14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

JAZYK: Čeština pro blpce

Nedávno jsem zahlédl zprávu, že Ústav pro jazyk český uvažuje o reformě pro zjednodušení téhož.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 25.1.2019 14:47

Re: Vlády nepotrebuji

Takže nikoli vzdělané, ale sdělané. Souhlas.

M. Mikulec 24.1.2019 11:19

Re: Ebonics

Ono stačí, jakým jazykem se píší sošky. C u there,waiting 4 u. :-)

P. Harabaska 24.1.2019 7:45

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

Máte snad nějaké informace, že !orgány" vypsaly výběrové řízení na dodávku nezjištěného počtu palečnic?

J. Kanioková 23.1.2019 22:10

Ha ha ha

J. Jurax 23.1.2019 19:52

Když on je echtgermán, poturčenec horší Turka, a vlezlo mu to do hlavy.

J. Jurax 23.1.2019 19:50

Technická - proč při Vašem vzdělání a zde již tolikrát osvědčeném rozhledu píšete v českém textu Čeština a Němčina s velkými písmeny na začátku? Že by taky tupost, zde arciť nikoli národní, nýbrž individuální?

J. Jurax 23.1.2019 19:42

Ještě by se dalo přechodníky šetří slov, případně mých slov.

Jenže teď slyším v TV, jak jeden volený zastupič horlí hubou pomazanou, že aby pravidla platily pro všechny ... a to patrně z té češtiny, v jeho pojetí arciť nejspíš z toho češtinu maturoval ...

O. Zuckerová 23.1.2019 19:25

Blbec je velmi těžké slovo,

protože střední hláska zní jinak v nominativu a jinak v genitivu. Navrhuji slovo vyškrtnout ze slovníku a užívat výhradně termín kretén.

Š. Hašek 23.1.2019 19:19

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

To mě nenapadlo, děkuji za připomínku.

Můžeme to brát z několika stran, jako všechno.

Za mě se občas řeklo "učení - mučení". No, drcení prstů asi bude horší.

O. Zuckerová 23.1.2019 19:15

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

Pane Zimo, mohu Vám jedině doporučit, abyste se v příští inkarnaci narodil Číňanem a uplatnil svou snahu po zjednodušení jazyka ve své nové vlasti.

P. Harabaska 23.1.2019 18:04

Re: Jsem pro zjednodušení příčestí minulého -li, -ly

Máte naprostou pravdu. Koupil jsem si v obchodě loupáček, ale kvalitu měl jako před třiceti lety týden starý rohlík. Ostatně pauperizaci lze sledovat všude. Proto přišly do módy děravé džínsy (džínsy obecně nenosím), aby ti, kdo za ně utratí u Čonga 350 korun, měli pocit že jsou na tom stejně jako ti, kdo za ně v nóbl obchodu utratí 2800 korun. Možná i víc. A čím více děr, tím dražší. Podívejte se v tramvaji, kolik lidí z přítomných má na sobě normální kalhoty. Dříve se nadávalo na tesilovou uniformitu. Kde jsou ty doby! Naprostá většina těch lidí v tramvaji jsou patrně všichni "děláci" jedoucí do nebo z práce v zámečnické dílně nebo na stavbě. Kdy máte dnes možnost podívat se na hezká ženská lýtka? Také ženy jsou navlečeny většinou do kalhot. Zdánlivé vyrovnání sociálních rozdílů stojí vůbec za zavedením té, jak já říkám, kontejnerové módy. Hadry jako vytažené z kontejnéru. Podívejte se do výlohy obchodů s oděvy. Hadry, s prominutím, jako když je sežvejkala kráva. Můj táta byl obyčejný fotograf, ale chodil vždycky v saku a kravatě. Nejen do práce a nejen do divadla. I oblékání se stalo obětí jedné velké společenské lži.

J. Sinnreich 23.1.2019 18:00

Ebonics

V USA se v ramci rasove rovnopravnosti snazili aktiviste prosadit ve skolach vyucovani "Ebonics", tedy zjednodusene anglictiny, kde se pise jak se vyslovuje. Nastesti zustalo zatim pouze u aktivizmu.

