13.12.2019 22:54

Tamerlán sice vyznával islám, ale jeho války na šíření islámu zaměřeny nebyly - bojoval totiž zejména proti muslimům. Jeho cílem bylo obnovit mongolskou říši. Tvrdil, že je potomkem Čingischána,ale nebyla to pravda. Historici odhadují, že způsobil smrt 17 milionů lidí.

Že bylo ve jménu islámu zabito 270 milionů lidí, je směšná lež.

Celkový počet obětí nacionálního socialismu se odhadu na 60 milionů, byť počet zavražděných židů činil 6 milionů. Počet obětí ve jménu nacionálního socialismu několikanásobně převyšuje oběti ve jménu islámu.

P. Han 13.12.2019 23:40

No. A počet obětí ve jménu komunismu několikanásobně převyšuje oběti ve jménu nacionálního socialismu. Včil mudrujte.

J. Jaroš 13.12.2019 22:01

Že to nemyslíte vážně?

J. Jurax 14.12.2019 0:35

Váš příměr s nekompatibilními etniky je chybný. Zjevně záměrně, aby odpůrci přijímání mas ekonomických uprchlíků, převážně muslimů, mohli být Vámi přirovnáni k obsluze plynových komor.

Proč je chybný si jistě zdůvodnite sám.

Mimoto nekompatibilní či obtížně kompatibilní etnika nebo skupiny lidí spojených nějakou ideologií nebo náboženstvím objektivně existují.

Ostatně židé kdysi byli "nekompatibilním etnikem" pro Němce (nejen pro ně, taky pro Poláky, Ukrajince i Rusy a kupodivu i proklamativně internacionální sověty; u nás byl poslední protižidovský pogrom v roce 1918 v Holešově) a dnes zase jsou "nekompatibilním etnikem" pro muslimy.

S. Kalužík 15.12.2019 0:25

Ano, o nacionálních socialistech jsem poslouchal většinu života, vůbec se jich nezastávám, ale v rámci symetrie mi chybí zmínka o internacionálních socialistech (komunistech). kteří své zločiny mířili sice částečně i etnicky, zejména však "třídně", takže buržoust, kulak a další byli vražděni stejně neúprosně a v sumě povraždili ve jménu komunismu daleko více!

P. Vybíhal 15.12.2019 10:58

Od porážky internacionálních socialistů v Evropě uplynulo pouhých 30 let, takže Češi ještě nestačili zapomenout, jaké svinstvo to bylo. Od porážky nacionalismu uteklo již 70 let, lidé zapomněli na jeho hrůzy a nacionalismus znovu zvedá hlavu. Uměle vyvoláváná nenávist k uprchlíkům je jeho projevem.

S. Kalužík 15.12.2019 12:21

Hmmm, pokud bych to nazval jemně - jste optimista. Nacismus máme na talíři stále, celých sedmdesát let a o porážce komunismu bych snad ani nemluvil - NSDAP nesedí v parlamentu, komunisti, třicet let od jejich - dle vás - porážky celou dobu s přímým vlivem na vládu, o komunistickém zlu se mluví velmi málo a diskutovaný článek je toho důkazem!

P. Vybíhal 13.12.2019 12:16

Vážený pane Drápale,

téma, které zde rozebíráte, je také dobře popsáno na Wikipedii pod heslem newspeak. Cílem newspeaku bylo znemožnit vyjádření pravdy, aby při použití nových, zmrzačených slov vyjádřit prostě nešla.

Vy jako příklad zmrzačeného slova uvádíte výraz islamofob. Podle vás je to každý, kdo si dovolí třebas i mírně kritizovat islám. Měl byste pravdu, pokud bychom měli ve státě totalitu, která by jiná slova, než islamofob nepovolovala. Nebo pokud by drtivá většina diskutujících ze své vlastní iniciativy jiná slova nepřipouštěla. Ani jedna z těchto podmínek není splněna. Ba naopak, většina Čechů považuje muslimy za "kulturně nekompatibilní" a slovo islamofob spíše neakceptují, než aby ho uznávali za jediné povolené. Slovo islamofob je toliko výrazem označujícím člověka s panickým strachem z muslimů - nic více. Takovým byl například Jaromír Balda.