P. Harabaska 23.1.2019 17:49

Re: Čeština pro blpce - titulek přesně vyjadřuje podstatu

Dopouští-li se naznačených chyb člověk takzvaně obyčejný (nerad to slovo používám), řemeslník, poštovní doručovatelka, zemědělec, lze to omluvit. Setkáváme-li se však s takovou nedbalostí u novinářů, pracovníků v médiích obecně, je to hanba. Jsem ochoten odpustit překladateli, že v textu knihy napíše, že ...rozzářené okna ... . Je to asi Moravák a ti tak mluví pořád. Pokud ale zásadní chyby dělá (především v psaném textu) novinář, měl by být vrácen do školy alespoň střední. Byli to přeci dříve novináři, kdo pečoval o vysokou úroveň českého jazyka. Neruda, Havlíček, Čapek ... Takže přinejmenším v otázce používání češtiny jsou mnozí (ne všichni) novináři tím, zač je považuje ten muž na Hradě.

J. Ticháček 23.1.2019 17:46

Re: Ach jo, to je ..ůl

Ale ono je to naprosto v pořádku. Ona ta Čeština umí pracovat i s nevyjádřenymi větnými členy. A i díky tomu umožňuje, a to v mnoha případech, použití jiného pádu, nežli toho očekávaného.

Vy jste očekával: přechodníky šetří slova.

Já jsem zcela přirozeně četl: přechodníky šetří mými slovy.

Možná to vnímáte jako archaismus. Jenže to je právě ta radost z toho, co ten jazyk umožňuje. Chcete jej zjednodušit? Vám je to asi jedno, vy jste schopen napsat ...čelín. jenže někteří si to umí užívat.

P. Harabaska 23.1.2019 17:36

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

Situace jistě i ve vyučování češtině na českých školách zlepší a bude do toho nakonec zamontována i ta němčina. Na začátku stojí ministr Plaga a na konci bude to, co vyjadřuje německé slovo die Plage.

A. Alda 23.1.2019 17:36

To prohlásil kdysi Nietzsche

To, že se všichni lidi naučili číst a psát, zkazilo čtení i psaní.

P. Harabaska 23.1.2019 17:32

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

Bůh byl ke mně tak laskav, že mi dopřál naučit se poměrně slušně několika jazykům včetně němčiny, ale nemám pocit, že by se češtinou nedalo vyjádřit jako např. němčinou. Jsou ovšem lidé, kteří s ní mají potíže různého druhu. Např. vy, protože nadbytečně dáváte čárku tam, kam nepatří (...vyjádřit tolik, jako např. Němčinou). Nadto jména jazyků se nepíší s velkým písmenem na začátku. ’Jakto’ jsou správně dvě slova: jak to. Kupodivu se nad existencí češtiny jako zbytečného jazyka poměrně shodujete s Karlem Marxem, který valného mínění o slovanských národech obecně neměl. Koncovka -ová na konci přechýlených ženských jmen není specifikem jen českým. Jak asi vyjádří Němec v běžném hovoru, že Merkelová je žena? Řekne či napíše die Merkel tedy ta Merkelová. Bylo by nanejvýš vhodné, abyste uvedl vhodné příklady, kde čeština nemůže vyjádřit to, co němčina. Každý jazyk používá jiný "aparát" pro vyjádření nejrůznějších pojmů. Pochlubte se také těmi velkolepými znalostmi cizích jazyků, ať se všichni poučíme.

R. Hanuš 23.1.2019 17:29

Re: Ach jo, to je ..ůl

Kromě toho ta věta je chybně ať si jí vykládáte jakkoliv.

R. Hanuš 23.1.2019 17:25

Re: Ach jo, to je ..ůl

Ne, o dětskou ironii se autor pokoušel až na konci. Tady byl smrtelně vážný a notně povýšený.

P. Harabaska 23.1.2019 17:22

Re: Ach jo, to je ..ůl

Jen jestli jste nechtěl mluvit o sobě. Přečtěte si to ještě jednou a potom si najděte ve slovníku, co znamená slovo ironie.

R. Hanuš 23.1.2019 17:15

Ach jo, to je ..ůl

Hájit stávající češtinu a vypotit:

"Osobně je mám rád, šetří slovy (ti přechodníci), místo zatímco jsem šel..."

Š. Hašek 23.1.2019 17:13

Re: Piš jak slyšíš

Vy to samozřejmě víte,

ale řadoví Němci se cukali, tak musel " novátorský Heidelberg" malinko ustoupit do předem připravených pozic. Lidu pomáhali i extremisticky, nacionalisticky, staromluvnicově naladění politici.

Katastrofa se nekonala, jen podle psaného projevu je k poznání, kdy přesně byla ukončena školní docházka, Abitur a občanská výdrž. Platí ostatně i pro občanský vztah k máslu, sádlu a jiným jedům. Zrní ...... . Dneska i koblihy mají politickou roli.

Líbí se mi německé "je k poznání" (erkennen). Mohli jsme občas něco nechat podle nich, ubylo by vytahování se němčinářek, že není "voláme komu" ale "voláme koho". Ale holt my rozumíme komu, voni rozumí koho. No nic.

Š. Hašek 23.1.2019 16:58

Re: Už několikrát jsem zde zkoušel

Gruntovní shrnutí dnešní dišputace,

jsem rád, milý Zimo, že nejste na místě obrozenců. Jeden tyran školních žáčků a tvůrce diktátové tortury vedle druhého. Jugmann tomu velel.

Zapomněl jste na matematiky, taky pěkní zločinci, Bolzano, .... nestačilo by to tak asi do 100??? A bez pravého úhlu? Pythagoras je vrah ve školních lavicích, věčný vrah mozků a osobností.

Nevím proč čeština a němčina Vás eingentlich tolik interesujou. V současném modernu budete in (čárka zdržuje) když pudte psátjak vas naprdne. Vo co gou!!!

Začínáte se mi jevit, že jste "nějaké počítačové neskutečno". Pokud Vaše poznámka není grandiozní mystifikací, mám dojem že není. Man mal sehen.

M. Zima 23.1.2019 16:40

Už několikrát jsem zde zkoušel

upozornit na skutečnost, že je Čeština zbytečně komplikovaná a že se s ní přesto nedá vyjádřit tolik, jako např. Němčinou, na jejímž vývoji se podílí 10x více lidí.

Přitom by mě zajímalo, kolik jazykovědců (spec. Čeština) v ČR poskakuje. Jakto, že nikoho z nich nenapadne, že je takový jazyk pro obyvatele nevýhodou, ztrácejí ve škole energii a čas studiem vyjímek a spec. tvarů, které jim nikdy nic nepřinesou.

A jenom na okraj : "ování" -- považuji toto konsekventní mršení cizích jmen za výraz národní tuposti.

J. Krásenský 23.1.2019 16:34

Proleterizace jazyka,

které se bránily dvě generace učitelů za bolševizmu, dosáhne vítězství až třicet let po jeho pádu. Ještě že nás kdysi Havel prohlásil za zemi již ne postkomunistickou.

A. Nový 23.1.2019 16:19

Re: Čeština pro blpce - titulek přesně vyjadřuje podstatu

mje to vihovuje tak jak to je, přezto že nésu žádní čežtinski lumen. :-))

L. Novák 23.1.2019 16:04

Čeština pro blpce - titulek přesně vyjadřuje podstatu

Diskutovat je zbytečné... :-D

L. Novák 23.1.2019 16:02

Re: Jsem pro zjednodušení příčestí minulého -li, -ly

:-D

P. Zinga 23.1.2019 15:48

Re: Piš jak slyšíš

Pane Severo, možná to komunista navrhoval, ale v už v jednotném Německu to zavedli! S katastrofálními následky.

L. Severa 23.1.2019 15:35

Piš jak slyšíš

kdysi za komunistů nějaký chytrák navrhoval. Tenkrát jsem to chápal, protože dělnické pravověrné kádry by lehčeji zvládly střední školu i s maturitou za dva měsíce, což pak stačilo pro přijetí na VŠ. Dnes to nechápu, stejně jako zrušení přechodníků. Kdo nechce, nebo je neovládá, tak ať je nepoužívá.