Nejvíce mě fascinuje newspeakový výraz doublethink – „schopnost udržet v mysli dvě protikladná tvrzení a obě z nich akceptovat“, základní nástroj politiky Strany v Orwellově státě. Typickými výrazy doublethinku jsou dnes sluníčkář, pravdoláskař, vítač. Snad cítíte tu protikladnost v těch slovech. Jejich ďábelská genialita je v tom, že kdokoliv by chtěl apelovat na lidskost a soucit, je automaticky v lepším případě cvok a v tom horším veřejný škůdce. Co dodat?

Hezký den přeje

Pavel Vybíhal

V. Petr 13.12.2019 15:19

Kde to žijete, "islamofob" je každý, kdo kritizuje jakékoliv muslimy, jakékoliv jejich zvyky a přijímání migrantů! Alespoň podle ČTV!

V. Petr 13.12.2019 15:21

Soucit k zločincům je zločinem na jejich obětech! Kolik vražd žen a dětí jste ochoten akceptovat proto, abyste "pomohl ubohým migrantům?"

P. Vybíhal 13.12.2019 20:08

Uprchlíci z Blízkého východu nejsou zločinci. Vrahem dětí je váš vzor Anders Breivik.

V. Petr 13.12.2019 21:30

Ale ale, imigranti povraždili v samotném Německu přes 500 lidí a počet znásilněných jde do tisíců, ne li do desetitisíců...

Jinak třeba https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/232862-svedske-statistiky-znasilneni-jsou-alarmujici-vetsina-odsouzenych-se-se-narodila-mimo-evropu/

Kolik lidí jste ochoten nechat zemřít ve jménu "soucitu" s násilníky???

J. Jurax 14.12.2019 0:38

Ono ani nejde převážně o uprchlíky z Blízkého východu, že ...

V. Kolman 13.12.2019 10:52

Osobně se snažím používat slova v jejich původním (léty osvědčeném a ověřeném významu) a neskákat na lep "vylepšovačům" a "upravovatelům" významu slov. Čím více nás bude, tím budou mít upravovatelé významu slov a demagogové těžší život.

Hrdě se hlásím k tomu, že jsem PRAVDOLÁSKAŘ, protože mám rád PRAVDU i LÁSKU. Rád navštěvuji kvalitní PRAŽSKÉ KAVÁRNY. Jsem hrdý i na to, že jsem SKEPTIK (=pochybovač), který nadšeně neskočí vykukům a šmejdům na kdejaký očividný nesmysl. Také ale nejsem OPTIMISTOU, který se hroutí, když vždy vše nedopadne výborně, ale ani PESIMISTOU, který předem "ví", že všechno dopadne špatně. A v neposlední řadě jsem hrdý na to, že jsem HETEROSEXUÁL s vlastním názorem.

HOWGH.

P. Zinga 13.12.2019 9:27

A teď máme "klimaneutralitu".

Není mi sice jasné, jak se lze neutrálně chovat k výsledku statistických dat (což ve skutečnosti klima je), ale budu to muset platit.

A o to jde až na prvním místě...

P. Lenc 13.12.2019 9:49

Bohužel...;-€

K. Salajka 13.12.2019 8:17

Jazyková nepřesnost je politický nástroj. Například se bojuje za klima a nikoli proti oteplování. Mohlo by se totiž přestat oteplovat - i potom však bude ekonomicky výhodné pro chlebodárce těchto věrozvěstů pokračovat v zahájených investicích. Proto musíme taky boj proti oteplování urychlit, aby se nám nestalo to, co se suchem, které letos ustoupilo dříve, než jsme zahájili masivní zavlažovací a zadržovací investice.

Páteční stávky ve skutečnosti stávky nejsou, protože žádné požadavky, které by se daly splnit a "stávku ukončily " děti nevznášejí. Mají snad jejich požadavky splnit učitelé ? Nebo lidé, z jejichž daní se financuje provoz škol ? Je vzdělávání práce, kterou lze zastavit ? Děcka ve skutečnosti demonstrují, a to na úkor svého "pracovního času", protože nejsou schopna obětovat svoje volno. A propo, těším se až se do stávek zapojí žáci ze škol v 721 oblastech Francie, kde se užívá právo, formované mimo euroatlantickou civilizaci.

P. Dvořák 13.12.2019 9:07

Řekl těm gretotupanům, co by se stalo, kdyby každý pátek po dobu "demonstrací" byly odstaveny "jen" např. všechny uhelné elektrárny?

J. Jurax 14.12.2019 0:42

Nepochopili by. Elektřiny je přece v zásuvce dost ...